TR
Ne Aramıştınız?

SOMALİ'DE NELER OLUYOR?

Somali, uzun zamandır devam eden iç savaş ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle zorlu bir geçmişe sahip. Bu durum, ülkede milyonlarca insanın yerinden edilmesine ve temel hizmetlere erişimde büyük zorluklar yaşanmasına neden olurken diğer yandan bitmeyen kuraklık, gıda güvensizliği ve açlık ise 12 milyon nüfuslu Somali'de 6.2 milyon insanı büyük bir krizin eşiğine getirmiştir. 

Özellikle 2011'de yaşanan ve pek çok ülkeyi etkisi altına alan Afrika Boynuzu Krizi ile ülkede seyreden büyük kuraklık 4 milyondan fazla insanı açlık ile karşı karşıya bırakmış, kötü beslenme ve su kıtlığı hastalık ve ölüm oranlarında ciddi artışlara sebep olmuş, bu durum en çokta kırılgan grupları etkilemiştir. Sağlık alanında kullanılan kaynakların oldukça sınırlı olması, koruyucu sağlık hizmetleri konusunda bilgi, lojistik ve hizmet eksikliğinin ise yüksek durumda olması durumu her geçen gün daha da ağırlaştırmaktadır. 

  •  Somali'de her 7 çocuktan biri salgın hastalıklardan olumsuz etkilenmektedir.
  • 5 yaşın altındaki çocukların neredeyse yarısı (1.5 milyon çocuk) akut yeteriz beslenme (malnütrisyon) riski altındadır.
  • Ülkede her üç çocuktan bir düşük doğum ağırlığıyla dünyaya gelmektedir. İnsani kriz nedeniyle ise çoğu 5 yaşına ulaşamadan hayatını kaybetmektedir. 
  • 2022 verilerine göre sadece ocak-temmuz ayları arasında 730 çocuk yaşamını kaybetmiştir.
  • Somali'de 1 milyondan fazla insan kuraklık nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

BİZ NELER YAPIYORUZ?

Yıllardır devam eden insani krize kayıtsız kalmıyor, ihtiyaç sahipleri için birinci basamak sağlık hizmetleri, anne çocuk sağlığı ve beslenme sağlığı alanında hizmetler veriyoruz. 2011 ve 2013 yıllarında üç beslenme sağlığı merkezi açarak binlerce ihtiyaç sahibine ulaştık. 6 Mart 2012'de açtığımız 66 yatak kapasiteli Şifa hastanesinde sağlık hizmetlerimize ek olarak Türkiye'nin farklı bölgelerinden düzenli olarak gönüllü sağlık ekipleri göndererek, 2 binden fazla ameliyat gerçekleştirdik. Sağlık çalışanları için çeşitli eğitimler verdik. 

2018 yılında Mogadişu'ya 13 km uzaklıkta yer alan ve yaklaşık 50 bin ihtiyaç sahibinin yaşadığı bölgede doğum merkezi kurarak, bir yıl süreyle; doğum, gebelik öncesi ve sonrasında jinekolojik muayene, güvenli doğum hizmeti, temel laboratuvar testleri gibi hizmetler verdik. Ayrıca annelere yönelik çocuk bakımı, beslenme, sağlık bakımı, hijyen, emzirme ve HIV virüsü hakkında bilgilendirme faaliyetleri yürüterek,  5 yaş altı akut beslenme yetersizliği olan çocuklar için binden beslenme, muayene ve tedaviler gerçekleştirerek yaraları sarmaya çalıştık. Bugüne kadar 180 binden fazla faydalanıcıya ulaştığımız Somali'de, 2023 yılı itibariyle Somali Mogadişu Sağlık Merkezimizde hizmetlerimize devam etmekteyiz. 

Bunlara ek olarak uzun zamandır olduğu gibi düzenli aralıklarla görme yetisi azalmış insanların tedavisi için katarakt kampları, beslenme sağlığına destek olmak için vacip, nafile kurban operasyonları, ramazan ayında iftar ve kumanya dağıtımı operasyonları düzenlemekteyiz. 

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bağışlarınızla aile sağlığı ve beslenme alanındaki çalışmalarımıza destek olabilir, zorlu şartlarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine şifa olabilirsiniz.

Havale/EFT Yoluyla Bağış İçin;

  • Ziraat Bankası: TR 9300 0100 2656 8573 3642 5011
  • Kuveyt Türk Bankası: 9700 2050 0009 5110 0330 0004
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: TR 64 0020 3000 0779 6753 0000 10

Alıcı adı tüm bankalar için ''Yeryüzü Doktorları Derneği''dir. Açıklama kısmına ad-soyad, telefon numarası ve ''SOMALİ'' yazmanız gerekmektedir. 

Hissedar Bilgileri

Toplam 1 hissenin hissedar bilgilerini giriniz.
Bu alan zorunludur
+90
Bu alan zorunludur
Hisse bilgisi hatalı.
+ Kişi Ekle

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.