Suriye Krizi

Suriye’de devam eden kriz beş yılı geride bıraktı. UNCHR’ın raporuna göre bu süreçte Suriye’de 250 binden fazla insan hayatını kaybetti, 6,5 milyon insan yerinden oldu. Bunların yaklaşık 4 milyonunu ise çocuklar oluşturmakta. Son verilere göre 13,5 milyon Suriyeli ise insani yardıma muhtaç durumda.
İç savaşın başladığı günden bu yana savaşın en sert geçtiği kuşatma altındaki şehir Halep’te ise 275.000 kişinin acil olarak yardıma ihtiyacı var.

 • SURİYE KRİZİ PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Suriye Online Bağış

  Binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve hayatta kalanların ise çok zor şartlar altında hayat mücadelesine devam ettiği Suriye’de krizden en çok etkilenenler ise çocuklar oldu. Savaşın altıncı yılına geldiğimizde yapılan araştırmalar Suriyeli çocukların büyük psikososyal sorunlarla boğuştuğunu gösteriyor. Birçok Suriyeli bebek ise çadır kentlerde hayata gözlerini açtı ve yaşamına devam ediyor.

  Yeryüzü Doktorları olarak, krizin ilk gününden beri Suriye’de ve çevresinde olduk, desteklerinizle savaş mağduru insanlara sağlık hizmeti götürdük. Bölgeye gönüllü sağlık ekipleri gönderdik, sağlık istasyonları ve klinikler açtık, medikal malzeme ve ilaç temin ettik. Türkiye’de ve diğer ülkelerdeki Suriyeli sığınmacılara birinci basamak sağlık hizmetleri ve psikososyal destek sunduk.

  Suriye’deki savaşın etkileri her geçen gün artıyor. Her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyaç var. Yanı başımızdaki soruna duyarsız kalmıyoruz ve beş yıldır süregelen kriz durumu çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam ettiriyoruz.

  Suriye’ye yardımlarınızla ilaç ve bebek maması göndermeye ve kliniklerimizde muayene-tedavi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.

  Pek çok farklı bölgede devam eden yardımlarımıza ortak olabilir, bir insanın derdiyle de siz dertlenebilirsiniz.

  SURİYE KRİZİNE YÖNELİK PROJELERİMİZ

  Yeryüzü Doktorları olarak ilk olarak, yardım çalışmaları kapsamında Suriye-Lübnan sınırında Whade Khaled bölgesinde bir Triaj Merkezi oluşturduk. Trablusşam’a Gönüllü Sağlık Ekipleri gönderdik. Darül Shifa Hastanesi’ne kan bankası ve laboratuvar kurduk.Suriye içinde bir ecza deposu kurarak, ilk yardım kitleri ve cerrahi çantalardan oluşan medikal malzemelerle birlikte ilaç ve medikal ekipman gönderimi gerçekleştirdik. krizin etkilerinin Türkiye sınırlarına yansımasıyla birlikte çalışmalarımızı Türkiye’deki mülteci kamplarının olduğu bölgelerde yoğunlaştırdık. Aşağıda Suriye için gerçekleştirdiğimiz projelerin kısa raporlarına erişebilirsiniz.

  Yayladağı Sağlık İstasyonu

  Hatay Yayladağı Sağlık İstasyonu, Aralık 2012’de açılmış, 2015 yılında da Yayladağı’ndaki mültecilere hizmet vermeye devam etmiştir. Sağlık istasyonu bir kadın doğum uzmanı, bir kalp hastalıkları uzmanı, bir fizyoterapist, bir eczacı, bir diş hekimi, bir laborant, bir pediatrist, iki hemşire ve iki idari ve 5 yardımcı personelden oluşan 16 kişilik ekip ile haftanın 5,5 günü hizmet vermiştir. İstasyonda Suriyeli yaralılara yönelik fizik tedavi hizmeti de sunulmuştur. Dâhiliye, aile hekimliği ve diş polikliniklerinde günde ortalama 150 hastanın tedavi gördüğü istasyon ve ilaçların ücretsiz temin edildiği eczaneden yaklaşık 10.000 Suriyeli faydalanmıştır. İstasyondan sağlık hizmeti alan hasta sayısı Aralık 2015 itibariyle 54.000’ni geçmiştir.

  Suruç Sağlık İstasyonu

  19 Eylül 2014’te Kobani (Ayn el-Arab) ve çevresinde yoğunlaşan saldırılar sonucunda Kobani’den Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gerçekleşen göçün ardından ilk olarak bölgede gönüllü sağlık ekipleriyle sağlık hizmeti desteği sağlanmıştır.Kurulan geçici kampa ve civardaki köylere yerleşen mültecilere sağlık hizmet götürmek amacıyla bir sağlık istasyonu kurmuştur. 3 doktor ve bir eczacı ile 2015 yılının sonuna kadar toplam 25.000 muayene hizmeti gerçekleştirilmiştir.

  Şırnak, Batman ve Diyarbakır Sağlık İstasyonları

  Türkiye’ye sığınıp Şırnak Maden Kampı’na yerleşmiş olan Ezidilere birinci basamak sağlık hizmeti vermek amacıyla Kasım 2014’te başlanan projeye 2015 yılında devam ettirilmiştir.

