TR
Ne Aramıştınız?

SURİYE'DE NELER OLUYOR?

2011 yılının mart ayında başlayan Suriye Krizi, aralıksız olarak devam ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) raporuna göre, Suriye’de 250 binden fazla insan hayatını kaybetti; 6 milyon 200 bin kişi yerinden edildi; 5 milyon 600 bin kişinin acil yardıma, 13 milyon 200 bin kişinin ise sağlık yardımına ihtiyacı var.

Bölgede yaşanan olaylar ve yıkım milyonlarca insanı çok zor şartlarda yaşamaya mahkûm etti. Yaşadıkları yerleri gerek iç gerekse dış göçlerle terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insan, temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanıyor.

SURİYE'DE BİZ NE YAPIYORUZ?

Yeryüzü Doktorları, krizin ilk gününden beri Suriye’de ve çevresinde olarak, bağışçı ve gönüllülerinin desteği ile krizden etkilenen insanlara sağlık hizmeti götürmüştür. Bu yardım çalışmaları kapsamında ilk olarak, Suriye-Lübnan sınırında Wadi Khaled bölgesinde bir Triaj Merkezi oluşturmuş ve Trablusşam’a Gönüllü Sağlık Ekipleri göndermiştir. Lübnan’da Suriyeli mültecilere ücretsiz hizmet veren Darül-Shifa Hastanesi’ne kan bankası ve laboratuvar kurmuştur. Suriye içinde bir ecza deposu açarak, ilk yardım kitleri ve cerrahi çantalardan oluşan medikal malzemelerle birlikte ilaç ve medikal ekipman gönderimi gerçekleştirmiştir.

Krizin etkilerinin Türkiye sınırlarına yansımasıyla birlikte, çalışmalar Türkiye’deki mülteci kamplarının olduğu bölgelere yoğunlaşmıştır. Bu kapsamda Suriyeli mültecilere yönelik olarak birinci basamak sağlık ve psikolojik destek hizmetleri sunulmuştur.

2018 yılından itibaren ise, Suriye’deki bazı bölgelerde sağlanan güvenli ortamla birlikte iç göçlerin yoğunlaştığı, nüfusun giderek arttığı ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu Azez ile Afrin’de klinikler açılarak hizmet verilmeye başlanmıştır.

SURİYE İÇİN SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Yapacağınız bağışlarla Suriye Krizi çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Havale/EFT Yoluyla Bağış için;

  • Ziraat Bankası: TR 9300 0100 2656 8573 3642 5011
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: TR 64 0020 3000 0779 6753 0000 10

Alıcı adı tüm bankalar için "Yeryüzü Doktorları Derneği"dir. Açıklama kısmına ad-soyad, telefon numarası ve "Suriye" yazmanız gerekmektedir.

Hissedar Bilgileri

Toplam 1 hissenin hissedar bilgilerini giriniz.
Bu alan zorunludur
+90
Bu alan zorunludur
Hisse bilgisi hatalı.
+ Kişi Ekle

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.