TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları olarak Mozambik Maputo’da Ndlavela Sağlık Merkezi’nde gönüllü sağlık hizmetimizi sürdürüyoruz. TİKA iş birliğiyle bölgedeki sağlık sorunlarının tespitini yapmak ve yerel sağlık çalışanlarına eğitim vermek için Mozambik’e giden gönüllülerimiz kliniğin ilk doğumunu gerçekleştirdi.

Gönüllü sağlık ekiplerimizle gittiğimiz, 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibinin yaşadığı Mozambik’te sağlık faaliyetlerimizi yürütmeye devam ediyoruz. Anne ve bebeklerde sağlık sorunlarının çok yüksek oranda görüldüğü, her 1000 doğumda 28 bebeğin ve 452 annenin hayatını kaybettiği ülkede gönüllü sağlık ekiplerimiz ile muayene ve tedavilerini sürdürüyoruz.

Başkent Maputo’da sağlık taraması gerçekleştiren doktorlarımız, TİKA tarafından yenilenen Ndlavela Sağlık Merkezi’nde yerel sağlık çalışanlarına önce eğitim veriyor, daha sonra bölge halkının muayenesinde sağlık çalışanlarına rehberlik ediyor. Baştan sona yenilenen
sağlık merkezinde ilk kez kullanılacak olan modern ekipmanların çalışma sistemini ve nasıl kullanılmaları gerektiği konusunda yerel sağlık çalışanlarına eğitim veren hekimlerimiz sağlık hizmetleri sırasında tecrübe paylaşımı da yapıyor.

100. Yıl Kadın Doğum Polikliniği’nin ilk bebekleri ellerimize doğdu

2 pediatri doktoru, 2 jinekoloji uzmanı ve 1 yeni doğan hemşiresiyle hizmet verdiğimiz klinikte doğum için merkeze gelen bir anne ve bebeğin hayatını kurtarmış olduk. Doğum sırasında boynuna kordon dolanan ve anneyi hayati riske sokan ilk bebeğin doğumunu hekimlerimiz sayesinde sağlıkla gerçekleştirdik.

Başarılı geçen ilk doğum operasyonunun ardından 2850 gr ve 52 cm olarak sağlıkla dünyaya gelen ikinci bebeğe ise annenin de isteğiyle “Kaan” adı verildi. Mozambik 100. Yıl Kadın Doğum Polikliniğinin ilk bebekleri böylece ellerimize doğdu.

Gönüllü doktorlarımız salgın hastalıklara karşı bilinç oluşturuyor

Uzun yıllardır sağlığa erişimi kısıtlı coğrafyalarda çalışmalar yapıyor ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Bu kapsamda 295 bin 775 çocuğun çatışmalar nedeniyle evlerini terkettiği ve hijyen sorunu yaşadığı Mozambik’te sağlık alt yapısını desteklemek için yerel çalışanlara kadın doğum ve pediatri alanında eğitim verip bölgedeki anne ve çocukların bilinçlendirilmesini hedefliyoruz.

Dünyadaki en büyük HIV salgınlarının yaşandığı ve yaklaşık 2,5 milyon kişiye bulaştığı tahmin edilen ülkede, dernek olarak bu anlamda eğitim programlarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönüllü sağlık çalışanlarımızın kontrol ve gözlemi altında gerçekleştirilen taramalar, muayeneler ve doğumlarla tedaviye ulaşamayan onlarca faydalanıcıya hizmet vermeye çalışıyoruz. Bölgede sağlık alanında şartların iyileştirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.