Son güncelleme tarihi: 05.03.2020

AFET ACİL DURUM PROJELERİ

 

Yeryüzü Doktorları deprem, sel, yangın vb. afetler ile savaş ve kriz durumlarında, öncelikli olarak gönüllü sağlık ekipleri göndererek ve ilaç-ekipman desteği sağlayarak hizmet sunmaktadır. Tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda, sahra hastaneleri ve klinikler kurularak mobil sağlık hizmetleri verilmektedir ve tahrip olan hastane ve kliniklerin onarımına, işletilmesine destek sağlanmaktadır. Kriz durumundan etkilenen sağlık altyapısına yönelik temel ihtiyaçların yeniden sağlanması için ise orta-uzun vadeli projeler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

 

AFETLER

 

Açe Depremi ve Tsunami, Endonezya (2004)

Yeryüzü Doktorları, acil tıbbi yardım sağlama amacıyla 8 büyüklüğündeki depremle yıkıma uğrayan bölgede faaliyetler yürütmüştür. Yeryüzü Doktorları, Gönüllü Sağlık Ekibi ile birlikte bölgede çalışmaya başlayan ilk uluslararası kuruluşlardan biri olmuştur. Tıbbi yardıma ek olarak afetzedelere kuru gıda ve yardım malzemeleri dağıtılmıştır.

Muzafferabad Depremi ve Sel Felaketi, Pakistan (2005)

Pakistan’ın Muzafferabad kentinde yaşanan deprem sonrasında bölgeye ilk kalıcı sağlık merkezi ve çocuk hastanesi, Yeryüzü Doktorları tarafından inşa edilmiştir. Sel felaketinde de iki sağlık merkezi ve bir seyyar kadın doğum kliniğiyle afetzedelere sağlık hizmeti verilmiştir. Bölgeye bin çadır ve 1 ton ilaç yardımı yapılmıştır.

Yogyakarta Depremi, Endonezya (2006)

Yaklaşık 800 bin nüfuslu Yogyakarta yakınlarında meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem sonucunda, 5 binden fazla insan ölmüş, 200 bin kişi de evsiz kalmıştır. İlk ihtiyaç tespitinden sonra Yeryüzü Doktorları, acil tıbbi yardım amaçlı Gönüllü Sağlık Ekibini bölgeye göndermiştir.

Van Depremi (2011)

Yeryüzü Doktorları, yaşanan afetin hemen ardından gönüllüleri ile Van’a ulaşarak tıbbi arama kurtarma birimi olan Yeryüzü-SAR ile acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarına katılmıştır. Kurulan sahra hastanesi ile afet sonrası erken dönemde sağlık hizmetlerine destek olunarak, kısa ve orta vadeli ihtiyaç tespitleri yapılmış ve ileriye dönük projeler hazırlanmıştır. Van merkeze bağlı 11 köy ve 2 mezrada, “Van Gezici Sağlık Kliniği” projesiyle 6 ay süreyle birinci basamak sağlık hizmeti, aşılama ve gebe takipleri, çocuklara yönelik psikososyal destek faaliyetleri yürütülmüştür. Hijyen, ilk yardım ve ağız-diş sağlığı ile ilgili eğitimler verilmiş ve bu operasyonlar sırasında, tüm Türkiye’den Yeryüzü Doktorları gönüllüsü eczacılar bölgeye ilaç ve tıbbi malzeme göndermişlerdir. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra, Dağönü ve Yeşilsu köylerine 1 aylık yiyecek temininde bulunulmuş olup Dağönü köyündeki 31 ilkokul öğrencisinin okul önlükleri ve malzemeleri alınmıştır.

Filipinler Tayfunu (2013)

8 Kasım 2013 Cuma günü Filipinler’de başlayan Haiyan Tayfunu, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yeryüzü Doktorları, Filipinlerde tayfundan etkilenen 45 bin nüfuslu Dagami bölgesinde 25 Kasım 2013 tarihinde bir sahra Hastanesi kurmuştur. Hastanede pediatri, yara bakımı, muayene, sünnet, aşılama, eczacılık gibi alanlarda binden fazla afetzedeye sağlık hizmeti verilmiş olup ilaç desteği sağlanmıştır. Kriz sürecinde Filipinler’e 3 Gönüllü Sağlık Ekibi gönderilmiş ve açılan sahra hastanesinin yanında yer alan Resmi Sağlık Merkezi de onarılmıştır.

