TR
X

Neler Oluyor?

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze’de, 2007 yılından beri uygulanan ambargolar nedeniyle insani kriz sürüyor. Bölgede barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olmasından dolayı yaklaşık 1 milyon 300 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı var. 

7 Mayıs tarihinde Kudüs'te başlayan saldırılar Gazze'de de yoğun bir şekilde devam etmiş ve şehre büyük zarar vermiştir. Yapılan saldırılarda şimdiye kadar 65'i çocuk olmak üzere 230 Filistinli hayatını kaybetmiş, 1700'den fazla kişi yaralanmıştır. İlk günden beri bölgede hazır bulunan sağlık ekibimiz ile saldırılardan etkilenen Gazze halkına kesintisiz hizmet vermeyi sürdürmekteyiz. Ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme desteklerimiz de devam ediyor.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları 2014 yılında Gazze’de yaşanan krizin şiddetini artırması sonrası bölgede mevcut iki fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine finansal destekte ve ekipman desteğinde bulunmuştur. Bölgede fizik tedavi hizmetlerinin en çok ihtiyaç duyulan alan olduğunun belirlenmesiyle birlikte 2015 yılı haziran ayında Gazze’de yeni bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurulmuş ve bölge halkına hizmet verilmeye başlanmıştır.

Fizik tedavi merkezinin yanında 2016 yılında mobil sağlık ekipleri oluşturulmuş ve bu ekiplerle ihtiyaç sahiplerine evde fizik tedavi, tıbbi bakım ve psikososyal destek verilmeye başlanmıştır. Gazze’de yaşanan olaylar ve insani kriz bölge halkının yaşadığı travmaları atlatmasını zorlaştırmış ve dolayısı ile psikososyal destek ihtiyacı da doğmuştur. Yeryüzü Doktorları bu kapsamda bölge halkına ve odak gruplara yönelik bilgilendirici ve destekleyici çalışmalar yapmaktadır.

 

Yeryüzü Doktorları, Gazze’de sağlık hizmeti sunan uluslararası kuruluşlar arasında etkin olarak evde sağlık hizmeti veren tek kuruluştur.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siz de dilediğiniz miktarlarda yapacağınız bağışlarla Gazze’de devam etmekte olan sağlık hizmetlerine destek olabilir, ihtiyaç sahiplerine muayene, tedavi, ekipman ve ilaç desteği gibi hizmetlerin sürdürülmesine katkıda bulunabilirsiniz.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değiştirecek.


İyilik hareketine sen de katıl!

Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur