TL
(*) Bağış tutarını değiştirebilirsiniz.

Kredi/Banka kartınızla bağış yapmak için yukarıdaki kutucuğa istediğiniz tutarı yazabilirsiniz.

280 TL

BİR HAYATA DEĞERTELE BAĞIŞ

0212 586 1212

Destek ve bilgi için: bagis@yyd.org.tr

TL
(*) Bağış tutarını değiştirebilirsiniz.

Kredi/Banka kartınızla bağış yapmak için yukarıdaki kutucuğa istediğiniz tutarı yazabilirsiniz.

280 TL

BİR HAYATA DEĞER

TELE BAĞIŞ

0212 586 1212

Destek ve bilgi için: bagis@yyd.org.tr

 

Yeryüzünün Acı Gerçeği: Açlık!

  • Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretimi olmasına rağmen, 821 milyon kişi her gece aç yatıyor. Açlık yönünden en yüksek risk grubunu ise hamile/emziren anneler ve küçük çocuklar oluşturuyor.
  • Dünyada 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin neredeyse yarısı, yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor.
  • Yemen’de 4 yıldır devam eden iç karışıklıkların neticesi olarak nüfusun %80’ini oluşturan 24 milyon kişi, yaşamını devam ettirebilmek için insani yardıma ihtiyaç duyuyor. 10 milyon kişinin durumu ise “kıtlığın eşiğinde” olarak tabir ediliyor.
  • Çad’da 5 yaşın altındaki çocukların %43’ü kronik beslenme yetersizliği nedeniyle yeterli gelişimini sağlayamıyor.
  • Afganistan’da 12 milyon 500 bin insan yeterli ve güvenli gıdaya ulaşamıyor, 5 yaş altı çocukların %41’i ise beslenme yetersizliği nedeniyle gelişimini tamamlayamıyor.
 

Biz Ne Yapıyoruz?

Malnutrisyon: Protein ve enerjiden yoksun beslenme sonucu oluşan, sıklıkla enfeksiyonların eşlik ettiği bir hastalık halidir. Bu hastalıktan muzdarip insanların günlük gıdalar ile yeterli beslenmesi mümkün değildir, sadece tıbbi beslenme tedavisiyle hayata tutunabilirler.

Yeryüzü Doktorları olarak, şiddetli açlığın yaşandığı ülkelerde gerçekleştirdiğimiz beslenme sağlığı çalışmalarımız kapsamında, 2012 yılından bugüne kadar yüz binlerce kişiye muayene ve beslenme tedavisi hizmeti sunduk. Bu hizmetlerimiz ile insanların hayatının değişmesine vesile olduk, olmaya da devam ediyoruz.

Ayrıca beslenme sağlığına destek olmak amacıyla ve koruyucu sağlık hizmetlerinin bir parçası olarak, birçok ülkede gıda paketleri dağıtıyoruz ve Ramazan ayında iftar organizasyonları gerçekleştiriyoruz; gıda destek programlarımızla da ihtiyaç sahibi insanların yanında oluyoruz.

 

Aktif olarak beslenme tedavileri gerçekleştirmeye devam ettiğimiz bölgeler aşağıdaki gibidir:

Yemen Beslenme Sağlığı Merkezleri: 2016 yılının mayıs ayında Aden ilinin Al-Sheikh, Dar Sad, Al-Mulla ve Al-Borika bölgelerinde 4 beslenme sağlığı merkezi açarak; 2017 yılı nisan ayı sonuna kadar hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavileri gerçekleştirdik.

2018 yılı mart ayı itibariyle, Aden ilinin Al-Nasr ile Faqum, Hadramut ilinin Old Fowa ile Alber bölgelerinde açılan beslenme sağlığı merkezlerinde çalışmalarımız devam etmektedir. 

Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezi: 2016 yılından beri Çad-Sido Mülteci Sağlığı Merkezimizde birinci basamak sağlık hizmeti vermekteyiz. Kliniğimizde, 2018 yılı itibariyle yetersiz beslenen kişilere yönelik beslenme tedavileri de gerçekleştirmeye başladık ve bu çalışmalara devam ediyoruz.

Afganistan Beslenme Sağlığı Merkezleri: Afganistan’ın 15 ilinde kurulan ve Ocak 2020’de faaliyete başlayan 15 beslenme sağlığı merkezi ve 11 mobil sağlık ekip ile; hamile/emziren anneler ve çocuklar başta olmak üzere, ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak muayene ve beslenme tedavisi hizmeti verilmektedir. 15 Ocak – 30 Nisan tarihleri arasında, 5 yaş altı 34 bin 181 çocuk için beslenme muayenesi gerçekleştirilmiş; 2.287 çocuğa ve 1.645 anneye tıbbi beslenme tedavisi hizmeti sağlanmıştır. Ayrıca, 13 bin 665 hamile/emziren anneye beslenme eğitimi verilmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Sadece 280 TL tutarındaki tıbbi beslenme tedavisi ile açlıkla mücadele eden bir insanın hayatını kurtarabilirsiniz.

Unutmayın! Yeryüzünün bir bölümü için açlık, dünyanın en tehlikeli virüsü ve bu virüsün tek çaresi sizsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Malnutrisyon hastalığı nasıl ortaya çıkar ve ne gibi etkileri vardır?

İçerik veya miktar açısından yetersiz beslenme ve uzun süreli açlık sonucu vücudun enerji ve protein ihtiyacını karşılayamaması malnutrisyon isimli hastalığa sebep olur. Malnutrisyonun ağır seyrettiği durumlar, hücre yıkımlarının da başlamasıyla birlikte ölümle sonuçlanabilmektedir.

Malnutrisyondan muzdarip kişileri nasıl takip ediyorsunuz?

Çoğu 5 yaş altı çocuklar ve hamile/emziren anneler olmak üzere, malnutrisyon yaşayan kişiler, beslenme sağlığı uzmanlarımız tarafından düzenli olarak kontrol edilmekte, boy-kilo-kol çevresi ölçümleri yapılmaktadır.

Beslenme tedavisine ihtiyaç duyan kişilere nasıl destek veriyorsunuz?

Ölçüm sonuçlarına göre ileri düzey beslenme yetersizliği belirlenen durumlarda terapötik gıdalar, orta seviyeli durumlarda ise destekleyici gıdalar ile tedavi sürdürülür. Bu gıdaların içeriği özel olarak hazırlanmış olup, tedavi edici özellikleri bulunmaktadır.

Tedavi ne kadar sürer ve ne zaman tamamlanır?

Tedavi süreci 4 hafta ile 8 hafta arası sürebilmektedir. Kişiler sağlıklı olarak, olmaları gereken kilo aralığına ulaştıklarında tedavi tamamlanmış olur.

Tıbbi beslenme tedavisi hizmetlerini nerelerde veriyorsunuz?

Dünyanın farklı bölgelerinde (Afganistan-Yemen-Çad) Beslenme Merkezlerimizde tıbbi beslenme tedavisi hizmeti verilmektedir.

280 TL tutarı nasıl belirlediniz?

Bölgeden bölgeye değişimler olabilmekle birlikte 280 TL bir tıbbi beslenme tedavisinin tamamlanması için gerekli olan ortalama bedeli ifade etmektedir.