TR
Ne Aramıştınız?

Dünya üzerinde 815 milyon insan açlık sıkıntısı çekmektedir ve 5 yaş altı ölümlerin çoğu açlık sebebiyle meydana gelmektedir. Ayrıca birçok sağlık sorununun da yetersiz beslenme ile ilişkili olduğunu göz önünde bulundurarak Yeryüzü Doktorları olarak uzun yıllardır devam ettirdiğimiz beslenme sağlığı projelerine bu sene “Ölüm Kalım Meselesi” kampanyası ile devam ettik. Bu kapsamda, şiddetli açlığın yaşandığı Yemen’de 4 beslenme sağlığı merkezi açarak Mart ayından itibaren bin 444 muayene, 388 tedavi, 631 kişiye birinci basamak sağlık hizmeti verdik. Merkezlerimiz çalışmalarına yıl boyunca devam edecek. Ayıca Ramazan boyunca ihtiyaç sahibi coğrafyalarda iftar ve kumanya organizasyonları da yaparak; Suriye, Somali, Gazze, Çad ve Yemen’de 5 bine yakın kişiye iftar yemeği ve 4 bin 400 kumanya dağıtımı gerçekleştirdik.

Açlık sıkıntısı ile mücadele ederken bir yandan da Gazze’de Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yaralanan kişilere bölgede acil müdahalede bulunduk. Sadece son bir haftada 462 Filistinliye tıbbi destek verdik, toplam 572 seansta ilaç, fizyoterapi ve psikososyal destek sağladık. Bunlarla birlikte ramazan ayında; Suriye’nin Azez ilçesine bağlı Soran beldesinde açtığımız klinikte sağlık hizmeti vermeye başlarken, 512 kişiye de hijyen kiti dağıttık. Çeçenistan’da gönüllü sağlık ekibimiz ile 105 göz muayenesi 35 katarakt ameliyatı yaptık.

Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken iyiliğin iyileştirici gücünden destek aldığımızı ifade eden Yönetim Kurulu Başkanımız Yahyahan Güney “Bu yıl ramazan ayında bağışçılarımız sayesinde binlerce ihtiyaç sahibi insanın hayatına dokunduk. Yılın her dönemi olduğu gibi ramazan ayında da bağışçılarımız ve gönüllülerimiz cömertliklerini, paylaşmanın ve iyiliğin iyileştirici gücünü çok uzaklardaki kardeşlerine gösterdiler. Biz almış olduğumuz destekler ile faaliyetlerimizi gerçekleştirdik; bundan sonra da sağlık alanında ihtiyaç sahibi her insanın yanında olmaya devam edeceğiz. Somali’den Gazzeye, Yemen’den Uganda’ya paylaşmanın köprülerini kurarak en hızlı şekilde yardımlarımızı ulaştırmaya gayret göstereceğiz” dedi.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.