Orta Afrika Krizi

Orta Afrika Krizi

Son güncelleme tarihi: 03.04.2019

Neler Oluyor?

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılının sonlarına doğru siyasi belirsizlik ve politik nedenlerle başlayan şiddet olayları sebebiyle; binlerce insan hayatını kaybetmiş, yüz binlerce insan Kamerun, Kongo DC, Kongo ve Çad gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. 

 

Yeryüzü Doktorları ne yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, krizin ilk günlerinden itibaren Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui başta olmak üzere Kamerun, Çad gibi komşu ülkelerdeki kamplara sığınmak zorunda kalan insanlara yönelik olarak sağlık alanında insani yardım faaliyetinde bulunmuştur.

Orta Afrika Krizi kapsamında Bangui’de, PK5 bölgesinde Şifa Kliniği projesiyle birinci basamak sağlık hizmeti sunan Yeryüzü Doktorları, Ramazan ve Kurban organizasyonlarıyla da bölgedeki gıda ihtiyacını gidermeyi amaçlamıştır.

Krizden etkilenip komşu ülkelere sığınan Orta Afrikalı mültecilere yönelik çalışmalar başlatan Yeryüzü Doktorları Çad N’djamena (Encemine) bölgesinde su kuyuları açılarak, Sarh bölgesinde bulunan Doyaba Mülteci Kampı’nda Şifa Kliniği’ni faaliyete geçirmiştir ve bölgeye gönüllü sağlık ekipleri sevk etmiştir. Kamerun – Orta Afrika Cumhuriyeti sınırında bulunan kamplara su arıtma tableti dağıtımı yaparak kampta yaşanan temiz suya erişim sıkıntısına çare olmayı amaçlarken, aynı zamanda kolera ve ebola salgınlarına karşı önlem almak hedeflenmiştir.

 

Orta Afrika Cumhuriyeti – Şifa Kliniği

Bangui’nin PK5 bölgesinde bulunan Merkez Camii’ne sığınan 20 bin mülteciye hizmet vermek amacıyla 2014 yılı mayıs ayında Şifa Kliniği hizmete açılmıştır. Bölgenin merkezinde eskiden belediye binası olarak hizmet veren bina tadilattan geçirilerek hastaların muayene edilebileceği, yatarak tedavi olabileceği, laboratuvar testleri yapılabilecek ve içerisinde bir de eczanenin bulunduğu bir kliniğe dönüştürülmüştür. 2014 yılı Ramazan Organizasyonu kapsamında bu bölgede 450 aileye sıcak yemek imkânı sağlanmıştır.

Çad – Doyaba Sağlık Kliniği

Yeryüzü Doktorları Doyaba Sağlık Kliniği, Çad’ın Sarh Bölgesi Doyaba Mülteci Kampı’nda Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında 1 doktor 2 hemşire ve 1 eczacı ile birinci basamak sağlık hizmeti sunmuştur. Klinikte ücretsiz sağlık hizmetinin yanında ücretsiz ilaç desteği de sağlanmıştır.

Kamerun – Su Tableti Dağıtımı

Kamerun’da iki ay içerisinde 65 kişinin kolera salgını nedeniyle hayatını kaybetmesi ve bin 300 kolera vakasına rastlanmasının ardından Yeryüzü Doktorları, 2014 yılı ağustos ayında Orta Afrikalı mültecilerin barındığı MBLE kampına 4 bin 730 (10 palet) su arıtma kiti göndermiştir. Yaounde Havaalanı’na indirilen 5 tır insani yardım malzemesi, yaklaşık 15 saatlik bir kara yolculuğu sonrasında Kamerun’un Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Bertoua şehrinde yer alan MBLE kampına getirilmiştir. Su arıtma tabletleri sayesinde 10 bine yakın mültecinin barındığı kampta temiz su sorunu büyük ölçüde giderilmiştir.

Çad- Sido Mülteci Sağlığı Merkezi

Birleşmiş Milletler verilerine göre; 2013 yılının sonlarına doğru başlayan Orta Afrika krizi nedeniyle Çad’a göç eden 100 bin mülteci, ülkenin güneydoğusunda kurulan kamplarda barınmaya başlamıştır. Bu proje kapsamında ilk olarak 2014 yılında Doyaba mülteci kampında sağlık hizmeti vermeye başlayan Yeryüzü Doktorları, 2016 yılında Çad’ın Maro bölgesinde bulunan ve 50 bin mülteci barındıran Sido mülteci kampında yeni bir sağlık merkezi açmıştır. Bu merkez, Sido mülteci kampında yaşayanlara ve bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti veren tek yerdir. Birinci basamak sağlık hizmeti, sıtma tedavisi ve ilaç desteği sunulan bu klinikte; 2017 yılında toplam 7 bin 017 muayene hizmeti verilmiş ve 2 bin 636 sıtma vakası tedavi edilmiştir.

2018 yılında toplam 9 bin 734 muayene hizmeti sunulmuş olup, sıtmadan muzdarip hastalara ilaç dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Aralık ayı itibariyle yetersiz beslenen kişilere yönelik olarak beslenme tedavileri de gerçekleştirilmeye başlanmıştır. 2018 yılı aralık ayı ve 2019 yılı ocak, şubat ve mart aylarında toplam 387 çocuk terapötik tıbbi beslenme tedavisi programına dâhil edilmiştir. Yeryüzü Doktorları, bugün 60 bin mültecinin yaşadığı Sido Mülteci Kampında birinci basamak sağlık hizmeti, ilaç desteği ve sıtma testi, risk altında olan hastaların belirlenmesi ve beslenme sağlığına yönelik hizmetler vermeye devam etmektedir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.