Gözlerini Aç

Dünya Sağlık Örgütü (WHO’nun) verilerine göre, dünyada 285 milyon görme bozukluğu çeken insan var. %80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir olan görme bozukluklarının uygun yöntemlerle tedavi edilememesi sebebiyle, her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Dünyada 39 milyon körlük vakası bulunmakta ve bu vakaların yüzde 51’ini katarakt oluşturuyor.1 2

 • KATARAKT PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Gözlerini Aç

  Yetersiz ve sağlıksız beslenme, zayıf yaşam koşulları, coğrafi şartlar ve iklim, kafa ve göz travmaları vb. nedenlerle tetiklenen kataraktın zor olmayan bir tedavisi var. Özellikle ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

  2006 yılından beri, dünyanın birçok ülkesinde, Türkiye ve dünyadan gönüllü doktorlar ve bağışçıların desteğiyle göz kampları kuran Yeryüzü Doktorları; her yıl yüzlerce muayene ve ameliyat gerçekleştirmektedir. Bugüne kadar, Nijer, Kenya, Lübnan, Somali, Yemen, Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan ve Uganda’da toplam 3.725 ameliyat gerçekleştirilmiş olan bu kamplarda, ameliyatların yanı sıra diğer göz hastalıkları da tedavi edilmiş, ilaç ve gözlük desteği sağlanmıştır.

  Bunlarla birlikte, göz cerrahi üniteleri kurulumu, yerel sağlık personelinin eğitimi gibi kapasite arttırıcı faaliyetler ile göz projeleri kapsamında hizmet götürülen bölgelerdeki sağlık kuruluşları desteklenmekte ve yerel kapasitenin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

  Gözlerini Aç / Katarakt

  “Gözlerini Aç” kampanyası ile göz hastalıklarının tedavisine yönelik yaptığımız tüm bu faaliyetleri artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz. Siz de yapacağınız destekle, bir insanın daha yeryüzündeki iyilikleri görmesine vesile olun. Gözler iyilikle açılsın, iyilik yeryüzüne yayılsın.

  1 http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs282/en/

  2 http://www.who.int/blindness/GLOBALDATAFINALforweb.pdf

 • Katarakt Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile %80’i tedavi edilebilir olan görme bozukluklarının uygun yöntemlerle tedavi edilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz