Suriye Krizi

Suriye Krizi

Neler Oluyor?

2011 yılının Mart ayında başlayan Suriye krizi, aralıksız olarak devam ediyor. UNCHR’ın 2016 yılı raporuna göre bu süreçte Suriye’de 250 binden fazla insan hayatını kaybetti. 4 milyonu çocuk olmak üzere 6 buçuk milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Aynı rapora göre 13 buçuk milyon Suriyeli ise insani yardıma muhtaç durumda.

Krizin başladığı günden bu yana savaşın harabeye çevirdiği Suriye’de yaklaşık 5 buçuk milyon insan erişimin neredeyse imkânsız olarak görüldüğü yerlerde acil yardım bekliyor. Özellikle kuşatma altında olan Halep, Deyr ez-Zor, Daraya, Fua, Kafraya ve Doğu Guta’da yüzbinlerce insanın durumu, her geçen gün daha fazla endişe verici boyuta ulaşıyor.

 
 

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, krizin ilk gününden beri Suriye’de ve çevresinde olarak, bağışçı ve gönüllülerinin desteği ile krizden etkilenen insanlara sağlık hizmeti götürmektedir.

Bu yardım çalışmaları kapsamında ilk olarak, Suriye-Lübnan sınırında Wadi Khaled bölgesinde bir Triaj Merkezi oluşturmuştur. Trablusşam’a Gönüllü Sağlık Ekipleri göndermiştir. Lübnan’da Suriyeli Mültecilere ücretsiz hizmet veren Darül Shifa Hastanesi’ne kan bankası ve laboratuvar kurmuştur. Suriye içinde bir ecza deposu açarak, ilk yardım kitleri ve cerrahi çantalardan oluşan medikal malzemelerle birlikte ilaç ve medikal ekipman gönderimi gerçekleştirmiştir. Krizin etkilerinin Türkiye sınırlarına yansımasıyla birlikte çalışmalarını Türkiye’deki mülteci kamplarının olduğu bölgelerde yoğunlaştırmıştır. Bu kapsamda Suriyeli mültecilere yönelik olarak birinci basamak sağlık ve psikolojik destek hizmetleri sunulmaktadır.

Aşağıda Suriye Krizi kapsamında gerçekleştirdiğimiz projelere erişebilirsiniz:

Suriye Soran Doğum ve Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Kliniği

Yedinci yılına giren iç savaş sebebi ile sağlık hizmeti altyapısının büyük zarar gördüğü Suriye’de, iç göçe mecbur kalan yerel halk temel sağlık hizmetlerinden yoksun durumdadır. Fırat Kalkanı Harekâtı sonrasında güvenli hale gelen bölgede nüfus, iç göçler ile sürekli artmaktadır ve bu bölgelerde T.C. Sağlık Bakanlığı ve sınırlı sayıdaki sivil toplum kuruluşları aracılığıyla temel sağlık hizmetleri verilmeye çalışılmaktadır.

Nüfusu 130.000’e yaklaşmış olan Azez ilinin, temel sağlık hizmetleri sunan tesislerin az olduğu Soran ilçesinde, doğum ve birinci basamak sağlık hizmeti sunulacak bir klinik açılması planlanmıştır ve ilgili yer seçimi, fiziki rehabilitasyon çalışmaları tamamlanarak Haziran 2018’de hizmet verilmeye başlanmıştır. Proje süresi boyunca 12 ayda 200 doğum, 6000 tedavi gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Doğu Halep İlaç, Hijyen Kiti ve Sağlık Hizmeti Desteği

Suriye’nin en önemli şehirlerinden, iç savaşın en sert geçtiği Halep’te 2016 yılının Aralık ayında tahliyeler gerçekleşmiştir. Yeryüzü Doktorları kuşatma altındaki Doğu Halep’ten tahliye olan insanlara yönelik ilaç, hijyen kiti, sağlık hizmeti desteği sağlamaktadır.

