Orta Afrika Krizi

Orta Afrika Krizi

Neler Oluyor?

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılının sonlarına doğru siyasi iktidarsızlık ve politik nedenlerle başlayan şiddet olayları sebebiyle; binlerce insan hayatını kaybederken yüz binlercesi de Kamerun, Kongo DC, Kongo ve Çad gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldı.

 

Yeryüzü Doktorları ne yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, krizin ilk gününden itibaren Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui başta olmak üzere Kamerun, Çad gibi komşu ülkelerdeki kamplara sığınmak zorunda kalanlara sağlık ve insani yardım faaliyetinde bulundu.

Orta Afrika Krizi kapsamında Bangui’de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı PK5 bölgesinde Şifa Kliniği projesiyle birinci basamak sağlık hizmeti sunan Yeryüzü Doktorları, Ramazan ve Kurban organizasyonlarıyla da bölgedeki gıda ihtiyacını gidermeyi amaçladı.

Krizden etkilenip komşu ülkelere sığınan Orta Afrikalı mültecilere yönelik çalışmalar başlatan Yeryüzü Doktorları Çad N’djamena (Encemine) bölgesinde su kuyuları açtı, Sarh bölgesinde bulunan Doyaba Mülteci Kampı’nda Şifa Kliniği’ni faaliyete geçirdi ve bölgeye gönüllü sağlık ekipleri sevk etti. Kamerun-OAC sınırında bulunan kamplara su tableti dağıtımı yaparak kampta yaşanan temiz su sıkıntısına çare olmayı amaçlarken, aynı zamanda Kolera ve Ebola salgınlarına karşı önlem almayı hedefledi.

 

Orta Afrika Cumhuriyeti – Şifa Kliniği

Bangui’de bulunan Merkez Camii’ne sığınan 20 bin mülteciye hizmet vermek amacıyla PK5 Şifa Kliniği Mayıs 2014’de hizmete açıldı. Bölgenin merkezinde eskiden belediye binası olarak hizmet veren bina tadilattan geçirilerek hastaların muayene edilebileceği, yatarak tedavi olabileceği, laboratuvar testleri yapabileceği ve içerisinde bir de eczanenin bulunduğu kliniğe dönüştürüldü. 2014 Ramazan Organizasyonu kapsamında bu bölgede 450 aileye sıcak yemek imkanı da ulaştırıldı.

Çad – Doyaba Sağlık Kliniği

Yeryüzü Doktorları Doyaba Sağlık Kliniği, Çad’ın Sarh Bölgesi Doyaba Mülteci Kampı’nda Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında 1 doktor 2 hemşire ve 1 eczacı ile birinci basamak sağlık hizmeti sunmuştur. Klinikte ücretsiz sağlık hizmetinin yanında ücretsiz ilaç desteği de sağlanmıştır.

Kamerun – Su Tableti Dağıtımı

Kamerun’da iki ayda içerisinde 65 kişinin kolera salgını nedeniyle hayatını kaybetmesi, 1300 hastalık vakasına rastlanmasının ardından Yeryüzü Doktorları, Orta Afrikalı mültecilerin barındığı MBLE kampına 4.730 (10 palet) su arıtma kiti gönderdi. Yaounde Havaalanı’na indirilen 5 Tır insani yardım malzemesi, yaklaşık 15 saatlik bir kara yolculuğu sonrasında Kamerun’un Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Bertoua şehrinde yer alan MBLE kampına getirildi. Su arıtma tabletleri sayesinde 10 bine yakın mültecinin barındığı kampta temiz su sorunu büyük ölçüde giderildi.

Çad- Sido Mülteci Kampı Sağlık Merkezi

Çad’ın Maro bölgesinde bulunan, 50.000 mülteci barındıran Sido mülteci kampında1 Kasım 2016tarihinde bir klinik açılarak;

  • Birincil basamak sağlık hizmeti
  • İlaç desteği ve sıtma testi
  • Risk altında olan hastaların belirlenmesi
  • Temel sağlık hizmeti
  • Sıtma ilacı

hizmetleri verilmeye devam edilmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.