Yemen Krizi

Yemen Krizi

Neler Oluyor?

Yemen, 2015 yılında ortaya çıkan iç karışıklıkların sonucu olarak büyük bir insani kriz ile karşı karşıya kaldı.  Yaklaşık 18 milyon 800 bin kişi insani yardım veya korumaya ihtiyaç duyarken; Yemen halkı, gıda yetersizliği ve sağlık sorunları nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veriyor. Çocuklarda yetersiz beslenme oranı, dünyadaki en yüksek oranlardan biri.

Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 27 milyon 400 bin nüfuslu Yemen’de 2 milyon 100 bini çocuk, 4 milyondan fazla insan akut beslenme yetersizliği yaşıyor. Sağlık tesislerinin ise sadece yüzde 45’i hizmet verebiliyor. Ekim 2016’dan beri 274 sağlık tesisi hasar görmüş ya da yok edilmiş durumda. Yaklaşık 14 milyon 800 bin kişi temel sağlık ihtiyaçlarından yararlanamamakta ve 8 milyon 800 bin kişi sağlık hizmeti götürülemeyen bölgelerde yaşamakta.

 

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, 2015 Mart krizi sonrası Ağustos ayında Yemen’deki insani durum hakkında bölgenin eksiklerini ve ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla ülkenin güneyindeki Aden şehrini ziyaret etti. Bu ihtiyaç analizinin sonucunda beslenme sağlığına yönelik çalışma yapılmasına karar verildi ve 2016 Mayıs ayında Aden şehrinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla ve Al-Borika bölgelerinde 4 beslenme sağlığı merkezi açıldı.

Yeryüzü Doktorları, bu merkezlerde beslenme yetersizliğine karşı daha dezavantajlı durumda olan anne ve çocuklar için ortalama 3-6 ay süren beslenme sağlığı tedavileri gerçekleştirdi. Beslenme tedavilerinin yanı sıra, birinci basamak sağlık hizmetleri de verildi ve günlük ortalama 200 muayene gerçekleştirildi.

2017 Ocak ayına kadar toplamda 14 bin 429 kişi muayene edildi. Muayene edilen hastaların 4 bin 394’ünü beslenme programına alınan çocuklar oluştururken bin 268’i anne beslenme muayenesinden geçirilen kadınlardan oluşmaktaydı.

Ayrıca, beslenme sağlığı tedavilerinin yanı sıra, kronik yetersiz beslenme sıkıntısı çeken bebeklere mama desteği de Yeryüzü Doktorları tarafından sağlandı. Bugüne kadar 2.800 kutu mama ve 16.752 kutu bebek bisküvisi dağıtıldı.    

 

 Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.