TR
Ne Aramıştınız?

Yeryüzü Doktorları olarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başta ülkemiz olmak üzere uzak coğrafyalarda çocuklarla bir araya geldik. Üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü gençlerimiz 18 ilde bulunan hastanede tedavi altındaki çocukları ziyaret ederken; ekiplerimiz ile 6 farklı ülkede etkinlikler düzenledik.

Türkiye’nin çeşitli illerinde öğrenim gören Genç Yeryüzü Doktorları topluluklarımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İstanbul, Ankara, Erzurum, Gaziantep, Konya, Malatya ve Trabzon’un da olduğu 18 ilde bulunan 26 farklı hastanede çocuklarla buluştu. Hastanelerin onkoloji bölümü başta olmak üzere çeşitli alanlarda tedavi gören çocukları ziyaret etti. Gönüllü öğrencilerimiz, bu özel günde içerisinde boyama kitabı, pastel boya ve çocuk dergisinin olduğu hediyeler verdi. 24 farklı üniversitenin Genç Yeryüzü Doktorları topluluklarımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı Türkiye’nin dört bir yanında bin 158 çocukla kutladı.

Hatay’da 23 Nisan’ı neşe ile kutladık

Depremin ilk gününden beri bölgede çalışmalarımızı sürdürürken Hatay’da ekiplerimiz ile çocukların yanında olmaya devam ediyoruz. Hatay Sağlık Destek İstasyonunda depremzedelerimize sağlık hizmeti veriyor, psikososyal destek çalışmaları da yürütüyoruz. TBMM’nin açılışının 104. yılı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması sebebiyle 23 Nisan’da 350’yi aşkın çocukla bir araya geldik. Yüz ve kumaş boyama, sandalye kapmaca, yumurta taşıma, çuval yarışı ve halat çekme gibi çeşitli oyunlar organize ettik, müzik eşliğinde çocuklarla dans gösterileri gerçekleştirdik. Sağlık ekibimiz ve gönüllülerimiz ile çocuk sesinin ve gülüşünün bir an eksik olmadığı Hatay’da gün boyu etkinlikler yaptık, çocukların hafızasında güzel bir anı bırakmak için hatıra fotoğraf köşesi oluşturduk.

Gazze’deki çocuklara büyük moral

Gazze’de 7 Ekim’den beri süren insani krizin etkilerini azaltmak için hizmet verirken bölgede savaşın yıkıcı etkisinden en çok yara alan çocukları da unutmadık. Gıdaya erişimin kısıtlı olması nedeniyle açlıkla mücadele eden bebek ve çocuklara sürekli mama desteği sağladık. Aynı zamanda ekibimiz ile şehrin kuzey ve güneyinde yerinden edilmiş 300’den fazla çocuğa Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan’ın sevincini ulaştırdık. Çocukları eğlendirmek adına bayram özelinde düzenlediğimiz etkinliklerde salıncaklar kurduk; salıncak sırası bekleyen çocuklara bir yandan oyuncak hediyeler verirken palyaçolar ile de yüzlerinde tebessüm oluşturduk.

23 Nisan coşkusunu 6 farklı ülkeye taşıdık

Yeryüzü Doktorları olarak savaş, afet, açlık ve yoksulluk gibi sorunların yaşandığı coğrafyalarda faaliyet yürütüyor, sağlık hizmetlerine erişimi artırmak adına Çad, Afganistan, Gazze, Suriye, Bangladeş ve Yemen’de kurduğumuz merkezlerde insanlara ulaşıyoruz. Sağlık merkezlerimizde hizmetlerimizin yanında bölgedeki ekiplerimiz ve ihtiyaç sahibi çocuklarla 23 Nisan şenliğini doyasıya kutladık. Etkinlikler kapsamında Çad’ın Sido bölgesinde bulunan merkezimizde çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenlerken balonlarla eğlenceli oyunlar oynattık.

Dernek olarak Suriye iç savaşının başladığı günden beri sağlık hizmetleri sunuyor, Afrin-Cinderes, Soran ve Tel Abyad-Suluk bölgelerinde 3 farklı merkezimizde hizmet veriyoruz. Bölgede insani krizin içinde büyüyen çocuklara moral olması için bayram etkinlikleri gerçekleştiren ekibimiz yaraları sarmaya ve umutları yeşertmeye devam ediyor.

Myanmar kriziyle yerlerinden edilen binlerce Arakanlı’nın yaşadığı Bangladeş’te birinci basamak sağlık hizmeti veriyoruz. Bölgede zor şartlar altında hayatını sürdüren çocuklara 23 Nisan coşkusunu yaşattık.  Cox’s Bazaar bölgesindeki mülteci kampında ekiplerimiz ile çocukların sevdiği çizgi film karakterlerinden oluşan kostümlerle yüzleri güldürdük.  Maskotların yer aldığı etkinliklerde resim ve boyamanın yanında çocuklara sağlık için spor aktiviteleri yaptırdık.

Yeryüzü Doktorları olarak gıdaya erişimin kısıtlı olduğu ve beslenme yetersizliği sorunlarının yaşandığı Yemen’de hizmet verdiğimiz beslenme sağlığı merkezi ekiplerimiz ile çocuklara ulaştık. Çocuk bayramında Taiz bölgesinde 100 kadar çocukla buluşan ekibimiz, çocukların bir an olsun mutlu olmaları için çalıştı. Sağlık merkezinin bahçesini oyun alanına dönüştüren sağlık ekibimiz, hareket ve atlama parkuru, el işi faaliyet ve lego oyun alanı oluşturdu. Etkinlikler sonunda şeker, balon ve hediyeler dağıtırken çocukların mutlu bir şekilde evlerine dönmesini sağladık.

Afganistan’da beslenme sağlığı merkezi, yetimhane ve hastanelerde 23 Nisan kapsamında boyama kumaş etkinliği yaptık. Etkinlik süresince 500’den fazla çocukla buluşarak ziyaret ettiğimiz çocuklara hediyeler dağıttık. Atatürk Çocuk Hastanesi’nde gönüllü Türk doktorlarımızla zorlu ameliyatları başarıyla gerçekleştirirken hastanedeki tüm çocuklarla eğlenceli zamanlar geçirdik. Hastane yönetimi gönüllü sağlık çalışmaları boyunca tüm servislerdeki çocuklarla yakından ilgilenen ekibimize teşekkürlerini sundu.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.