  Mayıs 2015’te proje Batman ve Diyarbakır illerini de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Batman’da 2; Diyarbakır Fidanlık kampında 1 olmak üzere 3 yeni sağlık istasyonu daha açılmıştır.

  Program kapsamında 312.156 TL değerinde ücretsiz ilaç sağlanmıştır.

  Suriye Yamadı Hastanesi

  Lazkiye’den Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kalan Suriyelilere sağlık hizmeti vermek üzere Türkmen bölgesinde kurulan Yamadı Hastanesi’ne ekipman desteği sağlanmış ve işletme giderleri desteklenmiştir. Aylık ortalama 3.000 muayene ve 70 ameliyat yapılan hastane bölgedeki konumu itibariyle yaralılara ilk müdahalenin yapıldığı yerdir.

  Hastanede çalışan hekimlerin maaşları “Suriye’nin O Hekime İhtiyacı Var” kampanyası kapsamında sağlanan bağışlarla; hastanenin eczanesi ilaç bağışlarıyla desteklenmiştir.

  Mart ayında Suriye’deki Yamadı Hastanesine isabet eden füzeler hastaneyi hizmet verilemez hale getirmiştir. Hastanenin tekrar hizmet verebilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.

  İstanbul Fatih Kliniği

  Suriye’nin O Hekime İhtiyacı Var

  5. yılını bitiren Suriye’deki kriz nedeniyle birçok doktor ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. Dışarıdan Suriye’ye girip çalışmak da çok zor olduğundan, Suriye içinde kalarak sağlık hizmeti vermeye devam eden doktorların desteklenmesi, zayıf kalmış olan sağlık sistemi adına hayati öneme sahiptir. Bu kapsamda, 2015 yılında başlatılan “Suriye’nin O Hekime İhtiyacı Var” kampanyası ile Suriye içerisinde sağlık hizmeti vermeye devam eden doktorlar desteklenmiştir ve desteklenmeye devam edilmektedir.

  Haremeyn Kampı Azez Kliniği

  Suriye’nin Halep Bölgesinde son yaşananlardan sonra yeni bir göç dalgası meydana geldi. Gıdaya ulaşımın imkânsız hale gelmesi ve gıda giriş çıkışının mümkün olmamasından dolayı, Halep koridorundan Azez bölgesine göçen 50.000 Suriyeli Azez bölgesinden Türkiye sınırına kadar uzanan 9 kampa sığındı. Bu kamplardan biri olan Haremeyn kampı, Türkiye sınırına en uzakta kalan kamp. Bu kampa sığınan 10.000 Suriyeli mülteci sağlık hizmetlerinden yoksun ve çok zor şartlar altında yaşıyordu. Bu ihtiyaç doğrultusunda, Azez’debirinci basamak sağlık hizmeti veren bir klinik açılmıştır. Şimdilik 1 doktor ve 1 hemşire ile hizmet vermeye devam eden klinikte günde ortalama 100 hasta muayene ve tedavi edilmektedir.

  İzmir Basmane Kliniği

  Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıların başta İstanbul ve İzmir olmak üzere batıdaki illere gelmeye ve yerleşmeye başlamasıyla bu bölgelerde olumsuz şartlarda konaklamak durumunda kalan ve sağlık hizmetlerine erişimde problem yaşayan sığınmacı grupları oluştu. İzmir’de ciddi bir nüfusa ulaşan mülteciler, dil problemi nedeniyle pek çok hizmetten yararlanamıyorlar.

  Yeryüzü Doktorları, yapılan saha incelemeleri doğrultusunda İstanbul ve İzmir illerinde Suriyelilere yönelik sağlık hizmeti projeleri geliştirmiştir. İzmir Basmane bölgesinde 22 Şubat 2016 tarihi itibari ile birinci basamak sağlık hizmeti verilmeye başlanmıştır. Ayrıca, İzmir’de bir mobil sağlık ekibimiz ilerleyen günlerde çalışmalarına başlayacaktır.

  İstanbul Sultangazi ilçesinde, birinci basamak sağlık hizmeti projesi hazırlanmış ve Mart ayının ortalarında hizmet vermeye başlanması planlanmaktadır.

  İstanbul Sultangazi Kliniği

  Benzer gerekçelerle İstanbul Sultangazi ilçesinde, birinci basamak sağlık hizmeti projesi hazırlanmıştır. Hazırlık çalışmalarına devam edilen kliniğin çok yakında Suriyeli sığınmacılara hizmet vermeye başlaması planlanmaktadır.

  Psikososyal Destek Projeleri

  Suriyeli sığınmacıları psikososyal hizmetlerle de destekleyen Yeryüzü Doktorları, sağlık istasyonları ve mülteci kamplarında istihdam ettiği psikologlarla savaş, göç, kriz gibi travmatik yaşanmışlıkların etkisinde kalmış insanlara kesintisiz destek vermeye devam etmektedir. Öte yandan, Suriyeli öğrencilerin okuduğu okullarda düzenlenen adaptasyon programları ve Suriyeli öğretmenlere verilen Çocuk ve Ergen Psikolojisi eğitimleri de sürmektedir. Yeryüzü Doktorları önümüzdeki dönemde de psikososyal destek alanında projeler üretmeye ve uygulamaya devam edecektir.

 • Suriye Krizi Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve hayatta kalanların ise çok zor şartlar altında hayat mücadelesine devam ettiği Suriye’de insani yardımlar gerçekleştirmemize destek olabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz