TR
Ne Aramıştınız?

İç karışıklıklar, doğal afetler, yoksulluk gibi sebeplerle açlık rakamları her geçen gün büyüyor. Yeryüzü Doktorları olarak beslenme sağlığı çalışmalarımızla uzun yıllardır açlığa karşı faaliyetler yürütüyoruz. Başlattığımız “Hayat Kurtarılmaya Aç” kampanyası ile bu yıl da açlıkla mücadelemizi duyurduk.

Dünya Gıda Programı'nın (WFP) verilerine göre, dünyada yaklaşık 783 milyon insan temel gıdaya erişim sağlayamadığı için açlık kriziyle uğraşırken 50'den fazla ülkede yaklaşık 47 milyon kişi açlığın eşiğinde hayatını sürdürüyor. Yeryüzü Doktorları olarak ihtiyaç sahibi ülkelerde yaşanan açlık problemleri için uzun yıllardır beslenme sağlığı tedavileri uyguluyoruz. Tıbbi beslenme tedavileri ile bir insanı yeniden hayata tutundurmak için çalışırken bu yıl da başlattığımız “Hayat Kurtarılmaya Aç” kampanyamız ile mücadeleye devam ediyoruz.

Beslenme sağlığı merkezlerimizde tedavi sunuyoruz

Yeryüzü Doktorları olarak uzun süreli açlık sonucu gıdalardan yeterli enerji, protein ve diğer besin maddeleri alınamayınca ortaya çıkan malnutrisyon hastalığına karşı tıbbi beslenme tedavisi hizmeti verdiğimiz beslenme sağlığı merkezleri açıyoruz. Beslenme yetersizliğinin sıkça yaşandığı coğrafyalarda açtığımız merkezlerde günlük gıdalarla beslenemeyen ve özel hazırlanan takviye gıdalarına ihtiyaç duyulan malnutrisyon hastalığında en hassas grup olan 5 yaş altı çocuk ve hamile/emziren anneleri muayene ederken oluşan sağlık sorunları için tıbbi beslenme tedavileri uyguluyoruz. Afganistan, Yemen, Çad ve Somali’deki beslenme merkezlerimizde binlerce insanın sağlığına kavuşması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

20 ülkede kumanya ve iftar sofralarıyla Ramazan’ın bereketini paylaşacağız

Beslenme sağlığı projelerimizi desteklemek ve Ramazan ayının bereketini her yıl olduğu gibi bu yıl da uzak coğrafyalara taşımak için 20 ülkede ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapacağız. Ramazan ayı boyunca Afganistan, Bangladeş, Benin, Çad, Hindistan, Kazakistan, Mali, Pakistan, Somali, Suriye, Yemen, Sri Lanka, Türkiye, Uganda, Peru, Kamerun, Honduras, Gazze, Etiyopya ve Togo’da kumanya dağıtacak ve iftar sofraları kuracağız.

Kampanyaya dair açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanımız Uzm. Dr. Yahyahan Güney Muhtelif coğrafyalarda her gün binlerce insan gıdaya ulaşamazken açlık sorunları nedeniyle hayatını kaybetme tehlikesi yaşıyor. Protein ve enerjiden yoksun beslenme sonucu ortaya çıkan ve beraberinde enfeksiyonun da görüldüğü bir hastalık olan malnutrisyon, her gün binlerce çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Beslenme yetersizliği neticesinde en fazla ölüm oranları Afrika’da görülürken açlıkla karşı karşıya olan insanların yüzde 70'i savaş ve şiddetten etkilenen bölgelerde yaşıyor. Maalesef bu sebeple 7 Ekim’den beri süren saldırılar sonucu Gazze’de açlıktan ölümler yaşanmaya başladı.

Yeryüzü Doktorları olarak dünyadaki eşitsizliğe ve en temel hak olan beslenme hakkına erişimde yaşanan sorunlara kayıtsız kalmıyoruz. Bugüne kadar beslenme yetersizliği ve malnutrisyon gibi hastalıklara neden olan açlık sorunlarına yönelik yüzlerce proje gerçekleştirirken Afganistan, Çad, Yemen, Somali ve Nijer gibi ülkelerde 100 bini aşkın kişinin yeniden hayata bağlanmasına vesile olduk. Dernek olarak başlattığımız “Hayat Kurtarılmaya Aç” kampanyamız ile bu yıl da ihtiyaç sahibi ülkelerde beslenme sağlığı problemlerine dikkat çekmek istiyoruz. Birbirini anlamanın ve iyiliği paylaşmanın ayı olan Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için bağışçılarımız ve halkımızdan kampanyamıza destek bekliyoruz. Yapacağınız 880 TL tutarındaki tıbbi beslenme tedavisi bağışı ile açlıktan ölmek üzere olan birinin hayata tutunmasını sağlayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

BİR İNSANIN HAYATINI ŞİMDİ DEĞİŞTİREBİLİRSİN

Geçen her dakika çok önemli. Şimdi yapacağınız destek; bir annenin, bir çocuğun ya da bir insanın hayatını değişltirecek.  İyilik hareketine sen de katıl.

Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.
Bu alan zorunludur.