TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzünün Acı Gerçeği: Açlık!

  • Dünya üzerinde 690 milyon insan açlıkla mücadele etmektedir. 

  • 2019 yılında 5 yaş altı 144 milyon çocuk beslenme yetersizliği sebebiyle gelişimini tamamlayamamıştır.

  • Açlık oranının en yüksek olduğu ülkelerden olan Yemen’de 24 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duymakta, 16 milyon 200 bin insan ise açlık ile mücadele ediyor.

  • Çad’da 5 yaş altı çocukların %43’ü kronik beslenme yetersizliği ile mücadele ediyor.

  • Afganistan’da ise 12 milyon 500 bin insan şiddetli açlık çekiyor. 5 yaş altı çocukların %41’i beslenme yetersizliği sebebiyle gelişimini tamamlayamıyor. 

Biz Ne Yapıyoruz?

Malnutrisyon: Protein ve enerjiden yoksun beslenme sonucu oluşan, sıklıkla enfeksiyonların eşlik ettiği bir hastalık halidir. Bu hastalıktan muzdarip insanların günlük gıdalar ile yeterli beslenmesi mümkün değildir, sadece tıbbi beslenme tedavisiyle hayata tutunabilirler.

Yeryüzü Doktorları olarak, şiddetli açlığın yaşandığı ülkelerde gerçekleştirdiğimiz beslenme sağlığı çalışmalarımız kapsamında, 2012 yılından bugüne kadar yüz binlerce kişiye muayene ve beslenme tedavisi hizmeti sunduk. Bu hizmetlerimiz ile insanların hayatının değişmesine vesile olduk, olmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca beslenme sağlığına destek olmak amacıyla ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak, birçok ülkede gıda paketleri dağıtıyoruz ve Ramazan ayında iftar organizasyonları gerçekleştiriyoruz; gıda destek programlarımızla da ihtiyaç sahibi insanların yanında oluyoruz.

Aktif olarak beslenme tedavileri gerçekleştirmeye devam ettiğimiz bölgeler aşağıdaki gibidir:

Yemen Beslenme Sağlığı Merkezleri: 2016 yılının mayıs ayında Aden ilinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla , Al-Borika bölgelerinde 4 beslenme sağlığı merkezi açarak; 2017 yılı nisan ayı sonuna kadar hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavileri gerçekleştirdik.

2018 yılı mart ayı itibariyle, Aden ilinin Al-Nasr ile Faqum, Hadramut ilinin Old Fowa ile Alber bölgelerinde, 2020 yılında Taiz bölgesinde açılan merkezler ile birlikte toplam 7 beslenme sağlığı merkezinde çalışmalarımız devam etmektedir.

Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezi: 2016 yılından beri Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezimizde birinci basamak sağlık hizmeti vermekteyiz. Kliniğimizde, 2018 yılı itibariyle yetersiz beslenen kişilere yönelik beslenme tedavileri de gerçekleştirmeye başladık ve bu çalışmalara devam ediyoruz.

Afganistan Beslenme Sağlığı Merkezleri: Afganistan’ın 15 ilinde kurulan ve Ocak 2020’de faaliyete başlayan 15 beslenme sağlığı merkezi ve 11 mobil sağlık ekip ile; hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavisi hizmeti verilmektedir. Şubat 2021 tarihine kadar, 5 yaş altı çocuklar için 83 bin 307 seans, hamile/emziren anneler için 34 bin 350 beslenme muayenesi gerçekleştirilmiş; 8 bin 811 çocuğa ve 2 bin 238 anneye tıbbi beslenme tedavisi hizmeti sağlanmıştır.

SIK SORULAN SORULAR
Malnutrisyon nedir?

İçerik veya miktar açısından yetersiz beslenme ve uzun süreli açlık sonucu vücudun enerji ve protein ihtiyacını karşılayamaması malnutrisyon isimli hastalığa sebep olur. İleri derece malnutrisyon yaşayan kişilerin hayata bağlanabilmeleri için tıbbi beslenme tedavisi almaları gerekir.

Tıbbi Beslenme Tedavisi nedir?
Malnutrisyondan muzdarip kişilere özel olarak hazırlanmış destekleyici ve terapötik gıdalar verilerek uygulanan tedavi türüdür. İleri düzey beslenme yetersizliği çeken 5 yaş altı çocuklar için terapötik gıdalar, 5 yaş üstü çocuklar ve hamile/emziren anneler için de destekleyici gıdalar kullanılmaktadır. Tedavi süreci 4 hafta ile 8 hafta arası sürebilmektedir. Kişiler sağlıklı olarak, olmaları gereken kilo aralığına ulaştıklarında tedavi tamamlanmış olur.

Beslenme tedavisi dışında faaliyetiniz var mı?
Beslenme sağlığına destek olmak amacıyla ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak, Ramazan ayında Suriye, Çad, Mali, Somali, Uganda, Afganistan, Pakistan, Yemen, Filistin gibi birçok ihtiyaç sahibi ülkede gıda paketi dağıtımları gerçekleştiriyoruz. İmkân olan bölgelerde ayrıca iftar organizasyonları düzenliyoruz.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değiştirecek.


İyilik hareketine sen de katıl!

Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur
Bu alan zorunludur