Suriye Ğuta Anne Çocuk Sağlığı Gıda Destek Programı

420 bin kişinin kuşatma altında yaşadığı Doğu Ğuta’daki insanların desteklenmesi için 2017 yılı süresince 2500 anne, bebek ve çocuğa gıda desteğinin sağlanacağı program başlatılmıştır. Ayrıca yine bu bölgede 6 ay boyunca, uzman kişilerin gözetiminde aylık periyotlarla, emziren veya hamile annelere, 0-2 yaş arası bebeklere ve 3-5 yaş arası çocuklara düzenli olarak beslenme takviyesi sağlanacaktır. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yayladağı Sağlık İstasyonu

Hatay Yayladağı Sağlık İstasyonu, Aralık 2012’de açılarak 2016 yılına kadar Yayladağı’ndaki Suriyelilere hizmet vermeye devam etmiştir.

Sağlık istasyonu bir kadın doğum uzmanı, bir kalp hastalıkları uzmanı, bir fizyoterapist, bir eczacı, bir diş hekimi, bir laborant, bir pediatrist, iki hemşire, iki idari ve 5 yardımcı personelden oluşan 16 kişilik ekip ile haftanın 5 buçuk günü hizmet vermiştir. Dâhiliye, aile hekimliği ve diş polikliniklerinde günde ortalama 150 hastanın tedavi gördüğü istasyonda fizik tedavi hizmeti de sunulmuş; ilaçların ücretsiz temini sağlanmıştır.

Suriye Yamadı Hastanesi

Lazkiye’den Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kalan Suriyelilere sağlık hizmeti vermek üzere Türkmen bölgesinde kurulan Yamadı Hastanesi’ne ekipman desteği sağlanmış ve işletme giderleri desteklenmiştir. Aylık ortalama 3 bin muayene ve 70 ameliyat yapılan hastane bölgedeki konumu itibariyle yaralılara ilk müdahalenin yapıldığı yerdi.

Hastanede çalışan hekimlerin maaşları “Suriye’nin O Hekime İhtiyacı Var” kampanyası kapsamında sağlanan bağışlarla; hastanenin eczanesi ilaç bağışlarıyla desteklenmiştir.

Ancak Mart ayında hastaneye isabet eden füzeler hastaneyi hizmet verilemez hale getirmiş ve hastane kapatılmak durumunda kalınmıştır.

Suruç Sağlık İstasyonu

19 Eylül 2014’te Kobani (Ayn el-Arab) ve çevresinde yoğunlaşan çatışmalar sonucunda Kobani’den Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gerçekleşen göçün ardından, bölgede ilk olarak gönüllü sağlık ekipleriyle sağlık hizmeti desteği sağlanmıştır. Kurulan geçici kampa ve civardaki köylere yerleşen mültecilere sağlık hizmet götürmek amacıyla bir sağlık istasyonu kurulmuştur. 3 doktor ve bir eczacı ile 2015 yılının sonuna kadar toplam 25 bin muayene hizmeti gerçekleştirilmiştir.

Azez Haremeyn Kampı Kliniği

2016 yılı başında Suriye’nin Halep koridorundan Azez Bölgesi’ne göçen 50 bin Suriyeli, Azez bölgesinden Türkiye sınırına kadar uzanan 9 kampa sığındı. Bu kamplardan sınıra en uzak olan, 10 bin Suriyeli barındıran Haremeyn kampında, birinci basamak sağlık hizmeti veren bir klinik açılmıştır. 1 doktor ve 1 hemşire ile günde ortalama 100 hastanın muayene edilip ilaçlarının temin edildiği klinik, çatışmaların kamp yakınına kadar gelmesi ve kampın güvenlik gerekçesiyle dağıtılmak durumunda kalınması sebebiyle kapatılmıştır.

 

Şırnak, Batman ve Diyarbakır Sağlık İstasyonları

Türkiye’ye sığınıp Şırnak Maden Kampı’na yerleşmiş olan Ezidilere birinci basamak sağlık hizmeti vermek amacıyla Kasım 2014’te, AB ECHO hibesi ve MDM (Medicine Du Monde) ortaklığı ile projeye başlanmıştır.

Mayıs 2015’te proje, Batman ve Diyarbakır illerini de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Batman’da 2, Diyarbakır’da 2 olmak üzere toplam 4 yeni sağlık istasyonu daha açılmıştır.

Program kapsamında sağlık istasyonlarında proje başlangıcından sonuna kadar toplam 44.256 muayene yapılmış ve 312.156 TL miktarda ilaç desteği sağlanmıştır.

İstanbul Fatih Kliniği

AB ECHO hibesi kullanılarak, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ortaklığı ile Bezmialem Üniversitesi Hastanesi Fatih Kliniği’nde Suriyelilere sağlık hizmeti vermek üzere başlatılan proje kapsamında, dâhiliye, jinekoloji, çocuk, aile hekimliği ve genel cerrahi branşlarında ücretsiz muayene, laboratuvar hizmeti ve ilaç temini sağlanmıştır. Klinik, hafta içi 17.30-21.30, cumartesi günleri ise 14.30-18.30 saatleri arasında kullanılmaya devam etmektedir.

İzmir Basmane Kliniği

Suriye krizi kapsamında Türkiye’ye gelen ve Avrupa’ya geçmek isteyen sığınmacılar, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere batıdaki illere yerleşmişlerdir. Bu bölgelerde, olumsuz şartlarda konaklamak durumunda kalan ve sağlık hizmetlerine erişimde problem yaşayan sığınmacı gruplar oluşmuştur. İzmir’de ciddi bir nüfusa ulaşmış olan mülteciler, dil problemi nedeniyle pek çok hizmetten yararlanamaz durumdadırlar.

Bu gerekçelerle, AB ECHO hibesi ve MDM ortaklığı ile İzmir Basmane bölgesinde açılan bir klinikte, 22 Şubat 2016 tarihi itibari ile birinci basamak sağlık hizmeti ve psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Ayrıca, İzmir’de bir mobil sağlık ekibi de 21 Mart 2016 tarihi itibari ile çalışmalarına başlamıştır. Mobil sağlık ekibi birinci basamak sağlık hizmeti kapsamında günlük ortalama 20 aşılama, 12 gebe izlemleri ve aile planlaması ve 10 psikososyal destek verilmektedir.

İstanbul Sultangazi Kliniği

Suriye krizi kapsamında Türkiye’ye gelen ve Avrupa’ya geçmek isteyen sığınmacılar, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere batıdaki illere gelerek yerleşmişlerdir. Bu bölgelerde olumsuz şartlarda konaklamak durumunda kalan ve sağlık hizmetlerine erişimde problem yaşayan sığınmacı gruplar oluşmuştur. Ayrıca, ciddi bir nüfusa ulaşmış olan mülteciler, dil problemi nedeniyle pek çok hizmetten yararlanamaz durumdadırlar.

Bu gerekçelerle, AB ECHO hibesi ve MDM ortaklığı ile İstanbul’un Sultangazi ilçesinde açılan bir klinikte, 25 Nisan 2016 tarihi itibari ile birinci basamak sağlık hizmeti ve psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Klinikte günlük ortalama 30 aşılama, 50 gebe izlemleri ve aile planlaması ve 95 psikososyal destek verilmektedir.

Psikososyal Destek Projeleri

Suriyeli sığınmacıları psikososyal hizmetlerle de destekleyen Yeryüzü Doktorları, birinci basamak sağlık hizmeti vermek amacıyla açtığı kliniklerde psikolog istihdam ederek, göç, kriz vb. travmatik yaşanmışlıkların etkisinde kalmış insanlara psikolojik destek hizmeti vermektedir.

Bununla birlikte, Suriyeli öğrencilerin okuduğu okullarda adaptasyon etkinlikleri-projeleri ve Suriyeli öğretmenlere yönelik olarak pedagojik formasyon eğitimleri ile dönemsel çalışmalar yapılmıştır.

İlaç ve Ekipman Destekleri

Suriye krizi kapsamında, Suriye içerisinde ve Suriyelilerin göç ettikleri yerlerde (Türkiye, Lübnan) hizmet vermeye çalışan pek çok hastane ve kliniğe ilaç ve ekipman desteği sağlanmıştır. Bu desteklerin toplamı nakdi 8.476.466,65 TL, ayni ise 1.411.000,00 TL’ye ulaşmıştır.

Ayrıca bu kapsamda çatışmalarda yaralanıp erken müdahale yapılamadığından hayatını kaybeden veya sakat kalan insan sayısını en aza indirmek amacıyla sağlık çalışanlarına yönelik cerrahi çantalar ve halka yönelik ilk yardım çantaları hazırlanmış ve dağıtılmıştır.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Yapacağınız bağışlarla Suriye krizi çalışmalarımıza katkıda bulunabilirsiniz.