Son güncelleme tarihi: 23.11.2020

Neler Oluyor?

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılının sonlarına doğru siyasi belirsizlik ve politik nedenlerle başlayan şiddet olayları sebebiyle; binlerce insan hayatını kaybetmiş, yüz binlerce insan Kamerun, Kongo DC, Kongo ve Çad gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. 

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları, krizin ilk günlerinden itibaren Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui başta olmak üzere Kamerun, Çad gibi komşu ülkelerdeki kamplara sığınmak zorunda kalan insanlara yönelik olarak sağlık alanında insani yardım faaliyetinde bulunmuştur.

Orta Afrika Krizi kapsamında Bangui’de, PK5 bölgesinde Şifa Kliniği projesiyle birinci basamak sağlık hizmeti sunan Yeryüzü Doktorları, Ramazan ve Kurban organizasyonlarıyla da bölgedeki gıda ihtiyacını gidermeyi amaçlamıştır.

Krizden etkilenip komşu ülkelere sığınan Orta Afrikalı mültecilere yönelik çalışmalar başlatan Yeryüzü Doktorları, Çad’ın N’djamena (Encemine) bölgesinde su kuyuları açarak, Sarh bölgesinde bulunan Doyaba Mülteci Kampı’nda Şifa Kliniği’ni faaliyete geçirmiştir ve bölgeye gönüllü sağlık ekipleri sevk etmiştir. Kamerun – Orta Afrika Cumhuriyeti sınırında bulunan kamplara su arıtma tableti dağıtımı yaparak kampta yaşanan temiz suya erişim sıkıntısına çare olmayı amaçlarken, aynı zamanda kolera ve ebola salgınlarına karşı önlem almak hedeflenmiştir.

 

Aktif olarak çalışmalarımıza devam ettiğimiz bölgeler aşağıdaki gibidir:

Somali Mogadişu Mülteci Sağlığı Merkezi

Sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu Somali’de sağlık sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 2019 yılının şubat ayında faaliyete başlayan Mogadişu Mülteci Sağlığı Merkezinde, 2020 yılı çalışmaları kapsamında ocak-ağustos ayları arasında solunum, KBB, üroloji, dahiliye, dermatoloji, beslenme alanlarında toplam 8 bin 602 kişiye birinci basamak sağlık hizmeti verilmiştir.

Çad- Sido Mülteci Sağlığı Merkezi

Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2013 yılının sonlarına doğru başlayan Orta Afrika krizi nedeniyle Çad’a göç eden 100 bin mülteci, ülkenin güneydoğusunda kurulan kamplarda barınmaya başlamıştır. Bu proje kapsamında ilk olarak 2014 yılında Doyaba mülteci kampında sağlık hizmeti vermeye başlayan Yeryüzü Doktorları, 2016 yılında Çad’ın Maro bölgesinde bulunan ve 50 bin mülteci barındıran Sido mülteci kampında yeni bir sağlık merkezi açmıştır. Bu merkez, Sido mülteci kampında yaşayanlara ve bölge halkına ücretsiz sağlık hizmeti veren tek yerdir. 

YIL MUAYENE
2017 7.071
2018 9.734
2019 9.817
2020* 3.273*
TOPLAM 29.895*

*2020 yılı faaliyetleri devam etmektedir.

Çad-Sido Mülteci Sağlığı Kliniğinde, 2019 yılı itibariyle yetersiz beslenen 5 yaş altı çocuklara ve annelere yönelik olarak beslenme tedavileri de gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Klinikte beslenme tedavisine yönelik hizmetler devam etmektedir.

YIL BESLENME TEDAVİSİ
2019 2.435
2020* 3.875*
TOPLAM 6.310*

*2020 yılı faaliyetleri devam etmektedir.

Yeryüzü Doktorları, bugün 60 bin mültecinin yaşadığı Sido Mülteci Kampında birinci basamak sağlık hizmeti, ilaç desteği ve sıtma testi, risk altında olan hastaların belirlenmesi ve beslenme sağlığına yönelik hizmetler vermeye devam etmektedir.

 

Hizmet verdiğimiz geçmiş projelerimiz aşağıdaki gibidir:

Orta Afrika Cumhuriyeti – Şifa Kliniği

Bangui’nin PK5 bölgesinde bulunan Merkez Camii’ne sığınan 20 bin mülteciye hizmet vermek amacıyla 2014 yılı mayıs ayında Şifa Kliniği hizmete açılmıştır. Bölgenin merkezinde eskiden belediye binası olarak hizmet veren bina tadilattan geçirilerek hastaların muayene edilebileceği, yatarak tedavi olabileceği, laboratuvar testleri yapılabilecek ve içerisinde bir de eczanenin bulunduğu bir kliniğe dönüştürülmüştür. 2014 yılı Ramazan Organizasyonu kapsamında bu bölgede 450 aileye sıcak yemek imkânı sağlanmıştır.

Çad – Doyaba Sağlık Kliniği

Yeryüzü Doktorları Doyaba Sağlık Kliniği, Çad’ın Sarh Bölgesi Doyaba Mülteci Kampı’nda Temmuz-Aralık 2014 tarihleri arasında 1 doktor 2 hemşire ve 1 eczacı ile birinci basamak sağlık hizmeti sunmuştur. Klinikte ücretsiz sağlık hizmetinin yanında ücretsiz ilaç desteği de sağlanmıştır.

Kamerun – Su Tableti Dağıtımı

Kamerun’da iki ay içerisinde 65 kişinin kolera salgını nedeniyle hayatını kaybetmesi ve bin 300 kolera vakasına rastlanmasının ardından Yeryüzü Doktorları, 2014 yılı ağustos ayında Orta Afrikalı mültecilerin barındığı MBLE kampına 4 bin 730 (10 palet) su arıtma kiti göndermiştir. Yaounde Havaalanı’na indirilen 5 tır insani yardım malzemesi, yaklaşık 15 saatlik bir kara yolculuğu sonrasında Kamerun’un Orta Afrika Cumhuriyeti sınırındaki Bertoua şehrinde yer alan MBLE kampına getirilmiştir. Su arıtma tabletleri sayesinde 10 bine yakın mültecinin barındığı kampta temiz su sorunu büyük ölçüde giderilmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.