Son güncelleme tarihi: 08.01.2021

Neler Oluyor?

Bugün dünyada 2 milyar 200 milyon insan güvenilir su kaynaklarına erişememekte; her 10 insandan 3’ünün evinde ise temiz su bulunmamaktadır. Bu yüzden her yıl, kirli su kullanımına bağlı sebeplerle 485 bin kişi hayatını kaybetmekte ve bu ölümlerin 297 bini 5 yaş altı çocuklardan oluşmaktadır. 206 milyon kişi ise sınırlı su kaynaklarına sahip ya da suya erişebilmek için evinden en az 30 dakika uzaklıktaki kaynaklara yürümek zorunda kalmaktadır.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları olarak temiz suya erişimi olanaklı kılmak adına 2013 yılından beri Çad, Kenya, Kongo DC, Nijer, Somali ve Afganistan’da 382 su kuyusu açarak 251 bin 33 kişinin temiz suya erişmesini sağladık. Temiz suya erişim projelerimizi ihtiyacın çok olduğu ülkeler başta olmak üzere devam ettirmekteyiz.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Dünyada milyonlarca insan temiz suya erişimi yok diye sağlığını hatta hayatını kaybediyor. Onları temiz suyla buluşturmak ve hayata tutunmalarına vesile olmak isterseniz, bir su kuyusunun maliyetini karşılayabilir ya da daha küçük yardımlarla ortak su kuyusu açılmasına destek olabilirsiniz.

Şu an çalışma yürüttüğümüz ülkeler ve kuyu maliyetleri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Ülke Bağış Bedeli Açılma Süresi*
Çad $ 3.650 2-3 ay 
Afganistan  $ 2.000 2-3 ay 
Bangladeş $ 840 2-3 ay 
Tanzanya $ 2.225 2-3 ay

*Açılma süresi ortalama 2-3 aydır fakat bölgesel şartlara bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir.

Açılan kuyularda kullanılacak suyun sağlıklı olduğuna dair laboratuvardan rapor alınmaktadır. Açılma işlemi tamamlandığında da tarafınıza fotoğraf, video ve rapor gönderimi sağlanmaktadır.

Ayrıca içerisinde şadırvan, tuvalet gibi imkanların olduğu daha kapsamlı temiz su tesisleri ile ilgili detaylı bilgi almak için 0212 586 12 12 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz.

Unutmayın! Bizim için su, onlar için hayat!