TR
Ne Aramıştınız?

Neler Oluyor?

Küçük operasyonlarla tedavi edilebilen göz hastalıkları özellikle ihtiyaç sahibi bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Dünyada 65 milyonu katarakt hastası olmak üzere görme bozukluğu çeken 2 milyar 200 milyon insan bulunmaktadır. Önlenebilir veya tedavi edilebilir görme bozukluklarının, maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle uygun yöntemlerle tedavi edilememesi her yıl binlerce kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilmektedir.

Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerle tetiklenen katarakt, ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini beklemektedir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları, 2006 yılından bu yana; Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan,  Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti, Uganda, Kamerun, Mali ve Bangladeş olmak üzere toplamda 16 ülkede faaliyet gösterilmiştir. 14 yıllık süreçte 150 bin 800 göz muayenesi, 22 bin 212’si katarakt olmak üzere 22 bin 262 göz ameliyatı yapılmış olup 51 bin 731 güneş gözlüğü, okuma gözlüğü ve numaralı gözlük dağıtılmıştır.

Program kapsamında sunulan tedavi hizmetlerinin yanı sıra, cerrahi göz üniteleri kurulumu ve yerel sağlık personelinin eğitimi gibi faaliyetler ile yerel sağlık kapasitesi de güçlendirilmektedir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Milyonlarca katarakt hastası eğer tedavi edilmezse görmekten mahrum kalabilir. Yapacağınız bağışlarla ihtiyaç sahibi bölgelerde katarakt hastalarının gözlerinin açılmasına vesile olabilirsiniz.

 
BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değiştirecek.


İyilik hareketine sen de katıl!

Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur