HABERLER

seperator
Motivasyon Kitlerimiz İle Sağlık Çalışanlarımızın Yanındayız 28 Aralık 2020

Motivasyon Kitlerimiz İle Sağlık Çalışanlarımızın Yanındayız

Covid-19 salgınının görüldüğü günden bugüne, en ön saflarda mücadele eden, sağlığımız için hiçbir beklentileri olmadan çalışan sağlık çalışanlarının bu zorlu

Devamını Oku...
Bir Gün Değil, Her Gün İyilik Olsun 9 Aralık 2020

Bir Gün Değil, Her Gün İyilik Olsun

Bizler sadece ihtiyaç sahibi bölgelere giderek bir yardım bırakıp dönmek için değil; oralarda kalıcı klinikler açarak, eğitimler vererek, sağlık alanında ulaşılabilirliği artırarak çözümler getirme, sürekli hizmet sağlama gayesiyle çalışıyoruz.

Devamını Oku...
Ugandalı Öğrencilere Sağlık Eğitimi Verdik 2 Aralık 2020

Ugandalı Öğrencilere Sağlık Eğitimi Verdik

Yeryüzü Doktorları olarak sağlık alanında yaşanan problemlerden biri olan uzman sağlık çalışanı sayısının yetersizliğinin önüne geçmek için eğitim, sertifika ve uzmanlık

Devamını Oku...
Nijer’de Selzedeler için İlaç ve Aşı Desteği 30 Kasım 2020

Nijer’de Selzedeler için İlaç ve Aşı Desteği

Ekim ayında başlayan şiddetli yağışların neden olduğu seller yüzünden 65 kişinin hayatını kaybettiği Nijer’de, 225 binden fazla insan ise evsiz kaldı. Büyük zarara sebep olan sel,

Devamını Oku...
Suriyeli Kadınlara Ruh Sağlığı Desteği Veriyoruz 25 Kasım 2020

Suriyeli Kadınlara Ruh Sağlığı Desteği Veriyoruz

Yeryüzü Doktorları olarak ihtiyaç sahibi bölgelerde sağlık hizmeti sunmaya devam ederken, toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda psikososyal destek çalışmaları da gerçekleştiriyoruz. 

Devamını Oku...
Yaraları Sarmak İçin İzmir’deyiz 3 Kasım 2020

Yaraları Sarmak İçin İzmir’deyiz

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremin hemen ardından halkın yaralarını sarmak amacıyla bölgedeyiz. Deprem sonrası evini kaybeden, çadırlarda yaşamak zorunda

Devamını Oku...
Bangladeş’teki Mültecilere Sağlık Hizmeti Sunmaya Devam Ediyoruz 22 Ekim 2020

Bangladeş’teki Mültecilere Sağlık Hizmeti Sunmaya Devam Ediyoruz

Myanmar kriziyle yerlerinden edilen 920 binden fazla Arakanlı, Bangladeş’teki mülteci kamplarında zor şartlar altında hayatlarını sürdürüyor. Bölgede sağlık imkânlarının yetersiz, temiz su kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle çeşitli hastalıklar görülüyor.

Devamını Oku...
Anne Çocuk Sağlığı Kampanyamıza Destek Bekliyoruz 21 Ekim 2020

Anne Çocuk Sağlığı Kampanyamıza Destek Bekliyoruz

Sağlık hizmetlerine erişilemeyen bölgelerde önlenebilir sebeplerden ötürü hayatını kaybeden anneler ve çocuklar için geçtiğimiz haftalarda başlattığımız Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar kampanyamıza destek bekliyoruz.

Devamını Oku...
Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar 25 Eylül 2020

Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar

Yeryüzü Doktorları olarak yeryüzünün sağlık hizmetlerine erişilemeyen bölgelerinde önlenebilir sebeplerden ötürü hayatını kaybeden annelere ve çocuklara dikkat çekerek “Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar” adlı kampanyamızı başlattık.

Devamını Oku...
Covid-19 Salgınında Gazze’ye Evde Sağlık Hizmeti Desteği 3 Eylül 2020

Covid-19 Salgınında Gazze’ye Evde Sağlık Hizmeti Desteği

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını Gazze’yi de etkisi altına almaya başladı. Bölgeden alınan son haberlere göre, vaka sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yıllardır

Devamını Oku...
Hatay ve Şanlıurfa’daki Suriyeli Çocuklara Yönelik Resim Etkinliği 10 Temmuz 2020

Hatay ve Şanlıurfa’daki Suriyeli Çocuklara Yönelik Resim Etkinliği

Hatay ve Şanlıurfa bölgesinde bulunan geçici koruma altında olan çocuklarımız için  ''Benzerliklerimizin Farkına Varalım ve Farklılıklarımızı Kucaklayalım'' adı ile bir etkinlik düzenledik.

Devamını Oku...
Kurban Olsun, Sağlık Olsun 6 Temmuz 2020

Kurban Olsun, Sağlık Olsun

Yeryüzü Doktorları olarak ihtiyaç sahibi ülkelere sağlık hizmetleri sunmaya devam ederken, yetersiz et tüketiminden kaynaklı hastalıkların önüne geçmek için koruyucu sağlık projelerimiz kapsamında “Kurban Olsun, Sağlık Olsun” isimli kampanya başlattık.

Devamını Oku...
Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran 2020

Dünya Mülteciler Günü

Her sene milyonlarca insan yollara düşüyor yeniden hayata tutunabilme umuduyla… Bizim payımıza düşen ise umutlarını kaybetmemeleri için onların yanında olup ellerini tutmak... Çünkü biliyoruz ki onları anlamak için aynı dili konuşmaya gerek yok.

Devamını Oku...
Ramazan Ayı Faaliyetlerimiz 4 Haziran 2020

Ramazan Ayı Faaliyetlerimiz

Ramazan ayında başlattığımız “Peki Ya Her Gün Açlıktan Hayatını Kaybeden 8.220 Çocuk?” adlı kampanya ile Covid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu günlerde yeryüzünün bir bölümü için en tehlikeli virüsün maalesef hala açlık olduğunu hatırlatarak destek çağrısında bulunduk.

Devamını Oku...
Dünyada Açlık Krizi Alarm Veriyor 6 Mayıs 2020

Dünyada Açlık Krizi Alarm Veriyor

Birleşmiş Millet Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 2019 yılı raporuna göre; 821 milyon insan her gece aç yatıyor. Rapora göre bu rakamın yıllardır azaldığı söylense de tahminlere göre, dünya nüfusunun yüzde 9,2'si yani 700 milyondan fazlası 2018'de ciddi düzeyde gıda güvensizliğine maruz kaldı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) verilerine göre, Orta Afrika Cumhuriyeti 2019 yılında en büyük açlık krizi yaşanan ülkesi olmuştur.

Devamını Oku...
Peki Ya Her Gün Açlıktan Hayatını Kaybeden 8220 Çocuk? 27 Nisan 2020

Peki Ya Her Gün Açlıktan Hayatını Kaybeden 8220 Çocuk?

Yeryüzünde yaşanan açlık krizi ile Yeryüzü Doktorları olarak uzun yıllardır mücadele ediyoruz. İlk olarak 2012 yılında başlattığımız beslenme sağlığı programı kapsamında açlık sebebiyle sağlığını kaybetmiş insanlara tedavi sağladık. Şiddetli açlığın yaşandığı Somali, Nijer, Yemen, Suriye’nin Doğu Guta Bölgesi, Afganistan ve Çad’da yüz binlerce insana ulaştık.

Devamını Oku...
Covid-19 Salgını İçin Yardım Toplamaya Devam Ediyoruz 17 Nisan 2020

Covid-19 Salgını İçin Yardım Toplamaya Devam Ediyoruz

Yeryüzü Doktorları olarak koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanelerde karantina altına alınan hastalar için geçtiğimiz ay başlattığımız “Destek Kiti Ulaştırın, İyilik Bulaştırın” kampanyasına yardım bekliyoruz.

Devamını Oku...
Kliniklerde Koronavirüse Karşı Önlemlerimizi Arttırdık 6 Nisan 2020

Kliniklerde Koronavirüse Karşı Önlemlerimizi Arttırdık

Türkiye’deki faaliyetlerimizin yanı sıra; birinci basamak sağlık hizmeti, beslenme, fizik tedavi ve rehabilitasyon gibi sağlık hizmetlerini yurt dışındaki mevcut kliniklerimizde vermeye devam ederken bu kliniklerde Covid-19 salgınına karşı tedbir de alıyoruz.

Devamını Oku...
Destek Kiti Ulaştırın, İyilik Bulaştırın 24 Mart 2020

Destek Kiti Ulaştırın, İyilik Bulaştırın

Biz de hastanelerde karantina altına alınan hastalarımız için harekete geçmiş bulunuyoruz. Temel kişisel ihtiyaçları içeren kitleri onlara ulaştıracağız. Bu anlamda tüm halkımızın da desteğini bekliyoruz. İyiliği evimizden çıkmadan da yapmamız mümkün.

Devamını Oku...
Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar 11 Mart 2020

Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar

Her gün 800’den fazla kadın hamilelikte, doğum sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Yenidoğan ölümleri, 5 yaş altı ölümlerinin %47’sini oluşturmaktadır. Anne ve çocukların yaşadığı sağlık problemleri ve buna bağlı meydana gelen ölümlerle mücadele için uzun yıllardır aktif olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu doğrultuda ise, başlatmış olduğumuz “Yaşasın Anneler, Yaşasın Çocuklar” kampanyasına yardım bekliyoruz.

Devamını Oku...
Yeni Koronavirus 9 Mart 2020

Yeni Koronavirus

Gönüllümüz Doç. Dr. İlker İnanç Balkan ile gerçekleştirdiğimiz video röportaj ile “Yeni Koronavirüs nedir, belirtileri neler, tedavisi var mı, korunma yolları neler sorularına” sorularına yanıt verdik.

Devamını Oku...
Yenikapı Metro’da Görecek Güzel Günler Var Sergisi 20 Kasım 2019

Yenikapı Metro’da Görecek Güzel Günler Var Sergisi

Dünya üzerinde 2 milyar 200 milyon insanda görme bozukluğu bulunuyor. Bunun 65 milyon 200 binini ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt rahatsızlığı oluşturuyor. Katarakt gibi görme bozuklukları ile 2006 yılından bu yana mücadele ediyoruz.

Devamını Oku...
“Görecek Güzel Günler Var” Kampanyası  12 Kasım 2019

“Görecek Güzel Günler Var” Kampanyası 

Dünya üzerinde 2 milyar 200 milyon insanda görme bozukluğu bulunuyor. Bunun 65 milyon 200 binini ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt rahatsızlığı oluşturuyor. Kataraktın tek tedavisi ameliyat ancak ameliyat ile tedavi edilmediğinde körlüğe dahi sebep olabiliyor. Yeryüzü Doktorları olarak 2006 yılından beri gerçekleştirdiğimiz göz sağlığı projeleri ile önlenebilir görme bozuklukları ile mücadele ediyoruz.

Devamını Oku...
“Karanlıkta Diyalog” Sergisi 4 Ekim 2019

“Karanlıkta Diyalog” Sergisi

Uzun yıllardır göz sağlığına yönelik çalışmalarımızı “Karanlıkta Diyalog” müzesinde açtığımız sergi ile ziyaretçilere bir perspektif daha sunuyoruz. Dünyanın çeşitli bölgelerinden görme problemlerine ve göz sağlığına yönelik çalışmalarımıza dair karelerin yer aldığı sergi  30 Eylül 7 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek.

Devamını Oku...
Kurban Olsun, Sağlık Olsun 18 Temmuz 2019

Kurban Olsun, Sağlık Olsun

Bu yıl da “Kurban Olsun, Sağlık Olsun” diyerek hem kurban yardımlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz hem de gönüllü doktorlarımızla Afrika’ya sağlık hizmeti sunuyoruz.

Devamını Oku...
Katarakt Hastaları İçin Yardım Toplamaya Devam Ediyoruz 27 Haziran 2019

Katarakt Hastaları İçin Yardım Toplamaya Devam Ediyoruz

Dünya üzerinde 100 milyon katarakt hastası bulunuyor. Küçük bir operasyonla iyileşebilen katarakt rahatsızlığı, maddi ve teknik yetersizliklerden ötürü tedavi edilmediğinde görme yetisi kayıplarına sebep oluyor. Milyonlarca kişide görülen bu göz rahatsızlığına ilişkin uzun yıllardır çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Devamını Oku...
Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran 2019

Dünya Mülteciler Günü

2001 yılından beri her yıl 20 Haziran "Dünya Mülteciler Günü" olarak kabul edilmekte ve bu günde savaşlar, çatışmalar, zulüm, yoksulluk gibi sebeplerle göç etmek durumunda kalan insanlar anılmaktadır.

Devamını Oku...
Açlıkla Mücadele İçin Yenikapı’da Sergi 13 Mayıs 2019

Açlıkla Mücadele İçin Yenikapı’da Sergi

Yeryüzünün dört bir yanından çeşitli insan portrelerinin yer aldığı kareleri, 13-19 Mayıs tarihleri arasında Yenikapı metrosunda, 15-21 Haziran’da ise Üsküdar metro istasyonunda İstanbullularla buluşturuyoruz.

Devamını Oku...
Açlıkla Mücadele Eden Çocukların Karnı Neden Şişer? 10 Mayıs 2019

Açlıkla Mücadele Eden Çocukların Karnı Neden Şişer?

Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretimi olmasına rağmen 821 milyon kişi her gece aç yatıyor. 5 yaş altı çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı açlıkla ilişkilendiriliyor. Bunlarla birlikte, açlıkla mücadele eden çocukların karnının şişkin olması dikkat çekiyor.

Devamını Oku...
23 Nisan’da Çocukların Yüzünü Güldürüyoruz 23 Nisan 2019

23 Nisan’da Çocukların Yüzünü Güldürüyoruz

Yeryüzü Doktorları olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle krizlerden etkilenen çocukların yüzünü bir nebze de olsa güldürmek amacıyla yeryüzünün dört bir yanında etkinlikler düzenliyoruz.

Devamını Oku...
22 Mart Dünya Su Günü Kutlu Olsun Mu? 22 Mart 2019

22 Mart Dünya Su Günü Kutlu Olsun Mu?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1993 yılı Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda, temiz suya erişimde yaşanan problemlere dikkat çekmek adına 22 Mart’ı “Dünya Su Günü” olarak ilan etmiştir. Yeryüzü Doktorları olarak biz de temiz suya erişimde yaşanan problemleri Dünya Su Günü’nde paylaştık.

Devamını Oku...
Genç Yeryüzü Doktorları’mızdan Sağlık Sokağı 21 Mart 2019

Genç Yeryüzü Doktorları’mızdan Sağlık Sokağı

“İyilik için gençlik” sloganı ile sene boyunca birçok etkinlik düzenleyen Genç Yeryüzü Doktorları, 16 Mart itibari ile çeşitli illerde “Sağlık Sokağı” adı ile bir etkinlikler başlattı.

Devamını Oku...
Tıp Bayramında Yeryüzü Hikâyeleri 14 Mart 2019

Tıp Bayramında Yeryüzü Hikâyeleri

“İyilik sağlık” mottosu ile şimdiye kadar 50’ye yakın ülkede tıbbi insani yardımda bulunduk. 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100. yılı vesilesiyle de gönüllü sağlık neferlerimizin yaşadığı zorlukları, heyecanı, umudu ve mutluluğu paylaşıyoruz.

Devamını Oku...
2019 yılı katarakt çalışmalarına başladık 8 Mart 2019

2019 yılı katarakt çalışmalarına başladık

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya üzerinde 285 milyon insan görme bozukluğu çekiyor. Bunun 100 milyonunu ise katarakt rahatsızlığı oluşturuyor. Yeryüzü Doktorları olarak maddi ve teknik yetersizliklerden ötürü tedavi olamayan ihtiyaç sahipleri için 2006 yılından beri göz sağlığına yönelik projeler gerçekleştiriyoruz.

Devamını Oku...
Kör Olması İçin Kör Olmamız Lazım! 4 Şubat 2019

Kör Olması İçin Kör Olmamız Lazım!

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bugün dünyada 285 milyon görme rahatsızlığı olan insan var. Bu rakamın 100 milyonunu ise ülkemizde kolayca tedavi edilebilen katarakt rahatsızlığı oluşturuyor. Katarakt daha çok orta yaş üstü insanlarda görülmekle birlikte her yaştan insanı ve çocukları dahi etkiliyor.

Devamını Oku...
Sudan’a Sağlık Hizmeti Götürdük 26 Aralık 2018

Sudan’a Sağlık Hizmeti Götürdük

Gönüllü sağlık ekiplerimiz 5.5 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu Sudan’da fistül hastalarına umut oldu. 15-25 Aralık tarihleri arasında bölgede bulunan gönüllü doktorlarımız, 2014 yılında açılan Nyala-Sudan Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1 hafta boyunca çalışma yürüttü.

Devamını Oku...
Yemen için Acil Yardıma Bekleniyorsunuz 10 Aralık 2018

Yemen için Acil Yardıma Bekleniyorsunuz

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Yemen’de 17 milyon 800 bin insan yeterli derecede beslenemiyor, 8 milyon 400 bin kişinin durumu ise ciddi boyutta. Yinae aynı verilere göre 400 bin çocuk açlıktan ölümün eşiğinde. Her 5 haneden en az 1’inde şiddetli gıda krizi bulunuyor.

Devamını Oku...
Yemen’de Ölüm Kalım Meselesi 9 Kasım 2018

Yemen’de Ölüm Kalım Meselesi

Yeryüzü Doktorları olarak 2016 yılından beri beslenme sağlığı konusunda yardım faaliyetleri yürütmeye devam ediyoruz. Şu anda Aden ve Hadramut illerinde ALboraiqah, Khormakser, ALmukala, ALraidah & Kosaiar bölgelerinde olmak üzere toplam 4 beslenme sağlığı merkezimizde anne ve çocuklar başta olmak üzere, açlıktan ölümün eşiğine yaklaşmış insanlara tıbbi beslenme tedavisi sağlıyoruz.

Devamını Oku...
“Doğmak En Temel Hak” demek için Yenikapı’dayız 30 Ekim 2018

“Doğmak En Temel Hak” demek için Yenikapı’dayız

Doğum ve doğuma bağlı komplikasyonlar sebebiyle gerçekleşen ölümlerin önüne geçmek için başlattığımız “Doğmak En Temel Hak!” kampanyasına ilişkin kareleri Yenikapı’da İstanbullular ile buluşturuyoruz.

Devamını Oku...
Doğmak En Temel Hak! 18 Ekim 2018

Doğmak En Temel Hak!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; her gün yaklaşık 830 kadın hamilelik ve doğumla ilgili önlenebilir nedenlerden ötürü ölmektedir. Bu doğrultuda, “Doğmak En Temel Hak!” kampanyamız ile doğum imkânlarının kısıtlı olduğu bölgelerde; doğum öncesinde, doğumda ve doğum sonrasında vermiş olduğumuz hizmetlerle bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve annelerin hayata tutunması için çalışıyoruz…

Devamını Oku...
Bu yıl da kurban organizasyonları gerçekleştiriyoruz 11 Ağustos 2018

Bu yıl da kurban organizasyonları gerçekleştiriyoruz

Sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak yeterli beslenmenin önemini vurgulayarak bu yıl da koruyucu sağlık çalışmaları kapsamında kurban organizasyonları yapıyor, ihtiyaç sahibi bölgelerde protein eksikliğinden kaynaklı hastalıkların önüne geçmeyi hedefliyoruz… Gönüllümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman “Yeryüzü Doktorları olarak birçok ülkeye gittik, birçok olaya şahit olduk…

Devamını Oku...
İyiliğin Bir Parçası Olmak İster Misiniz? 3 Ağustos 2018

İyiliğin Bir Parçası Olmak İster Misiniz?

2005 yılından bu yana kurban organizasyonları yapan Yeryüzü Doktorları bu sene yine 12 ülkede çalışmalarını sürdürüyor. Kurban organizasyonlarının yanı sıra gönüllü sağlık ekipleri de sahaya götürülecek.

Devamını Oku...
Kurban Olsun, Sağlık Olsun 26 Temmuz 2018

Kurban Olsun, Sağlık Olsun

Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık ortalama et tüketimi 120 kilograma kadar ulaşırken bu rakam düşük gelir düzeyindeki ülkelerde 4 kilograma kadar düşebiliyor. Yetersiz et tüketimi protein ve B12 eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Yeryüzü Doktorları olarak koruyucu sağlık projeleri kapsamında yetersiz beslenmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için 2005 yılından bu yana kurban organizasyonları gerçekleştiriyoruz…

Devamını Oku...
Bizim İçin Su Onlar İçin Hayat 12 Temmuz 2018

Bizim İçin Su Onlar İçin Hayat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre; 2.1 milyar insan güvenilir su kaynaklarına erişememektedir ve her yıl kirli su kullanımına bağlı sebeplerle 502 bin ölüm gerçekleşmektedir. Her 10 insandan 3’ünün evinde temiz su bulunmamaktadır. Yine aynı rapora göre 263 milyon kişi evinden en az 30 dakika uzaklıktaki kaynaklardan suya erişmektedir…

Devamını Oku...
Kim Evinden Uzak Kalmak İster Ki? Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran 2018

Kim Evinden Uzak Kalmak İster Ki? Dünya Mülteciler Günü

2001 yılından beri her yıl 20 Haziran "Dünya Mülteciler Günü" olarak kabul edilmekte ve bu günde savaşlar, çatışmalar, zulüm, yoksulluk gibi sebeplerle göç etmek durumunda kalan insanlar anılmaktadır. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde, savaşlar, çatışmalar, zulüm, yoksulluk gibi sebeplerle evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin sağlık sorunlarına dikkat çekiyoruz…

Devamını Oku...
Ramazan Ayı Faaliyetlerimiz 18 Haziran 2018

Ramazan Ayı Faaliyetlerimiz

Dünya üzerinde 815 milyon insan açlık sıkıntısı çekmektedir ve 5 yaş altı ölümlerin çoğu açlık sebebiyle meydana gelmektedir. Ayrıca birçok sağlık sorununun da yetersiz beslenme ile ilişkili olduğunu göz önünde bulundurarak Yeryüzü Doktorları olarak uzun yıllardır devam ettirdiğimiz beslenme sağlığı projelerine bu sene “Ölüm Kalım Meselesi” kampanyası ile devam ettik…

Devamını Oku...
“Ölüm Kalım Meselesi” Fotoğraf Sergimiz İstanbul’da 8 Haziran 2018

“Ölüm Kalım Meselesi” Fotoğraf Sergimiz İstanbul’da

Açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan bölgelerde başlattığımız Beslenme Kampanyası’na ilişkin karelerin yer aldığı “Ölüm Kalım Meselesi” adlı fotoğraf sergisi, 6 Haziran tarihinden itibaren İstanbul Metrosunda başlayacak sergide yaptığımız çalışmaların fotoğraflandığı özel kareler, İstanbulluların ilgisine sunulacak…

Devamını Oku...
Açlık Bir “Ölüm Kalım Meselesi” 7 Haziran 2018

Açlık Bir “Ölüm Kalım Meselesi”

Dünya Gıda Programı’nın açıkladığı verilere göre ise dünyada 815 milyon kişi her gece aç yatıyor. Beş yaşın altındaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Açlıktan ölümlerin yaşandığı Doğu Afrika’da nüfusun 3’te 1’i yeterli derecede beslenemiyor.

Devamını Oku...
“Ölüm Kalım Meselesi” Kampanyamız 17 Mayıs 2018

“Ölüm Kalım Meselesi” Kampanyamız

Dünya Gıda Programı (WFP) verilerine göre dünya üzerinde 815 milyon insan açlık sıkıntısı çekmektedir. Açlık ve yetersiz beslenme açısından en yüksek risk altında olanlar ise anneler ve çocuklardır. Bu insanların hayata tutunmalarını sağlamak için 2012 yılından bu yana, şiddetli açlığın yaşandığı Somali, Nijer, Yemen ve Suriye’de beslenme sağlığı çalışmaları gerçekleştirmekteyiz…

Devamını Oku...
Ortopedi Alanında Eğitim ve Tedaviler İçin Afrika’ya Gidiyoruz 9 Mayıs 2018

Ortopedi Alanında Eğitim ve Tedaviler İçin Afrika’ya Gidiyoruz

Bugüne kadar 50’ye yakın ülkede faaliyetlerde bulunarak sağlık alanında ihtiyaç sahibi insanların hayatına dokunmaya devam etmekteyiz. Bu kez de ortopedi alanında çalışmalar gerçekleştirmek üzere 2 uzman hekim ve 1 proje koordinatörü ile Uganda’ya gidiyoruz. Ugandalı doktor, hemşire ve akademisyenlere gelişimsel kalça displazisi ve çarpık ayak rahatsızlıkları ile ilgili eğitim verecek olan gönüllü hekimlerimiz…

Devamını Oku...
Sınır Ötesinde 23 Nisan Şenliği Düzenledik 23 Nisan 2018

Sınır Ötesinde 23 Nisan Şenliği Düzenledik

Suriye’de savaş 7 yıldır sürüyor, bu durumdan en çok çocuklar etkileniyor. Savaşın içinde büyüyen çocukları psikososyal olarak desteklemek amacıyla, Azez ilinin Soran ilçesinde “Çocuklar Gülsün, Hayat Bayram Olsun” adı ile 23 Nisan şenliği düzenledik. Kilis Valiliği, TC Eğitim Bakanlığı ve bölge Eğitim Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz şenliğe 6-15 yaş arası 1500 çocuk katıldı…

