TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları Derneği, Suriye’nin başkenti Şam’da Beşşar Esed rejiminin 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta’ya gıda ve ilaç yardımlarını artırmak amacıyla gönüllü eczacılarla bir araya geldi.

EN AZ 397 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Dernekten yapılan açıklamada, Suriye İnsan Hakları Ağı’nın, Doğu Guta’da 5 yıldır uygulanan kuşatma süresince en az 397 kişinin açlık ve ilaç eksikliğinden dolayı hayatını kaybettiğini bildirdiği belirtildi.

Açıklamada, binden fazla çocuğun da hayati tehlike altında olduğu Doğu Guta’da, annelerin yeterli beslenemedikleri için çocuklarını emziremediğine işaret edildi.

Kuşatma öncesi 2 milyon, şu anda ise yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı Doğu Guta’ya temel ihtiyaç malzemelerinin ulaştırılmasının hayati önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, derneğin, bölgede düzenli uyguladığı beslenme programıyla ocak ayından beri 500 anne, 2 bin bebek ve çocuğa gıda desteği verdiği aktarıldı.

513 ÇOCUĞUN BESLENME TEDAVİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açıklamada, yetersiz beslenme ve büyüme geriliğini en aza indirebilmek adına, 1 yaş altı bebekler için doğal emzirmenin desteklenmesine ağırlık veren derneğin, mart ayından itibaren ablukanın bütünüyle daraltılmasına, tüm insani geçişlerle buralara açılan tünellerin ve nakit akış yollarının kapatılmasına rağmen sağladığı gıda desteğiyle 513 çocuğun beslenme tedavisinin gerçekleştirildiği kaydedildi.

CANLI BAĞLANTI YAPILDI

Ancak ablukanın sıkılaştığı dönemlerde ilaçların temin edilemediğine işaret edilen açıklamada, bu soruna ilişkin gönüllü eczacılarıla bir araya gelindiği ve toplantı esnasında, bölgedeki bir sağlık merkezine yapılan canlı bağlantıyla insani durumun gözler önüne serildiği vurgulandı.

Açıklamada, yapılan toplantının ardından eczacıların, bölgeye yapılacak ilaç destek projesine katkıda bulunacakları bildirildi.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.