Ekipman ve Sistem Destek Projeleri

Az gelişmiş ülkelerdeki en büyük eksikliklerden biri sağlık hizmetlerinin verildiği tıbbi tesislerin bulunmaması, var olanların ise fiziksel kapasitelerinin çok yetersiz olmasıdır. Yeryüzü Doktorları; hastaneler, sağlık merkezleri, laboratuvarlar, kan bankaları, eczaneler, sağlık üniteleri gibi tıbbi tesisler kurarak veya var olanları iyileştirerek, orta-uzun vadeli, kalıcı sağlık çözümlerinin sunulmasını desteklemektedir.

 • Bu projelerle, yerel kapasitelerin kullanım oranı arttırılmakta, maliyetler düşürülmekte, bölgede sunulan sağlık hizmetlerinin sürekliliği desteklenmekte ve bölge halkına istihdam imkânı oluşturulmaktadır.

  Uganda Rehabilitasyon

  Uganda Gombe Hastanesi Rehabilitasyonu, Su Temini ve Ekipman Desteği

  Somali Dr. Osman Fiqi (Şifa) Hastanesi Kurulumu ve İşletmesi

  Temmuz 2011’de Afrika Boynuzu Krizi’nin başlamasıyla birlikte Yeryüzü Doktorları Somali’de aktif olarak çalışmaya başlamıştır. İlk etapta bölgeye gıda yardımları ve nakdi yardımlar yapılmış olup, bu süreçte ihtiyaç analizleri yapılmış ve Mogadişu’da kapsamlı bir hastaneye ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. 6 Mart 2012’de açılan Şifa Hastanesi, 2013 yılı sonuna kadar tamamen ücretsiz olarak 100.000’den fazla hastaya sağlık hizmeti vermiştir. 66 yatak kapasiteli hastanede toplam 85 personel çalışmıştır. Bu dönemde Türkiye’den değişik uzmanlık alanlarında düzenli olarak gönüllü sağlık ekiplerinin gönderilmesi ile 2000’den fazla ameliyat gerçekleştirilmiş olup hastanede çalışan Somalili personele uygulamalı eğitimler verilmiştir.

  Ocak 2014 itibariyle yerel partnere devredilen hastane, gönüllü sağlık ekipleri ve ekipman ile desteklenmeye devam etmektedir.

  Hastanede Bulunan Servisler:

  • Kadın Hastalıkları ve Doğum
  • Dahiliye
  • Genel Cerrahi
  • Çocuk Hastalıkları
  • Göz Hastalıkları
  • Kulak Burun Boğaz ve
  • Acil Servisi

  Hastanede Bulunan Üniteler:

  • Laboratuvar
  • X-Ray
  • Çocuk Yoğun Bakım
  • Ameliyathane (2 oda)
  • Doğumhane (2masalı)

  Kongo DC Hewa Bora Hastanesi Kurulumu

  Yeryüzü Doktorları, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin 2 milyon nüfuslu Lubumbasi Bölgesi’nin 500 bininin düşük gelirli olduğu Hewa Bora Bölgesi’nde bir hastaneyi desteklemektedir. Hastane 50 yatak kapasitelidir ve donanım olarak bölgenin en büyük hastanelerinden biri olup kadın doğum, çocuk, ortopedi, gastroenteroloji, göz, diş poliklinikleri ve iki ameliyathane, iki yoğun bakım servisi, röntgen odası, eczane, tam teşekküllü laboratuvar, acil servis ve üç VIP hasta koğuşu ile hizmet vermektedir. 2014 yılında hastanenin medikal donanımlarının tedarik edilmesi, temiz su temin edilebilecek su kuyusunun açılması, mevcut sağlık ekiplerinin yerinde eğitiminin sağlanması vb. altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır.

  2015 yılı içerisinde Hewabora Hastanesi’nin yerel makamlarca kayıt işlemleri bitirilerek resmi açılışı gerçekleştirilmiş ve çalışmayan bölümleri de cihazların kalibrasyonunun yapılması ve eksiklerin giderilmesiyle aktif hale getirilmiş; gönderilen gönüllü sağlık ekipleri ile hastane süreçlerinin işlerliği sağlanmış, teknik eğitimler verilmeye devam edilmiş, hastane yönetim modeli oluşturulmuştur.