Devamını Oku...
Gönüllülerimiz Afrika’ya Sağlık Götürüyor 18 Nisan 2018

Gönüllülerimiz Afrika’ya Sağlık Götürüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Çad’da 1,9 milyondan fazla insan temel sağlık hizmetlerine erişimde zorlanmaktadır. Beş yaş altı çocuklarda sıtma ana ölüm nedeniyken, son bir yılda bin kişi hayatını sıtma hastalığından dolayı kaybetmiştir. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılının sonlarında başlayan kriz sebebiyle yüzbinlerce kişi Çad’a göç etmek zorunda kaldı…

Devamını Oku...
Büyük Dönüş Yürüyüşünde Yaralananları Tedavi Ediyoruz 11 Nisan 2018

Büyük Dönüş Yürüyüşünde Yaralananları Tedavi Ediyoruz

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında, Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre 15 kişi hayatını kaybederken, bin 416 kişi ise yaralandı. Hastanelerin, ilaç ve ekipmanların yetersiz kaldığı Gazze’de mobil sağlık ekiplerimiz ve kliniğimizde yaralılara acil yardımlarımızı ulaştırıyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri, geçtiğimiz Ağustos ayında Gazze’ye yaptığı ziyaret sırasında Gazze’de yaşanan krizi “şimdiye kadar gördüğü en dramatik insani krizlerden biri” olarak nitelendirdi. Yıllardır abluka altında olan ve her 10 insandan 7’sinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu Gazze’de son olarak ise Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında yüzlerce kişi yaralandı…

Devamını Oku...
Dünya Su Günü Kutlu Olsun Mu? 22 Mart 2018

Dünya Su Günü Kutlu Olsun Mu?

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. Biz de bu günde sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli olan temiz suya erişemeyen insanlara dikkat çekiyoruz…

Devamını Oku...
Yeni Merkez Ofisi Açılış Törenimiz 16 Mart 2018

Yeni Merkez Ofisi Açılış Törenimiz

Bugüne kadar Afganistan’dan Suriye’ye, Somali’den Filistin’e, Uganda’dan Yemen’e kadar 50’ye yakın ülkede projeler yürüttük. İhtiyaç sahibi bölgelerde muayeneler, ameliyatlar gerçekleştirdik, ilaç desteği sağladık, sağlık eğitimleri düzenledik. Çalışmalarımızı her geçen gün daha ileriye taşıyoruz. Bu doğrultuda, yeni merkez ofisimizin açılış törenini, 16 Mart Cuma günü saat 15.00’de gerçekleştirdik…

Devamını Oku...
Suriye Savaşı 7. Yılında  15 Mart 2018

Suriye Savaşı 7. Yılında 

Suriye savaşında 7 yıl geride kalırken, savaşın sebep olduğu tablo her geçen gün ağırlaşıyor. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin verilerine göre, dünyada 5,5 milyon Suriyeli mülteci bulunmakta. Tüm bunların yanı sıra Suriye’de sağlık tesislerine yapılan saldırılar da devam ediyor…

Devamını Oku...
Tıp Bayramında Gönüllü Doktorlarımızdan Saha Anıları 14 Mart 2018

Tıp Bayramında Gönüllü Doktorlarımızdan Saha Anıları

Çoğu sağlıkçılardan oluşmak üzere 20 bine yakın gönüllümüz ile bugüne kadar ihtiyaç sahibi binlerce insanın hayata tutunmasına vesile olduk. 14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle de bu toprakların iyiliğini yeryüzüne taşıyanların saha gözlemlerine dikkat çekiyoruz. Gönüllü diş hekimimiz Tolga Doğruer “Yeryüzü Doktorları ile 2016’da Svaziland’a, 2015’te ise Kenya ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ne gittim. Gittiğim ülkelerde pek çok sıkıntıya şahit oldum…

Devamını Oku...
Suriye Doğu Guta Bölgesine İlaç ve Beslenme Sağlığı Hizmetimiz 26 Şubat 2018

Suriye Doğu Guta Bölgesine İlaç ve Beslenme Sağlığı Hizmetimiz

400 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen Doğu Guta’da uzun süredir devam eden ve Şubat ayında şiddetlenen çatışmalar yüzlerce sivilin ölmesine neden oldu. Gıda ve ilaç eksikliğinden dolayı çocuklar başta olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaşanıyor. Doğu Guta halkı için bir yıldan fazladır sürdürdüğümüz beslenme sağlığı çalışmalarımıza devam ederek ayda 2 bin 500 kişiye uzmanlar gözetiminde besleyici gıda takviyesi sunmaktayız…

Devamını Oku...
Hayat Kurtarınca Güzel 26 Ocak 2018

Hayat Kurtarınca Güzel

Sağlık hizmetine erişemeyen ihtiyaç sahiplerine ulaşarak hayata tutunmalarını sağlamak için bugüne kadar 40’tan fazla ülkede yüzlerce proje gerçekleştirdik. Her geçen gün acı haberler aldığımız coğrafyalarda daha fazla hayata dokunmak amacıyla “Hayat Kurtarınca Güzel” kampanyasını başlattık. Yaklaşık 29 milyon nüfuslu Yemen’de iç savaş nedeniyle 8 milyondan fazla kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor…

Devamını Oku...
İyilik için yola çıkanlar 15 Ocak 2018

İyilik için yola çıkanlar

Sağlık hizmetine erişemeyen ihtiyaç sahiplerine ulaşarak hayata tutunmalarını sağlamak için bugüne kadar 40’tan fazla ülkede yüzlerce proje gerçekleştirdik. Her geçen gün acı haberler aldığımız coğrafyalarda daha fazla hayata dokunmak amacıyla “Hayat Kurtarınca Güzel” kampanyasını başlattık. Yaklaşık 29 milyon nüfuslu Yemen’de iç savaş nedeniyle 8 milyondan fazla kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor…

Devamını Oku...
Yeryüzü Doktorları, Somali’de 5 uzman doktor mezun etti 16 Aralık 2017

Yeryüzü Doktorları, Somali’de 5 uzman doktor mezun etti

Somali’de, Yeryüzü Doktorlarının Koordinatörlüğünde yürütülen "Tıpta Uzmanlık Eğitimi" programı çerçevesinde eğitimlerini tamamlayan 5 doktor daha mezun oldu.

Devamını Oku...
Yeryüzü Doktorları’ndan Yemen’e Destek 17 Kasım 2017

Yeryüzü Doktorları’ndan Yemen’e Destek

Yeryüzü Doktorları, Yemen'de artan kolera salgını nedeniyle bölgeye hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteği sağlıyor.

Devamını Oku...
Yeryüzü doktorları Doğu Guta için eczacılarla biraraya geldi 30 Ekim 2017

Yeryüzü doktorları Doğu Guta için eczacılarla biraraya geldi

Yeryüzü Doktorları Derneği, Doğu Guta'ya gıda ve ilaç yardımlarını artırmak amacıyla gönüllü eczacılarla bir araya geldi

Devamını Oku...
Yeryüzü Doktorları Çad’da 7 Temmuz 2017

Yeryüzü Doktorları Çad’da

Yeryüzü Doktorları Çad’da ENCEMİNE (AA) - Dahiliye ve pediatri alanında uzman doktorların da yer aldığı Yeryüzü Doktorları Derneği gönüllü sağlık ekibi, Sido mülteci kampında ücretsiz tedavi hizmeti vermek amacıyla Çad’a geldi.

Devamını Oku...
Yeryüzü Doktorları’ndan Çeçenistan’da sağlık taraması 16 Kasım 2015

Yeryüzü Doktorları’ndan Çeçenistan’da sağlık taraması

Yeryüzü Doktorları'ndan Çeçenistan'da sağlık taraması - YYD ve Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti arasındaki ortak projeyle, YYD gönüllü sağlık ekibi Çeçenistan'da, 571 muayene ve 67 ameliyat gerçekleştirdi İSTANBUL (AA) - Yeryüzü Doktorları (YYD) ve Rusya Federasyonu Çeçenistan Cumhuriyeti arasındaki ortak projeyle, 571 muayene ve 67 ameliyat gerçekleştirildi.

Devamını Oku...
Yeryüzü Doktorları Somali’de 8 Kasım 2015

Yeryüzü Doktorları Somali’de

Yeryüzü Doktorları Derneği, Mogadişu'da geçen hafta düzenlenen ve 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısında yaralananlara acil müdahale için Somali'ye gitti.

Devamını Oku...