TR
Ne Aramıştınız?

AFGANİSTAN'DA NELER OLUYOR?

47 milyon 700 bin kişinin yaşadığı Afganistan'da bölgede yıllardır süregelen çatışmalar sebebiyle binlerce kişinin hayatını kaybettiği, on binlerce insanın ise yaralandığı Afganistan'da zorlu yaşam şartları yüzünden 29 milyon 200 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı bulunuyor. Yaşadıkları yerleri gerek iç gerek dış göçlerle terk etmek zorunda kalan yaklaşık 1 milyon 300 bin insan ise başka bölgelerde hayatlarına devam etmek zorunda kalıyor. Bölgede 22 milyon 800 bin kişi yeterli ve güvenli gıdaya ulaşamayarak açlıkla mücadele ediyor; 3 milyon 900 bin kadın ve çocuk ise malnutrisyondan muzdarip.

7 Ekim'de Afganistan'ın Herat ilinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından bugüne kadar 2 bin 53 kişi hayatını kaybederken, 9 bin 240 kişi yaralandı; arama kurtarma çalışmaları ise hala sürüyor.

Ülkenin pek çok yerinde yıkıma sebep olan deprem sonucunda bölge halkı evlerini ve yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kaldı; temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale geldi. Bölgede barınma, yiyecek gibi konularda insani yardım desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

BİZ NE YAPIYORUZ?

Yıllardır devam eden insani krize kayıtsız kalmayarak Afganistan'da insani yardım faaliyetleri yürütüyoruz. 2020 yılının ocak ayından beri Afganistan'ın 15 farklı bölgesinde bulunan 18 beslenme sağlığı merkezimizde açlıktan doğan malnutrisyon hastalığı ile mücadele ediyor, bu hastalığa yönelik beslenme tedavisi sunuyoruz. Bunun yanında muayene ve beslenme tedavisi hizmetlerimizi bölgedeki 11 mobil sağlık ekibimiz ile kırsal kesimlerdeki hamile/emziren anneler başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine de ulaştırıyoruz.

Afganistan'da beslenme sağlığı merkezlerimiz bünyesinde 2023 yılında 192 bin muayene ve 27 bin 128 tedavi gerçekleştirdik. 

7 Ekim'de yaşanan depremden sonra da bölgeye desteğimizi sürdürüyoruz. İlk olarak acil ihtiyaçları karşılayabilmek adına bölge halkına hijyen kiti, bebek maması, gıda gibi insani yardım malzemesi desteği sağlıyoruz.

SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

Bağışlarınızla çalışmalarımıza destek olabilir, zorlu şartlarda yaşayan ihtiyaç sahiplerine şifa olabilirsiniz.

Havale/EFT Yoluyla Bağış için;

  • Ziraat Bankası: TR 9300 0100 2656 8573 3642 5011
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: TR 64 0020 3000 0779 6753 0000 10

Alıcı adı tüm bankalar için "Yeryüzü Doktorları Derneği"dir. Açıklama kısmına ad-soyad, telefon numarası ve "Afganistan" yazmanız gerekmektedir.

Hissedar Bilgileri

Toplam 1 hissenin hissedar bilgilerini giriniz.
Bu alan zorunludur
+90
Bu alan zorunludur
Hisse bilgisi hatalı.
+ Kişi Ekle

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.