TR
Ne Aramıştınız?

KATARAKT BAĞIŞI

Görmemiz Gereken Gerçekler 

Bugün dünyada 2 milyar 200 milyon göz rahatsızlığı olan insan var. Bu rakamın 94 milyonunu ise ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt hastaları . Daha çok orta yaş üstü insanlarda ortaya çıkan katarakt, yeryüzünün birçok bölgesinde görülmekle birlikte; zorlu iklim ve kötü yaşam koşullarının olduğu, tedavi imkanlarının yetersiz kaldığı coğrafyalarda daha yaygın olarak gözlemlenmektedir.

Biz Ne Yapıyoruz? 

2006 yılından beri “İyilik. Sağlık.” diyerek yürüttüğümüz katarakt çalışmalarımız kapsamında; Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan, Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan, Uganda, Kamerun, Mali ve Bangladeş’de 30 binden fazla göz ameliyatı gerçekleştirdik, 224 binden fazla muayene yaptık. Zorlu coğrafyalarda imkansızlıklar nedeniyle tedavi olamayan katarakt hastalarının sevdiklerini görmesine vesile olduk.

Siz Nasıl Katarakt Bağışı Yapabilirsiniz? 

Bağışınızı online olarak ya da yyd.org.tr/banka web adresindeki banka bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz. Banka ile bağış sırasında açıklama kısmına ad-soyad, telefon numarası ve "katarakt" bilgisini ekleyiniz.

Bir ameliyat bedeli 2000 TL'dir.

Katarakt Nedir ve İnsanların Yaşamını Neden Zorlaştırıyor?

Katarakt hastalığı sıcak iklim, zorlu coğrafi şartlar ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Afrika ülkelerinde sık görülmektedir.

Gözün arka kısmında bulunan göz merceğinin saydamlığını yitirmesi ile oluşan hastalık, ihtiyaç sahiplerinin günlük işlerini yapmasına dahi engel olmaktadır. Katarakt hastalığı tedavi edilmediği takdirde ise körlüğe sebebiyet vermektedir.

Afrika'da Katarakt Neden Çok Yaygın Şekilde Görülüyor?

Afrika ülkelerindeki coğrafi ve iklim şartlarının kötü olması, bölge halkının yeterli gıdaya ulaşamaması, sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olması sebebiyle katarakt hastalığı çok yaygın şekilde görülmektedir.

Katarakt Tedavisi Bağışı Ne Kadardır?

Bir katarakt ameliyat bedeli 2000 TL'dir.

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.