  Hizmete açılmış olan hastane yerel partner tarafından bölge halkına hizmet vermeye devam etmektedir.

  Gazze Ekipman Projesi

  Yaklaşık 1,5 milyon Filistinli’nin 360 km2’lik bir alanda yaşadığı Gazze’de devam eden çatışmalar ve ambargo neticesinde sağlık alanında oluşan teknik altyapı eksikliklerinin giderilmesi için kurgulanan proje kapsamında, savaş ve travma cerrahisi kapasitesinin artırılması ve Gazze’de bulunmayan göz fako cerrahisi, ortopedi artroskopik cerrahi ve nöroşirurji mikrocerrahi merkezlerinin kurulması amaçlanmıştır. TİKA tarafından fonlanan projede ekipmanlar Türkiye’den satın alınmış, Yeryüzü Doktorları tarafından aşağıdaki hastanelere kurulmuş ve ilgili hekimlere cihazların kullanımına yönelik eğitimler verilmiştir.

  • Göz fako seti – Avrupa Hastanesi
  • Ortopedi artroskopi seti – Nasser Hastanesi
  • Nöroşirurji mikroskop seti – Şifa Hastanesi

  Sierra Leonne Koidu Public Hastanesi Ekipman Desteği

  Yeryüzü Doktorları Sierra Leonne’a bir gözlem heyeti göndermiş ve heyetin raporuna dayanarak Koidu Devlet Hastanesi’nin lokal kapasitesinin artırılmasına karar vermiştir. Cerrahi, anestezi ve laboratuvar cihazları hastaneye hibe edilmiştir.

  Sri Lanka Sağlık Merkezleri

  Sri Lanka’da on yıllar süren çatışmalar sırasında yaklaşık 300.000’den fazla kişi yerinden edilmiş, 700.000’den fazla kişi öldürülmüştür. Uzun süren kriz ve çatışma ortamında, can güvenliği sorunları ile birlikte, insani yardıma olan gereksinim artmıştır. Yeryüzü Doktorları, temel düzeyde sağlık hizmeti ve ilaç desteği sağlamak üzere 2007 yılında Sri Lanka’da 2 sağlık merkezinin açılmasını desteklemiştir.

  Sudan Göz Ünitesi Kurulumu

  Sudan’ın Çad sınırına yakın Batı Darfur eyaletinde, 2,5 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı bölgede, El-Geneina Kent Hastanesi’nde, 2005 yılında, göz ünitesi kurulmuş ve sağlık hizmeti verilmiştir.

  Pakistan swat krizi ekipman desteği için tıklayınız.

  Yamadı Hastanesi Ekipman desteği için tıklayınız.

  Gazze Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezleri Kurulum ve Destekleme Projeleri için tıklayınız.

  Gazze İslam Üniversitesi Fizik Tedavi Laboratuvarı Kurulumu için tıklayınız.

  EKİPMAN VE SİSTEM DESTEK PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Bağışlamak istediğiniz ekipman ve sistem ile ilgili olarak merkezimizle iletişime geçerek bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Ekipman ve Sistem Destek Projeleri Bağış

  Ekipman bağışlamak istiyorsanız 02125861212 numaları telefonumuzdan bizi arayarak "Bağış" birimimizle görüşünüz.

 • Ekipman ve Sistem Destek Projeleri Bağışı

  Bağışlamak istediğiniz ekipman ve sistem ile ilgili olarak merkezimizle iletişime geçerek bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Ekipman ve Sistem Destek Projeleri Bağış

  Ekipman bağışlamak istiyorsanız 02125861212 numaları telefonumuzdan bizi arayarak "Bağış" birimimizle görüşünüz.

  Bu projeye yapacağınız bağış ile sağlık hizmetlerinin verildiği tıbbi tesislerin bulunmayan veya var olsa da fiziksel kapasitelerinin çok yetersiz olduğu ülkelere ekipman desteği verebilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz