TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları, bugüne kadar 50’ye yakın ülkede yüz binlerce insana ulaştı. Bunu, iyiliğe gönül veren destekçileri sayesinde başardı.

Üyeleri, çalışanları, bağışçıları ve gönüllüleri ile çok büyük bir aile olan Yeryüzü Doktorları için, bir iyilik hareketinin olmazsa olmazı olan gönüllülük, büyük küçük demeden ihtiyaç olana koşmak; yetkinliklerini, deneyimini ve zamanını karşılıksız olarak paylaşmaktır.

İyilik ve sağlık yolunda verdiğimiz bu mücadelede, siz de hiç tahmin etmediğiniz bir şekilde birilerinin hayatına dokunabilir ve hayata tutunmalarına katkı sunabilirsiniz.

NEDEN ÖNEMLİ?

Yeryüzü Doktorları sağlık alanında insani yardım çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Yeryüzü’nün pek çok coğrafyasında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, profesyonel çalışanlarımızın koordinasyonu çerçevesinde, çeşitli sağlık meslek gruplarındaki gönüllülerimizin desteğini almaktayız. Sağlık çalışmalarımıza katılmak için sağlık gönüllümüz olabilirsiniz.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde, projelendirme ve uygulama aşamalarında bilfiil katılım sağlayarak destek olabilirsiniz.

NASIL?

 • Yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde, projelendirme ve uygulama aşamalarında bilfiil katılım sağlayarak destek olabilirsiniz.
 • Projelerimizdeki ihtiyaçlar doğrultusunda, ilgili meslek gruplarındaki gönüllülerimiz ile irtibata geçilerek saha çalışmalarımızda aktif destekleri alınmaktadır. Bu aşamada, gönüllülük taahhütnamemiz ile karşılıklı sözleşmemiz kayıt altına alınır.
 • Sağlık ekiplerimizde yer alacak gönüllüler, yurtdışı çalışmaları için çalıştıkları yerlerden almaları gereken izin süreçlerini kendileri yürütür. Derneğimiz bu süreçlerde yapabildiği kolaylaştırmayı sağlamaya çalışır.
 • Yurtdışı saha çalışmalarında yol, barınma ve beslenme giderleri tarafımızdan karşılanıyor olmakla birlikte, gönüllülerimiz kendi giderlerini karşılamayı tercih edebilirler.

NEDEN ÖNEMLİ?

Yeryüzü Doktorları çalışmalarını büyük oranda bireysel bağışçılarının destekleri ile gerçekleştirmektedir.  Her geçen yıl, gönüllüleri ve destekçilerinden aldığı güçle, daha fazla kişiye yardım ulaştırır.  Günümüzde insana ulaşmanın en kolay yollarından biri de sosyal medyadır. Pek çok sivil toplum kuruluşu tanıtım,  bilgilendirme çalışmaları yapmanın yanı sıra; kaynak geliştirme çalışmalarını da sosyal medya üzerinden yürütmektedir.  Sizler de daha fazla insana ulaşabilmemiz için sosyal medya kanalları aracılığıyla tanıtım çalışmaları organize edebilir, sizin düzenleyeceğiniz etkinliklerle de bağış toplayabilir ve ihtiyaç sahipleri için gerçekleştirdiği projelere kaynak yaratabilirsiniz.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

 • Etkili olduğunuz sosyal çevrede (iş yeri, okul vb.) Yeryüzü Doktorları’nı anlatan bir sunum yapabilir ve toplu bağış gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kampanya ve projelerimizin gerek basılı materyal olarak gerekse dijital ortamda yayılımını sağlayabilir, sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, yaptığımız paylaşımları kendi takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.
 • Twitter’da zaman zaman gerçekleştirdiğimiz gündem oluşturma çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 • Eğer bir sosyal medya fenomenyiseniz sosyal medya takımımıza dâhil olabilir ya da çevrenizdeki ilgili kişileri yönlendirebilirsiniz.
 • Web site, blog ya da sosyal medya hesaplarınızda Yeryüzü Doktorları ile ilgili içerik paylaşabilirsiniz.
 • Basın mensubu iseniz Yeryüzü Doktorları ile ilgili içerik yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İrtibat: basin@yyd.org.tr
 • Profesyonel fotoğrafçı ya da yönetmenseniz gerek yurtiçi gerekse yurt dışında fotoğraf ve video çekiminde destek sağlayabilirsiniz. İrtibat: gonullu@yyd.org.tr
 • Ayrıca, sevdiklerinizin doğum günü, yeni işe başlama, yıldönümleri gibi özel günlerinde onlar adına projelerimize bağış yapabilir; etrafınızdaki insanları da bu konuda teşvik edebilirsiniz.Projelerimize kaynak sağlamak için kendi etkinlik fikrinizi de oluşturabilirsiniz.

NASIL?

 • Sizler de tanıtım medya gönüllüsü olarak kaynak geliştirmek (sunum, tanıtım vb.)istediğiniz proje ile ilgili dokümanları web sitemizden indirebilir, sosyal ağlarımızdan paylaşımlarımıza ulaşabilir ve destek verebilirsiniz.
 • Etkinliğinizin sonunda etkinlik fotoğraflarını ve hikâyenizi gonullu@yyd.org.tr adresine göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.

Neden Önemli?

Yeryüzü Doktorları binlerce gönüllü ve on binlerce bağışçının desteğiyle, ulusal ve uluslararası partnerleriyle yeryüzünün 50'den fazla ülkesinde projeler gerçekleştirmiş bir iyilik hareketi. Biz büyür ve gelişirken, insani yardım dünyası da büyüdü ve gelişti. Bu süreçte çok örneklikler oluşturduk, hem kurumlara hem bireylere. Bir yandan işlerimizi yürütürken, diğer yandan da bu iyilik hareketini daha geniş kitlelere yaymak niyetini her daim içimizde taşıdık ve bu uğurda çaba sarf ettik.

Genç gönüllülerimize bu anlamda önemli misyonlar yüklüyoruz. Bu iyilik hareketinin nesilden nesile devamının; Yeryüzü Doktorları ilke ve değerlerine inanan, elindekilerin kıymetini paylaşmakta gören, her ne yapıyorsa mayasında iyilik barındırmayı bir sorumluluk bilen genç gönüllülerin desteği ve katılımı ile sağlanacağı inancındayız.

Bu doğrultuda, yeryüzüne, insana ve iyiliğe dair farkında olduklarımızı paylaşarak genç gönüllülerimizde de bir farkındalık oluşmasını ve bu vesileyle iyilik dünyasına katılmalarını sağlamak amacıyla, siz genç gönüllülerimizi de çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Okulunuzda bulunan Genç Yeryüzü Doktorları topluluğuna katılabilirsiniz. Üniversiteler bünyesinde bulunan topluluk listesine buradan ulaşabilirsiniz.
 • Okulunuzda Genç Yeryüzü Doktorları topluluğu kurabilirsiniz.
 • Okulunuzda Yeryüzü Doktorları’nı tanıtmak üzere sunumlar organize edebilirsiniz.
 • İnsani yardım, kişisel gelişim vb. alanlarda eğitim, etkinlik ve projeler yapabilirsiniz.

Nasıl?

 • Gönüllü formumuzu doldurabilirsiniz.
 • Okulunuzda düzenleyeceğiniz sunumlarda kullanabileceğiniz materyallerle ilgili detayları bilgi@yyd.org.tr adresine e-mail göndererek öğrenebilirsiniz.