TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzünün Acı Gerçeği: Açlık!

  • Dünya üzerinde 811 milyon insan açlıkla mücadele etmektedir. 
  • Her yıl 3 milyondan fazla çocuk açlık sebebiyle hayatını kaybetmektedir.
  • Açlık oranının en yüksek olduğu ülkelerden olan Yemen’de 24 milyon insan yardıma ihtiyaç duymakta, 17 milyon 400 bin insan ise açlık ile mücadele etmektedir.
  • Çad’da 5 yaş altı çocuk nüfusunun %37.8’i gelişim yetersizliğinden muzdariptir.
  • Afganistan’da 22 milyon 800 bin ihtiyaç sahibi yeterli ve güvenli gıdaya ulaşamamakta, 8 milyon 700 bin kişi ise şiddetli açlık ile karşı karşıyadır.

Beslenme Sağlığı İçin Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları olarak, şiddetli açlığın yaşandığı ülkelerde gerçekleştirdiğimiz beslenme sağlığı çalışmalarımız kapsamında, 2012 yılından bugüne kadar yüz binlerce kişiye muayene ve beslenme tedavisi hizmeti sunduk. Bu hizmetlerimiz ile insanların hayatının değişmesine vesile olduk, olmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca beslenme sağlığına destek olmak amacıyla ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak, birçok ülkede gıda paketleri dağıtıyoruz ve Ramazan ayında iftar organizasyonları gerçekleştiriyoruz; gıda destek programlarımızla da ihtiyaç sahibi insanların yanında oluyoruz.

Aktif olarak beslenme tedavileri gerçekleştirmeye devam ettiğimiz bölgeler aşağıdaki gibidir:

📍Yemen Beslenme Sağlığı Merkezleri

2016 yılının mayıs ayında Aden ilinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla , Al-Borika bölgelerinde 4 beslenme sağlığı merkezi açarak; 2017 yılı nisan ayı sonuna kadar hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavileri gerçekleştirdik.

2018 yılı mart ayı itibariyle, Aden ilinin Al-Nasr ile Faqum, Hadramut ilinin Old Fowa ile Alber bölgelerinde, 2020 yılında Taiz bölgesinde açılan merkezler ile birlikte toplam 7 beslenme sağlığı merkezinde çalışmalarımız devam etmektedir.

📍Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezi

2016 yılından beri birinci basamak sağlık hizmeti veren Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezimiz, 2018 yılı itibariyle de malnutrisyon ile mücadele eden ihtiyaç sahiplerine yönelik tıbbi beslenme tedavisi hizmeti vermeye başlamıştır.

📍Afganistan Beslenme Sağlığı Merkezleri

Afganistan’ın 15 ilinde kurulan ve Ocak 2020’de faaliyete başlayan 15 beslenme sağlığı merkezi ve 11 mobil sağlık ekip ile; hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavisi hizmeti verilmektedir.

📍Somali Beslenme Sağlığı Merkezleri

Birinci basamak sağlık hizmetleri sunduğumuz Somali Mogadişu Sağlık Merkezi, 2021 yılının ekim ayında beslenme sağlığı alanında da hizmet vermeye başlamıştır. Mogadişu'da bulunan merkezimize ek olarak, 2022 yılının şubat ayında Galmudug eyaletinde yeni bir beslenme sağlığı merkezi kurulmuştur ve faaliyetlerini sürdürmektedir.

📍Bangladeş Beslenme Sağlığı Merkezi

2020 yılının haziran ayında faaliyete başlayan ve birinci basamak sağlık hizmeti sunan Bangladeş Thaingkhali Mülteci Sağlığı Merkezimiz bünyesinde, 2021 yılının kasım ayı itibariyle beslenme sağlığı alanında da hizmet verilmeye başlanmıştır. 

MALNUTRİSYON NEDİR?

İçerik veya miktar açısından yetersiz beslenme ve uzun süreli açlık sonucu vücudun enerji ve protein ihtiyacını karşılayamaması malnutrisyon isimli hastalığa sebep olur. İleri derece malnutrisyon yaşayan kişilerin hayata bağlanabilmeleri için tıbbi beslenme tedavisi almaları gerekir.

TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ NEDİR?

Malnutrisyondan muzdarip kişilere özel olarak hazırlanmış destekleyici ve terapötik gıdalar verilerek uygulanan tedavi türüdür. İleri düzey beslenme yetersizliği çeken 5 yaş altı çocuklar için terapötik gıdalar, 5 yaş üstü çocuklar ve hamile/emziren anneler için de destekleyici gıdalar kullanılmaktadır. Tedavi süreci 4 hafta ile 8 hafta arası sürebilmektedir. Kişiler sağlıklı olarak, olmaları gereken kilo ağırlığına ulaştıklarında tedavi tamamlanmış olur.

BESLENME TEDAVİSİ DIŞINDA FAALİYETİNİZ VAR MI?

Beslenme sağlığına destek olmak amacıyla ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak, Ramazan ayında Suriye, Çad, Mali, Somali, Uganda, Afganistan, Pakistan, Yemen, Filistin gibi birçok ihtiyaç sahibi bölgede gıda paketi dağıtımları gerçekleştiriyoruz. İmkan olan bölgelerde ayrıca iftar organizasyonları düzenliyoruz.

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.