Sudan Gönüllü Sağlık Ekibimiz dudak-damak yarığı olan gençlerin yüzünü güldürdü Salı - 28 Şub 2017

Sudan Gönüllü Sağlık Ekibimiz dudak-damak yarığı olan gençlerin yüzünü güldürdü

Sudan Gönüllü Sağlık Ekibimiz, maddi ve teknik yetersizliklerden ötürü tedavi olamayan çocuk ve gençlere yönelik 105 ameliyatı tamamlayarak yurda döndü. 3 plastik cerrahi uzmanı, 3 anestezist, 2 pediatrist, 1 plastik cerrahi uzmanı, 3 hemşire ve 1 saha koordinatörü ile toplamda 18 kişiden oluşan ekibimiz, 6 gün içerisinde Sudan’da 81 dudak-damak, 23 fistül ve 1 burun dudak komplex ameliyatı gerçekleştirdi.

Fiziki çöküntünün yanı sıra çocuklar için ruhsal çöküntü

Dudak-damak yarığı embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Halk arasında kurt ağız ve tavşan dudak olarak bilinen bu rahatsızlıklar sadece özel ameliyatlarla tedavi edilebiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde bebekler, çocuklar ve gençler, genç kızlar ve genç erkekler dudaklarında veya damaklarındaki yarıkla fiziki ve psikolojik sıkıntı yaşıyor.

Dudak-damak yarıkları, fiziki görünüşlerin yanı sıra çocuklar için ruhsal çöküntü sebebi. Bu nedenle bu ameliyatların çocukların ruh sağlığının korunması ve beslenme problemlerinin engellenebilmesi için 6 ay 1 yaş aralığında yapılması gerekiyor.

Kategori: Haberler