Son güncelleme tarihi: 28.08.2020

Neler Oluyor?

Bugün dünyada 2 milyar 200 milyon insan güvenilir su kaynaklarına erişememekte; her 10 insandan 3’ünün evinde ise temiz su bulunmamaktadır. Bu yüzden her yıl, kirli su kullanımına bağlı sebeplerle 485 bin kişi hayatını kaybetmekte ve bu ölümlerin 297 bini 5 yaş altı çocuklardan oluşmaktadır. 206 milyon kişi ise sınırlı su kaynaklarına sahip ya da suya erişebilmek için evinden en az 30 dakika uzaklıktaki kaynaklara yürümek zorunda kalmaktadır.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları olarak, temiz suya erişimi olanaklı kılmak adına 2013 yılından beri Yeryüzü Doktorları olarak temiz suya erişimi olanaklı kılmak adına 2013 yılından beri Çad, Kenya, Kongo DC, Nijer, Somali ve Afganistan’da 338 su kuyusu açarak yaklaşık 201 bin 112 kişinin temiz suya erişmesini sağladık. Temiz suya erişim projelerimizi ihtiyacın çok olduğu ülkeler başta olmak üzere devam ettirmekteyiz.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Dünyada milyonlarca insan temiz suya erişimi yok diye sağlığını hatta hayatını kaybediyor. Onları temiz suyla buluşturmak ve hayata tutunmalarına vesile olmak isterseniz, bir su kuyusunun maliyetini karşılayabilir ya da daha küçük yardımlarla ortak su kuyusu açılmasına destek olabilirsiniz.

Şu an çalışma yürüttüğümüz ülkeler arasında bir kuyunun maliyeti; Afganistan’da 2.000 dolar, Çad’da 3.600 dolardır.

Unutmayın! Bizim için su, onlar için hayat!