Eğitim Projeleri

Yeryüzü Doktorları, proje ve programlar yürüttüğü ülkelerde, diğer tüm alanlardan daha önemli bir alan olan sağlık çalışanı kapasitesinin artırılması amacıyla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim, sertifika ve uzmanlık programlarını desteklemekte; bilimsel kongreler düzenleyerek bilimsel araştırma ve etkinliklere katkı sağlamaktadır.

 • Uzun Süreli Eğitim Projeleri

  Somali Tıpta Uzmanlık Programı

  Ocak 2013’e kadar lisans düzeyinde tıp eğitimine sınırlı da olsa sahip olan Somali’de uzmanlık eğitimi bulunmamaktaydı. Somalili pratisyen hekimler alanlarında uzmanlaşabilmek için ya yurt dışına çıkmak ya da ülkelerine gelen gönüllü doktorların muayene ve ameliyatlarını izleyerek kendilerini geliştirmek durumundaydı. Bu eksikliğin kapanmasına katkıda bulunmak amacıyla Yeryüzü Doktorları Şubat 2013’te Somali Benadir Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliği ve TİKA’nın da desteğiyle Somali Tıpta Uzmanlık Programı’nı başlatmıştır.

  3 yıl süren eğitim programı yılın 10 ayı Somali’de 2 ayı ise Türkiye’de yürütülmektedir.

  Genel cerrahi branşında 22, iç hastalıkları branşında 7 doktor uzmanlık eğitim programına başlamış olup, Haziran 2016 itibariyle program, 9’u da genel cerrahi alanında olmak üzere ilk mezunlarını vermiştir.

  Program birkaç farklı alanda ve diğer ülkelerde uygulanmak üzere geliştirilmektedir.

  İbni Sina Sağlık Meslek Yüksekokulu

  Yeryüzü Doktorları, Ekim 2013 itibari ile Somali’nin başkenti Mogadişu’da teknik sağlık personeli yetiştirmek amacıyla Somali Benadir Üniversitesi işbirliği ile lisans seviyesinde eğitim veren İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksekokulu’nu açmıştır. 2013-2014 eğitim - öğretim yılında 71 öğrenci ile eğitime başlayan okulda, 2015-2016 eğitim - öğretim yılında hemşirelik, ebelik, laboratuvar teknikerliği, halk sağlığı ve eczacılık bölümlerinde olmak üzere toplam 185 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmiştir.

  Şimdiye kadar ebelik ve hemşirelik bölümlerinden 2014 yılında 31, 2015 yılında 22, 2016 yılında 26 öğrenci olmak üzere toplam 79 öğrenci mezun olmuştur.

  Öğrenim Yılı

  Öğrenci Sayısı

  Ebelik ve Hemşirelik Mezuniyet

  2013-2014 71 31
  2014-2015 68 22
  2015-2016 99 26
  Toplam 238 79

  Sürekli Tıp Eğitimleri

  Sağlık çalışanlarının uzmanlıklarını geliştirme fırsatı sunmak amacıyla kısa süreli gözlem programları oluşturulmuş olup, bugüne kadar Yemen’den 15, Somali’den 25, Lübnan’dan 1, Kosova’dan 1 kişi olmak üzere toplam 42 kişi Türkiye’deki ilgili hastanelerde gözlem yapma imkânı bulmuştur.

  Kısa Süreli Eğitim Projeleri

  Zanzibar Yeni Doğan İşitme Taraması Eğitimi

  Tanzanya’da yerel paydaşlardan gelen talepler doğrultusunda yapılan saha incelemeleri sonucunda, Türkiye dâhil birçok ülkede ulusal düzeyde uygulanan “Yeni Doğan İşitme Taraması Programı”nın Tanzanya’da bulunmadığı tespit edilmiş olup bu doğrultuda bir proje başlatılmasına karar verilmiştir.

  Bölgedeki yerel partner olan Zanzibar Outreach Program (ZOP) yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda program, 1 milyon nüfuslu Zanzibar’ın merkez hastanesi olan Mnazi Mmoja Hastanesi’nde başlatılmıştır.

  Ocak ve Haziran 2015’te, Tanzanya Zanzibar’da, gönüllülerimiz tarafından gerçekleştirilen eğitimler neticesinde, 19 hemşire ve 3 odyologtan oluşan yerel ekibin uygulamalı eğitimleri tamamlanmıştır. Bu kapsamda, 1 Odyoloji Uzmanı, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde staj yapmak üzere Türkiye getirilmiştir. Hemşire ve odyologlara verilen eğitimin ardından sorunsuzca kurulan cihazlarla ülke genelinde bulunmayan yeni doğan işitme taraması sistemi kurulmuştur.

  Azerbaycan Çocuk Acil Tıp Ve Yoğun Bakım Eğitimleri

  Yeryüzü Doktorları, Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığı partnerliğiyle, TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü’nün sponsorluğunda, Azerbaycan’da bir dizi eğitim programı gerçekleştirmiştir.

  Çocuklarda yaşamı tehdit eden acil ve travma durumlarında temel ve ileri yaşam desteği ve diğer acil tedavi yaklaşımları için geliştirilmiş sistematik, uygulamalı bir kurs gerçekleştirilmiştir. Kurs kapsamında, Bakü ve Gence’de, acilde ve yoğun bakım servisinde tedavi gören kritik hastalarda bakım-takip kalitesi ve tedavi başarısını hedefleyen her biri 2 günlük olmak üzere toplam 4 eğitim düzenlenmiştir. Toplamda 120 kursiyer eğitimi başarıyla tamamlamış olup sertifikalarını almıştır.

  Uganda İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Desteği

  İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Şubat 1988 tarihinden beri desteklenen IUIU (Uganda İslam Üniversitesi) bünyesinde 2015 yılında tıp fakültesi açılmıştır. Habib Tıp Fakültesi’nin açılışında kütüphaneye 240 kitap hibe edilmiş olup, anatomi, biyokimya, fizyoloji, biyoistatistik branşlarında Yeryüzü Doktorları gönüllüsü akademisyenler tarafından ilgili branşlarda eğitimler verilmiştir.

  Belirli aralıklar ile gönderilen gönüllülerimiz ile müfredat ve uzmanlık desteği sunulmaya devam etmektedir.

  Moritanya Diyabet ve Fako Cerrahisi Eğitimleri

  Mayıs 2014’te, OIC - İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir birimi olan SESRIC (İslam Ülkeleri İstatistik Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi) sponsorluğunda Moritanya’ya giden gönüllü sağlık ekibimiz tarafından Moritanya Sağlık Bakanlığı çalışanlarına diyabet eğitimi ve göz uzmanlarına Noukşat Kataraktla Mücadele Merkezi’nde fako cerrahisi eğitimi verilmiştir.

  Azerbaycan Radyoloji Eğitimi

  1-19 Nisan 2014 tarihleri arasında, Azerbaycan’da, Kanada Toronto Üniversitesi’nden gönüllülerimizin katılımı ile “Pediatric, Obstetric, Gynaecology Imaging” ve “Adult Abdominal Radiology” konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir.

  Azerbaycan-Tanzanya-Uganda-Fako Cerrahisi

  Türkiyeli STK’ların insani yardım projelerindeki deneyimlerinin Azerbaycanlı STK’lar ile birlikte gerçekleştirilecek projeler aracılığıyla paylaşılması amacıyla, TİKA Bakü Koordinatörlüğü desteğiyle, katarakt cerrahisi alanında yeni bir program başlatılmıştır.

  Program kapsamında ilk proje, Şubat 2014’te Türkiye’den ve Azerbaycan’dan gönüllü hekimlerin katılımı ile Tanzanya’da gerçekleştirilmiştir. 647 göz muayenesi ve 54 göz ameliyatı yapılan projede, Tanzanyalı göz hekimlerine yönelik fako cerrahisi eğitimi verilmiştir.

  Projenin bir diğer ayağı olarak, TİKA Bakü Koordinatörlüğü tarafından Fako cihazı, mikroskop vb. cihaz ve ekipmanların hibe edilmesiyle, Uganda İslam Üniversitesi (IUIU)’nde göz bölümünün açılması sağlanmıştır. Proje kapsamında, Haziran 2016’da, Uganda İslam Üniversitesi’nin anlaşmalı olduğu İganga Bölge Hastanesi’nde IUIU’nun göz hekimlerine, hibe edilen fako cihazının uygulamalı eğitimi verilmiş; katarakt hastalığının yaygın bir şekilde görüldüğü Uganda’da göz alanında sağlık hizmeti sunulmuştur. Sunulan sağlık hizmeti sonucunda toplamda 85 muayene ve 38 eğitim ameliyatı gerçekleştirilmiştir.

  Eğitim verilen hekimlerin Türkiye’ye getirilerek 1-2 ay staj yapmaları ve tecrübe kazanmaları, bununla birlikte Fako Cerrahisi Eğitim Programı kapsamında Uganda’ya yakın zamanda 2 ekibin daha gönderilmesi planlanmıştır.

  Eğitim Altyapı Destek Projeleri

  Gazze İslam Üniversitesi FTR Laboratuvarı Kurulumu

  Gazze İslam Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerinin pratik eğitimlerini gerçekleştirdiği Al-wafa Hastanesi’nin Haziran 2014’teki saldırılarda büyük zarar görmesi üzerine, üniversiteye TİKA desteği ile bir fizik tedavi laboratuvarı kurulması sağlanmıştır. Bu laboratuvar, Gazze’de, Yeryüzü Doktorları tarafından açılan ve iyileştirilen fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinin bir program halinde yürütülmesi ve bu süreçte bilimsel olarak desteklenmesi açısından önem taşımaktadır.

  Uganda İslam Üniversitesi (UIUI) Kurulumu

  Uganda İslam Üniversitesi'nin 2015 yılında açılan tıp fakültesi kütüphanesine 240 kitap hibe edilmiştir.

  Kongre ve Konferanslar

  Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi

  Filistin’deki sağlık eğitimi, bilimsel araştırma kapasitesinin geliştirilmesi ve ortak bilimsel çalışma olanaklarının arttırılması amacıyla Gazze’de bir ilk olarak, Filistin Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle 1. Türkiye-Filistin Cerrahi Kongresi düzenlenmiştir.

  Gazze’de 26-28 Mart tarihleri arasında düzenlenen kongreye Türkiye, ABD, İngiltere, Norveç, İtalya, Fransa, Almanya, Filistin'in Batı Şeria ve Gazze bölgelerinden sağlık ve insani yardım alanından 650 kişi katılmış olup, 116 tebliğ sunulmuştur.

  Kongrenin sonunda yayınlanan bildiride, sağlık hizmetine erişimin su ve elektrik gibi yaşamsal olduğu belirtilerek, Gazze’deki sağlık projelerinin sürdürülebilirliğine vurgu yapılmıştır. Gazze’ye uygulanan bilimsel ambargonun da kaldırılması ve hekimlerin ülke dışındaki mesleki eğitim ve kongrelere katılımının sağlanması, Gazze’de cerrahi alanlardaki uzmanlık ve araştırma programlarının zorunlu hale getirilerek desteklenmesi ve cerrahların araştırma konusunda teşvik edilmesi konularına dikkat çekilmiştir.

  Somali 1. Ulusal Sağlık Konferansı

  Yeryüzü Doktorları yaşadığı insani kriz ve iç savaşlar neticesinde sağlık sektöründe ciddi sıkıntılar yaşayan Somali’ye bu alanda uzun vadeli destek sunmak amacıyla 7-9 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen “1. Somali Ulusal Sağlık Konferansı”na sponsor olarak destek sağlamıştır. “Sağlık Sektörünün Canlandırılmasında Yeni Dönem” adı ile başkent Mogadişu’da düzenlenen ve 3 gün süren konferans, Somali’nin sağlık alanında yurt dışında yaşayan insan gücünün ülkeye geri dönmesini de hedeflemiştir. Yeryüzü Doktorları’nın üç delege ile temsil edildiği, ulusal ve uluslararası 200’e yakın akademisyen, sivil toplum paydaşı ve Birleşmiş Milletler yetkililerinin katıldığı konferansta Somali Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Sağlık Bakanı da birer konuşma yapmıştır.

  Türkiye - Yemen Sağlık Kongreleri

  Yemen’de özellikle “Arap Baharı” sürecinin başlamasıyla sağlık eğitimi faaliyetlerini artıran Yeryüzü Doktorları, bilimsel işbirliklerinin artırılması amacıyla 4 sağlık kongresi düzenlemiştir. Türkiye’den gönüllü akademisyenlerin katılım sağladığı kongrelerde akademik makaleler ve bildiriler sunulmuş, kısa süreli eğitimler gerçekleştirilmiştir.

  Kongre Tarih
  2012 Haziran Cerrahi Kongresi
  2012 Kasım Kardiyovasküler Cerrahi Kongresi
  2012 Aralık Diş Kongresi
  2013 Aralık Acil Tıp Kongresi
  SAĞLIK EĞİTİMİ PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

 • Sağlık Eğitimi Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile sağlık çalışanı kapasitesinin artırılması amacıyla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim, sertifika ve uzmanlık programlarını destekleyebilir; bilimsel kongreler düzenleyerek bilimsel araştırma ve etkinlikler yapmamıza katkı sağlayabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz