Su Kuyusu Projeleri

Temiz suya erişim en önemli koruyucu sağlık hizmetlerindendir. Yeryüzünün pek çok bölgesinde insanlar su kaynağına sahip olsalar bile temiz suya ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadır. Her yıl binlerce yetişkin ve çocuk bu nedenle hastalanmakta ve bu hastalıklardan ötürü hayatlarını kaybedenler olmaktadır.

 • Su kaynaklı, diyareik hastalıklar yılda 1.8 milyonu ölümle sonuçlanan 4 milyar vakaya sebebiyet vermektedir. Ölümlerin yüzde 90’ını yani yaklaşık 1.6 milyonunu beş yaş altı küçük çocuklar oluşturmaktadır.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından bazı ülkeler için belirtilen, günde kişi başı ortalama su tüketimi aşağıdaki gibidir:

  • Kanada, Birleşik Devletler, Japonya, Avustralya, İsviçre: kişi başı günlük 250 litrenin üstünde
  • Finlandiya, İtalya, İspanya, Portekiz, Güney Kore, Yunanistan, İsveç: kişi başı günlük 160 - 250 litre arası
  • Danimarka, Birleşik Krallık, Avusturya, Fransa, Lüksemburg, İrlanda: kişi başı günlük 130 -160 litre
  • Almanya, Hollanda, Belçika, Macaristan, Bulgaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti: kişi başı günlük 130 litrenin altında
  • Asya et Latin Amerika: kişi başı günlük 50-100 litre arası
  • Sahra altı Afrika: kişi başı günlük 10-20 litre arası

  Dünya standartlarına göre bir yetişkinin yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için günlük en az 20 litre, normal şartlarda yaşayabilmesi için 50 litre, konforlu bir yaşam sürdürebilmesi için ise 100 litre suya ihtiyacı vardır.

  Afganistan, Nijer, Çad, Somali, Kongo DC, Moritanya, Madagaskar, Etiyopya ve Angola’da yaşayan insanların %50’sinin temiz suya erişimi bulunmamaktadır.

  Yeryüzü Doktorları 2013 yılından beri Çad, Kenya, Kongo DC ve Nijer’de olmak üzere bugüne kadar 119 su kuyusu açmıştır. Su kuyusu projelerinin yukarıda verilen istatistikler doğrultusunda, en çok ihtiyaç görülen ülkeler başta olmak üzere genişletilmesi planlanmaktadır.

  SU KUYUSU PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

 • Su Kuyusu Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile her yıl binlerce yetişkin ve çocuk gibi bu nedenle hastalanan ve bu hastalıklardan ötürü hayatlarını kaybedenlere yardım edebilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz