Yemen Krizi

Yemen, 2015 yılında ortaya çıkan iç karışıklıkların sonucu olarak büyük bir insani kriz ile baş başadır. Yaklaşık 18.8 milyon kişi insani yardım veya korumaya ihtiyaç duyarken1; Yemen halkı, gıda yetersizliği ve sağlık sorunları nedeniyle hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Çocuklarda yetersiz beslenme oranı dünyadaki en yüksek oranlardan biridir.

 • YEMEN KRİZİ PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 27.4 milyon nüfuslu Yemen’de 2,1 milyonu çocuk, 4 milyondan fazla insan akut beslenme yetersizliği yaşamaktadır. Sağlık tesislerinin ise sadece yüzde 45’i hizmet verebilmektedir. Ekim 2016’dan beri 274 sağlık tesisi hasar görmüş ya da yok edilmiş durumdadır. Yaklaşık 14,8 milyon kişi temel sağlık ihtiyaçlarından yararlanamamaktadır. 8.8 milyon kişi ise sağlık hizmeti götürülemeyen bölgelerde yaşamaktadır.

  Yeryüzü Doktorları, 2015 Mart krizi sonrası Ağustos ayında Yemen’deki insani durum hakkında bölgenin eksiklerini ve ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla Yemen'in güneyindeki Aden şehrini ziyaret etmiştir. Bu çalışmalar sonucunda sağlık ve beslenme sıkıntısı yaşayan çocuk ve annelere beslenme desteği sağlamak için 2016 Mayıs ayında Aden şehrinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla, Al-Borika bölgelerinde, 4 beslenme sağlığı merkezi açılmıştır. Yürütülen “Bebekler Açlığa Dayanamaz” kampanyası ile birlikte bağışçı ve gönüllülerin desteğiyle bu merkezlerde anne ve bebeklere beslenme sağlığı tedavisi yapılmakta olup, tıbbi mamalar UNICEF tarafından karşılanmaktadır. Günlük ortalama 200 muayene gerçekleştirilmektedir. 2017 Ocak ayına kadar toplamda 14 bin 429 kişi muayene edilmiştir. Muayene edilen hastaların 4 bin 394’ü beslenme programına alınan çocuklar iken, bin 268’i ise anne beslenme muayenesinden geçirilen kadınlardan oluşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için beslenme sağlığı projelerimizi inceleyebilirsiniz.

  “Bebekler Açlığa Dayanamaz” kampanyası dahilinde beslenme sağlığı tedavilerinin yanı sıra kronik yetersiz beslenme sıkıntısı çeken bebeklere mama desteği de sağlamaktadır. Bugüne kadar 2.800 mama ve 16.752 bebek bisküvisi dağıtılmıştır.

  Önceki Çalışmalarımız

  Türkiye - Yemen Sağlık Kongreleri

 • Yemen Krizi Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve hayatta kalanların ise çok zor şartlar altında hayat mücadelesine devam ettiği Yemen’de insani yardımlar gerçekleştirmemize destek olabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz