Beslenme Sağlığı Projeleri

Açlık, ortalama bir erişkinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ihtiyacı olan günlük 1500-2500 kilokalori değerindeki besini uzun süre (haftalarca veya aylarca) almadan yaşamak zorunda kalmasıdır. Bu durumdaki bir insan, enerji ihtiyacını azaltmak için, zorunlu olarak, fiziksel ve zihinsel faaliyetlerini kısıtlar. Bunun sonucu olarak da çalışma gücünün azalması, çocuklarda öğrenme kapasitesinin düşmesi, pek çok şeye karşı isteksizlik ve ilgisizlik, bağışıklık sisteminde zayıflama ve her türlü hastalığa daha kolay yakalanma ve daha zor iyileşme gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

 • BESLENME PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yap tıklayıp,
  online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bebekler Açlığa Dayanamaz

  Yeryüzü Doktorları, Somali, Nijer, Yemen gibi kuraklık, yoksulluk ve iç karışıklıklar vb. sebebiyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış bölgelerde, beslenme sağlığı merkezleri kurmaktadır. Açılan bu beslenme sağlığı merkezlerinde, ücretsiz olarak muayeneler yapılmakta, doktorlar ve beslenme sağlığı uzmanları tarafından, ağır beslenme bozukluğu tespit edilen anne ve çocuklar için, ortalama 3-6 ay süren bir beslenme programı düzenlenmektedir. Beslenmeye dayalı sağlık sorunu yaşamayan ancak sağlık sorunu olan anne ve çocuklara da birinci basamak sağlık hizmetlerinin verildiği bu merkezlerde, hastalara ilaç sağlayan birer eczane de kurulmaktadır. UNICEF(Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), WFP(Dünya Gıda Programı) ve ilgili ülkedeki Sağlık Bakanlığı ile işbirlikleri içerisinde yürütülen bu projelerde, tıbbi mamalar UNICEF tarafından sağlanmakta olup; personel maaşları, ilaçlar, sarflar ve idari giderler Yeryüzü Doktorları tarafından karşılanmaktadır.

  Bugüne kadar Yemen’de 4, Somali’de 3 ve Nijer’de 1 olmak üzere 8 beslenme sağlığı merkezi açılmış olup, Somali ve Nijer’deki merkezlerde 60.586 muayene ve 9800 ağır beslenme bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmekte olan Yemen’deki 4 beslenme sağlığı merkezinde ise ayda ortalama 5200 muayene ve 260 ağır beslenme bozukluğu tedavisi yapılmaktadır.

  Somali Hodan, Lafole ve Yaqshid Beslenme Sağlığı Merkezleri

  Temmuz 2011’de Afrika’nın , Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Somali, Eritre ve Cibuti ülkelerini etkisi altına alan “Afrika Boynuzu Krizi” 13 milyon insanın beslenme, açlık vb. sıkıntılar çekmesine sebep olmuştur6.

  Krizin etkisiyle Somali’de de 2.12 milyon insan açlık sıkıntısı çekmiştir7 . Bu kapsamdaki sağlık problemlerinin çözümüne katkı sağlamak amacıyla 2011 ve 2012 yıllarında, Somali’nin Laffole, Hodan ve Yaqshid bölgelerinde 3 beslenme sağlığı merkezi açılmış ve bir yıl süre ile işletilmiştir. Bu merkezlerde toplam 47.576 muayene yapılmış olup, 8.112 ağır beslenme bozukluğu tedavisi gerçekleşmiştir.

  6 http://reliefweb.int/disaster/dr-2011- 000029-ken

  7 http://reliefweb.int/report/somalia/somalia-humanitarian- snapshot-october- 2012-info- graphic

  Nijer Koria Haoussa Anne Çocuk ve Bes. Sağ. Merkezi

  2015 Birleşmiş Milletler insani gelişmişlik indeksinde Nijer sonuncu sırada yer almaktadır.1 4 Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre ise Nijer’de her 100 çocuktan 15’i akut malnutrisyon hastasıdır2 5 ve 5 yaş altı ölümlerinin çoğu bu hastalıktan kaynaklanmaktadır.

  2012 yılında yapılan ihtiyaç analizi çalışmaları sonucunda Nijer’de beslenme sağlığı konusunda çalışılmaya başlanmış olup, bu kapsamda desteklenen Koria Haoussa’daki merkezde 15 ay boyunca hizmet verilmiştir. Bu süre zarfında toplam 12.160 muayene yapılmış, 1.611 çocuk ağır beslenme bozukluğu tedavisi altına alınmıştır.

  1 http://hdr.undp.org/fr/countries/profiles/NER

  2 https://www.wfp.org/content/child-nutrition- situation-niger- remains-alarming- un-backed- survey-warns

  Yemen Aden Beslenme Sağlığı Merkezleri

  Yemen 2015 yılında ortaya çıkan iç karışıklıkların sonucu olarak büyük bir insani kriz ile baş başadır. Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 25 milyon nüfuslu Yemen’de her 5 kişiden 2’si beslenme sıkıntısı çekerken, her 5 kişiden 1’i ise açlık tehdidi altındadır.1 1 Özellikle, yetersiz beslenme ile karşı karşıya kalan 5 yaş altı çocukların sayısı 3 kat artmıştır. Dünya sıralamasına göre en son sıralarda2 2 yer alan Yemen’de kriz öncesi 160.000 olan bu sayı, 2015 sonunda 537.000’ne ulaşmıştır.3

  3 Yeryüzü Doktorları, Yemen’in Aden şehrinin Al-sheikh, Dar sad, Al-Mulla, Al-Borika bölgelerinde, ilk etapta bir yıl yürütülmesi planlanan 4 beslenme sağlığı merkezi açmıştır. Merkezlerde anne ve bebekler başta olmak üzere ücretsiz beslenme sağlığı tedavisi yapılmakta olup, tıbbi mamalar UNICEF tarafından karşılanmaktadır. Günlük ortalama 200 muayene gerçekleştirilmektedir.

  1 http://documents.wfp.org/stellent/groups/Public/documents/ep/WFP273386.pdf?_ga=1.44214951.2047131388.1475220792

  2 http://www.worldbank.org/en/country/yemen

  3 http://www.unicef.org/media/files/CHILD_ALERT_YEMEN-UNICEF_AUG_2015_ENG_FINAL.pdf

 • Beslenme Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile Somali, Nijer, Yemen gibi kuraklık, yoksulluk ve iç karışıklıklar vb. sebebiyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış bölgelerde, beslenme sağlığı merkezleri kurulmasına ve bebeklerin beslenmesine destek olabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz