TR
Ne Aramıştınız?

Nüfusunun yüzde 80'inin insani yardıma ihtiyaç duyduğu, 13 milyon 500 bin kişinin ise açlıktan hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu Yemen’de, Yeryüzü Doktorları olarak geçtiğimiz yıl da özellikle en yüksek risk grubu olan anne ve çocuklara yönelik beslenme sağlığı projeleri yürüttük. Aden, Hadramout ve Taiz illerinde bulunan toplam 7 merkezimizde tıbbi beslenme ve anne çocuk sağlığı hizmetlerimiz ile binlerce kişiye ulaştık.

Beslenme sağlığı merkezlerimizde 34 bin 364 kişiye beslenme muayenesi, 4 bin 849 kişiye beslenme tedavisi ve 14 bin 902 kişiye birinci basamak sağlık hizmeti sunduk. Taiz’de bulunan 3 merkezimizde beslenme sağlığı hizmetine ek olarak sunduğumuz anne çocuk sağlığı hizmeti kapsamında ise 10 bin 138 çocuğa pediatri muayenesi ve 12 bin 763 anneye jinekoloji muayenesi hizmeti verdik.

Merkezlerimizdeki düzenli hizmetlerimizin yanında Ramazan ayı boyunca bin 100 aileye kumanya dağıtımı ve 3 bin kişiye iftar programı gerçekleştirdik. Kurban operasyonlarımız ile de 3 bin 360 kişiye kurban yardımı ulaştırdık.

Covid-19 önlemleri kapsamında ise gerekli tedbirler alarak faaliyet yürüttüğümüz bölgede, semptom gösteren kişilerin hastanelere yönlendirilmesini sağladık. Pandemiden korunmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz bilinçlendirme çalışmaları ile 4 bin 358 faydalanıcıya farkındalık eğitimi verdik.

Yemen’deki 2021 yılı faaliyetlerine değinen Proje Koordinatörümüz Ahmet Fatih Ceyhan, “Silahlı çatışmalar başta olmak üzere, açlık ve hastalıklar Yemen’i dünyanın en ciddi insanı kriz yaşanılan ülkesi durumuna getirdi. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Yemen’de iç göçe maruz kalan 3 milyon 300 bin yerinden edilmiş insan bulunuyor. Bunların 8 milyon 500 bini güvenilir gıda temininde endişe verici boyutlarda zorluklar yaşarken, 2 milyon çocuk ve 1 milyon 140 bin hamile ve emziren anne ileri düzey beslenme yetersizliği problemiyle karşı karşıyadır. Bizler de Yeryüzü Doktorları olarak 2021 yılında da beslenme yetersizliği yaşayan hamile emziren annelere ve 5 yaş altı çocuklara uzman doktorlar nezaretinde beslenme tedavileri ve birinci basamak sağlık hizmeti verdik. Böylelikle bölgede açlıkla mücadele eden binlerce ihtiyaç sahibine destek olduk.” dedi.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.