Tanzanya’da Albino Annesi Olmak Pazartesi - 05 May 2014

Tanzanya’da Albino Annesi Olmak

Afrika’da Albino Annelerinin Yüzünü Güldürmek Zor

Adı Zaynab Mohamed. 34 yaşında. Yürüme özürlü doğan ilk bebeği Asnad Abdullah’dan sonra şimdi 7 yaşında olan kızı Aisha, ona Afrika’da albino bir çocuğa sahip olmanın nasıl bir his olduğunu tattırdı.

5 yıl önce 3. kez anne olduğunda tekrar albino annesi olmanın bedelini maalesef terkedilerek ödedi. Eşi yeni bir aile kurunca bütün umutları tükendi. Birisi engelli, ikisi albino olan üç çocuğuyla çaresiz ve korumasız ortada kaldı.

Çocukları yeni doğduğunda onları organ ve insan kaçakçılarından korumak için evini ve yaşadığı köyü terk ederek çok uzaklarda yaşayan ablasına sığındı. O günden beri çocuklarının sağlığı için dualarla bekliyor. Yeryüzü Doktorları, Tanzanya’da Zaynab ve çocuklarının yanındaydı.

Bir Yeryüzü Doktoru olmak; orada ve her yerde, bütün Zaynab annelerin umut ışığı olmak demektir.

Tanzanyalı Anne Yeryüzü Doktorlarına Teşekkür Etti

Gongo La Mboto’lu anne Zamda Yahaya’nın (50) dört çocuğundan üçü albinizm hastası. Çocukları Juma Abdul (26), Marian (22) ve Zeynab (20) bu hastalık ile yaşamaya çalışıyorlar. Yeryüzü Doktorları Tanzanya Albino Medikal Kampında Türkiye ile ilk kez tanışan Zamda, tüm Türkiyeli hayırsevere selamlarını ve teşekkürlerini iletti.