TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları olarak yeryüzünün muhtelif coğrafyalarında insani yardım çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda Bangladeş’in Cox Bazaar bölgesinde kurduğu Thaingkhali Mülteci Sağlığı Merkezinde ücretsiz sağlık hizmeti sunuyoruz. Sağlık imkanlarının sınırlı ve temiz su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgede sunduğumuz birinci basamak sağlık hizmeti ile binlerce insana ulaşıyoruz.

Bölgedeki ihtiyaçlara yönelik yürüttüğümüz sağlık hizmetleri kapsamında, 2019 yılında Bangladeş-Balukhali Mülteci Kampında hizmet verirken, 2020 yılından beri ise faaliyetlerimize Bangladeş’in Cox’s Bazaar bölgesindeki Thaingkhali Mülteci Sağlığı Merkezinde devam ediyoruz. İhtiyaç sahipleri için sürekli hizmetin sağlandığı bu merkezde bugüne kadar toplam 66 bin 805 muayene hizmeti verirken, laboratuvar desteği ile ilaç ve medikal malzeme yardımı da gerçekleştirdik.

Sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği için yerel klinikler kuruyor aynı zamanda yerel personeller istihdam ediyoruz. Bu kapsamda 2 doktor, 1 hemşire, 1 eczacı, 1 sağlık birimi şefi, 1 sağlık asistanı ve 3 idari personelle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bangladeş’teki çalışmalarımıza dair açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörümüz Ayşenur Sarıalan, “Bangladeş’te toplam 29 Rohingya mülteci kampı bulunuyor ve bu kamplarda Nisan 2020 yılı verilerine göre ise 860 bin 175 Rohingyalı yaşıyor. Küçük bir bölgede bu kadar kalabalık nüfusun yaşaması ve yaşam şartlarının da oldukça elverişsiz olması insanları olumsuz etkiliyor. Temiz suya erişimin yetersizliği birçok hastalığın görülmesine neden oluyor. Bununla birlikte kamp alanlarında sağlık hizmetlerine ulaşım da oldukça kısıtlı durumda. Bizler de Yeryüzü Doktorları olarak, bu duruma kayıtsız kalmayarak mülteci sağlığı merkezimiz aracılığı ile Rohingyalıların bir hak olan temel sağlık hizmetine erişimlerini artırmak için çalışıyoruz.” dedi. 

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.