TR
Ne Aramıştınız?

📌 YERYÜZÜ DOKTORLARI DEPREM BÖLGESİ ÇALIŞMALARI 

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve 11 ili etkisi altına alan büyük deprem sonrasında Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerinde depremzedelerimize ulaştık. Deprem bölgesinde birinci basamak sağlık hizmetleri, cerrahi operasyonlar ve psikososyal destek branşlarında gönüllü sağlık hizmeti verdik. Eş zamanlı olarak bölgeye ilaç, tıbbi malzeme ve temel ihtiyaçları ulaştırarak yaraları sarmaya çalıştık. Deprem faaliyetleri kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından gelen 700'den fazla gönüllümüz ile 320 binden fazla depremzedemize ulaştık. İhtiyaç son bulana kadar deprem bölgelerinde faaliyetlerimizi sürdürmeye devam etmekteyiz. 

Şubat - Haziran ayları arasında deprem bölgesinde yaptığımız çalışmaların detaylı raporuna yyd.org.tr/deprem-raporu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

📍Kahramanmaraş 

Depremin ilk gününden beri kesintisiz devam eden muayene ve tedavi hizmetleri kapsamında 57 bin 632 depremzedeye ulaşılmıştır. Çocuk dostu alan etkinlikleri, bireysel ve grup görüşmeleri kapsamında 20 bin 163 kişiye, psikoeğitim kapsamında ise bin 807 kişiye hizmet verilmiştir. Deprem bölgesinde ihtiyaç sahiplerine 4 bin 201 hijyen kiti ve gıda kolisi desteği sağlanmış, yapılan hizmetler kapsamında sadece Kahramanmaraş’ta 87 binden fazla depremzedeye ulaşılmıştır.

📍Hatay

Yeryüzü Doktorları, bölgede depremin ilk gününden bu yana 47 bin 795 kişiye birinci basamak sağlık hizmetleri vermiş ve 33 ameliyat gerçekleştirmiştir. Psikososyal destek çalışmaları kapsamında ise 20 bin 520 faydalanıcıya ulaşmış, çocuk dostu alan etkinlikleri düzenlenerek 14 bin 198 çocuğa ulaşılmıştır. Bölgede 2 bin fazla depremzedeye gıda kolisi, acil yardım paketi ve hijyen kiti desteği sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar ile bugüne kadar 70 binden fazla depremzedemize ulaşılmıştır.

📍Adıyaman

Adıyaman’da iki konteyner ile kurulan sağlık istasyonunda depremzedelere birinci basamak sağlık hizmetleri, ilaç desteği ve psikososyal destek hizmetleri verilerek bugüne kadar 90 binden fazla depremzedeye ulaşılmıştır. Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında 50 binden fazla depremzedeye muayene ve tedavi hizmetleri gerçekleştirilmiş, 4 bin 892 kişiye acil yardım paketi ulaştırılmıştır. Bireysel ve grup görüşmeleri yapılarak, çocuklar  için  oyun etkinlikleri ve film gösterimleri düzenlenmiş, bu çalışmalar kapsamında 24 bin 827 depremzedeye psikososyal destek hizmeti sağlanmıştır. Psikoeğitim kapsamında ise bin 352 depremzedeye sağlık, mahremiyet, cinsiyet ile ilgili eğitimler verilmiştir. 

📍Malatya

Yeryüzü Doktorları, depremin ilk gününden bu yana 8 bin  523 depremzede ile grup görüşmesi ve bin 137 depremzede  ile  bireysel  görüşme gerçekleştirmiştir. Psikoeğitim kapsamında 24 bin 427 kişiye çeşitli eğitimler verilmiş, çocuk dostu alan etkinlikleri kapsamında 43 bin 419 çocuğa ulaşılmıştır. Mobil sağlık hizmetleri, gıda kolisi ve hijyen kiti dağıtımlarının ve ilaç desteğinin de verildiği Malatya’da bugüne kadar deprem faaliyetleri kapsamında 113 binden fazla depremzedeye psikososyal destek sağlanmıştır.

Depremzedelere Yapılan Bağışlar Hangi İhtiyaçları Karşılamaktadır?

Deprem bölgeleri adına yapmış olduğunuz bağışlar ile bölgede bulunan sağlık destek istasyonlarımızda vermiş olduğumuz hizmetlerimiz aralıksız devam etmektedir. Sağlık merkezlerimizde birinci basamak sağlık hizmetleri, ilaç ve medikal malzeme desteği aynı zamanda ihtiyaç sahipleri için bebek maması, bebek bezi, hasta bakım bezi dağıtımı yapılmaktadır. 

Depremin yarattığı psikolojik etkileri gidermek adına çocuklar için kurmuş olduğumuz çocuk dostu oyun alanlarımızda psikososyal destek çalışmaları yapılmakta, depremzedelerimiz için psikologlar eşliğinde bireysel ve grup görüşmeler yapılarak destek verilmektedir. 

İçinde öncelikli gıda malzemeleri ve temel ihtiyaçların bulunduğu gıda destek kolileri ve hijyen kiti dağıtımları yapılmakta, ramazan dönemi buna ek olarak iftar organizasyonları düzenlenmektedir. 

Depremzedeler İçin Nasıl Bağış Yapabilirsiniz?

Havale/EFT Yoluyla Bağış için;

  • Ziraat Bankası: TR 9300 0100 2656 8573 3642 5011
  • Kuveyt Türk Bankası: TR 9700 2050 0009 5110 0330 0004
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: TR 64 0020 3000 0779 6753 0000 10

Alıcı adı tüm bankalar için "Yeryüzü Doktorları Derneği"dir. Açıklama kısmına ad-soyadtelefon numarası ve "Deprem" yazmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda SMS yoluyla,

Deprem yazıp 9912'ye göndererek 50 TL

Deprem yazıp 6612'ye göndererek 100 TL

Deprem yazıp 7712'ye göndererek 130 TL bağışta bulunabilirsiniz. 

Hissedar Bilgileri

Toplam 1 hissenin hissedar bilgilerini giriniz.
Bu alan zorunludur
+90
Bu alan zorunludur
Hisse bilgisi hatalı.
+ Kişi Ekle

DİĞER PROJELER

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.