TR
Ne Aramıştınız?

ARAKAN'DA NELER OLUYOR?

Uzun yıllardır süren Myanmar Krizi, 2017 yılı ağustos ayının sonunda yeniden şiddetlenmiştir. Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşayan Rohingya Müslümanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarında, çoğu çocuk 400’den fazla insan yaşamını yitirmiştir. UNICEF, olaylar sonrasında 1400’ü aşkın çocuğun yetim kaldığını belirtmiştir. Birleşmiş Milletler raporuna göre, şiddet olayları sırasında ve sonrasında 400 binden fazla Arakanlının kaçarak Bangladeş’e göç etmek zorunda kaldığı tahmin edilmektedir. Bu rakamın %60’ı ise çocuktur. Göç akımındaki hız ve büyüklük nedeniyle bölgede acil ihtiyaçlara cevap verme noktasında sıkıntılar yaşanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, 920 binden fazla Arakanlı yani 250 bini aşkın aile Bangladeş’te bulunan Cox Bazaar’daki mülteci kamplarında yaşamaktadır, sadece 2018 yılının ilk 9 ayında 13 binden fazla Arakanlı daha yaşadıkları yeri terk edip Bangladeş’e göç etmek zorunda kalmıştır.

Mülteci kamplarında yaşayan Arakanlıların sayısı her geçen gün artarken, sağlık imkânlarının yetersiz, temiz su kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle difteri, kolera, ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi salgın hastalıklar yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.

ARAKAN'DA BİZ NE YAPIYORUZ?

Bugüne kadar, Arakanlıların yaşadığı çeşitli mülteci kamplarında beslenme sağlığına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiş olup salgın hastalıkları önlemek amacıyla hijyen kiti dağıtılmıştır.

2019 yılı ocak ayında Bangladeş-Balukhali Mülteci Kampında açılan klinikte ise ihtiyaç sahibi Arakanlılara birinci basamak sağlık hizmeti ile ilaç desteği verilmiştir.  Bu kapsamda mayıs ayına kadar toplam 15 bin 934 muayene gerçekleştirilmiş ve 12 bin 186 adet ilaç dağıtılmıştır. 

2020 yılı haziran ayında açılan Bangladeş Thaingkhali Mülteci Sağlığı Merkezinde ihtiyaç sahibi Arakanlılara birinci basamak sağlık hizmeti ile ilaç desteği hizmet verilmeye başlanmıştır. Aralık ayına kadar toplamda 21 bin 729 kişiye birinci basamak sağlık hizmeti verilmiş ve ilaç dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

ARAKAN İÇİN SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük değişimlere vesile olabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.

Hissedar Bilgileri

Toplam 1 hissenin hissedar bilgilerini giriniz.
Bu alan zorunludur
+90
Bu alan zorunludur
Hisse bilgisi hatalı.
+ Kişi Ekle

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.