TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları olarak zorlu iklim ve kötü yaşam koşullarının olduğu, tedavi imkânlarının yetersiz kaldığı coğrafyalarda yaygın olarak görülen katarakt hastalığının tedavisi için “Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük” adı ile kampanya başlattık

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 2 milyar 200 milyon göz rahatsızlığı olan insan var. Bu rakamın 65 milyon 200 bini ise katarakt rahatsızlığından oluşuyor. Ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt, tedavi olunmaması halinde görme kaybına neden oluyor. Yeryüzü Doktorları olarak ihtiyaç sahibi bölgelerde önlenebilir görme kayıplarını engellemek ve dünyadaki katarakt rahatsızlığına dikkat çekmek için “Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük” adı ile bir kampanya başlattık.

Göz sağlığı projelerimiz kapsamında 2006 yılından beri, Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan,  Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan, Uganda, Kamerun, Mali ve Bangladeş’te göz hastalıkları ile mücadele ettik. Bugüne kadar 150 bin 800 göz muayenesi, 22 bin 262 göz ameliyatı gerçekleştirirken, 51 bin 731 kişiye de gözlük dağıttık.

Kampanyaya dair açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Uzm. Dr. Yahyahan Güney, “Bugün dünyada milyonlarca kişide önlenebilir bir görme bozukluğu olan katarakt rahatsızlığı görülüyor. Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerden oluşan katarakt hastalığı, ülkemizde sadece bir operasyon ile tedavi edilebiliyor. Fakat ihtiyaç sahibi bölgelerde maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle tedavi edilemeyen yüz binlerce insan, katarakt hastalığı yüzünden görme kaybı yaşıyor. Bizler de 2006 yılından beri bağışçılarımızın desteği ile katarakt ameliyatları gerçekleştiriyor, göz sağlığı için mücadele ediyoruz. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz bütün faaliyetlerimizde bu toprakların iyiliğini yeryüzüne yayma gayesi ile hareket ettik. Çünkü biliyoruz ki doğduğumuz, büyüdüğümüz bu topraklar bize darda kalana el uzatmayı, karanlıkta kalana ışık olmayı öğretti. Bu amaçla başlatmış olduğumuz “Karanlıkta Kalana Işık Olunur, Biz Böyle Gördük” adlı kampanyamıza halkımızın desteklerini bekliyoruz.” dedi.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.