TR
Ne Aramıştınız?

NELER OLUYOR?

Küçük operasyonlarla tedavi edilebilen göz hastalıkları özellikle ihtiyaç sahibi bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Dünyada 94 milyonu katarakt hastası olmak üzere görme bozukluğu çeken en az 2 milyar 200 milyon insan bulunmaktadır. Önlenebilir veya tedavi edilebilir görme bozukluklarının, maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle uygun yöntemlerle tedavi edilememesi her yıl binlerce kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilmektedir.

Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerle tetiklenen katarakt, ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini beklemektedir.

BİZ NE YAPIYORUZ?

Yeryüzü Doktorları, 2006 yılından bu yana; Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan,  Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti, Uganda, Kamerun, Nijerya, Mali ve Bangladeş olmak üzere toplamda 17 ülkede 248 binden fazla göz muayenesi, 34 binden fazla katarakt ameliyatı yapılmış olup, 67 binden fazla gözlük dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Her yıl gerçekleştirdiğimiz gönüllü sağlık hizmetleri kapsamın göz sağlığı alanında faaliyetlerimiz aktif bir şekilde devam etmektedir.  

Program kapsamında sunulan tedavi hizmetlerinin yanı sıra, cerrahi göz üniteleri kurulumu ve yerel sağlık personelinin eğitimi gibi faaliyetler ile yerel sağlık kapasitesi de güçlendirilmektedir.

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Siz de yyd.org.tr/katarakt adresinden bağış yaparak göz sağlığı projelerimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz katarakt çalışmalarımıza destek vererek görme yetisini kaybetmek üzere olan ihtiyaç sahiplerine yardım edebilirsiniz.


BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.