Soma Faciası (2014)

13 Mayıs 2014’te Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasında 301 maden çalışanı hayatını kaybetmiş, 432 çocuk yetim kalmıştır. Facianın ardından özellikle çocuklarda travma durumlarının yaşanması üzerine; Yeryüzü Doktorları, Pedagoji Derneği ile birlikte “Soma Çocukları için Oyun Terapisi Projesi”ni geliştirmiştir. Proje kapsamında bölgede bulunan bir ilkokula iki adet oyun terapisi odası kurulmuş, okul çevresinde yaşayan madenci ailelerine ulaşılarak görüşmeler yapılmış ve terapiye alınacak çocuklar belirlenmiştir. Yaşları 2 – 12 arasında değişen 20 çocuğa, 18 – 26 Haziran 2014 tarihlerinde 6’şar seanslık, çocukların yaşlarına göre değişen, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ile Kukla ve Sanat Terapisi uygulanmıştır. Ayrıca terapiye ulaşma imkânı olmayan 100 çocuğa terapötik oyuncak seti dağıtılmıştır. Toplamda 7 gün içinde 18 çocuğa 108 seans uygulanan terapiden olumlu sonuçlar alınmıştır.

Ebola Salgını (2014)

Ebola virüsü hastalığı % 25 ila %90 arası ölümcüldür. Hasta kişinin kan ve vücut salgılarına doğrudan ya da dolaylı temasla olduğu gibi, bütünlüğü bozulmuş deriyle ve hatta sebebi açıklanamasa da sağlam deriyle temas yoluyla da bulaşmaktadır. 2014 Mayıs sonunda başlayan Batı Afrika Ebola salgını, temmuz ayında WHO tarafından 3. derecede acil durum, ağustos ayında ise Uluslararası Sağlık Olağanüstü Hal’i ilan edilmiştir. Salgının tespit edildiği günden itibaren, 9 ayrı ülkede hastalığa yakalanan kişi sayısı 20 binin, hastalık nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9 binin üzerinde raporlanmıştır. Salgınla mücadelede büyük rol oynayan sağlık çalışanlarının 837’si Ebola virüsü hastalığına yakalanmış ve 490’ı hayatını kaybetmiştir. Yeryüzü Doktorları, salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan Sierra Leone’u, Liberya’daki sağlık çalışanları ve tedavi merkezlerini desteklemek, böylece hem bölgede az sayıda bulunan sağlık çalışanlarının görevlerine devam etmelerini sağlamak hem de salgınla mücadele etmek amacıyla kişisel korunma ekipmanları (Personal Protective Equipment) gönderilmesi projesini hayata geçirmiştir. Proje kapsamında, Sierra Leone ve Liberya Sağlık Bakanlıklarına ulaşmak üzere koruyucu maske, izolasyon giysisi, sıçramaya karşı koruyucu maske, Tyrek maskeli elbise ve Tyrek koruyucu elbiseden oluşan, toplamda 740 bin adet medikal ekipmana sahip bir yardım konteynerı gönderilmiştir.

Nepal Depremi (2015)

25 Nisan 2015’te Nepal’de 14 bin 355 kişinin yaralandığı, 7 bin 365 kişinin hayatını kaybettiği 7.8 büyüklüğündeki depremde acil sağlık yardımı için harekete geçen Yeryüzü Doktorları, bölgeye gönderdiği gönüllü sağlık ekibi ile toplamda 896 muayene ve 121 ameliyat gerçekleştirmiştir. Bunun yanı sıra, bölgeye 20 bin litre su, bin paket hijyenik ped, bin paket el sterilizasyon jeli temin edilmiştir. Ayrıca, Nepal’in Singhati bölgesinde bulunan ve deprem etkisi ile zarar gören Singhati Hastanesi’nin rehabilitasyonuna Katar Kızılay’ı işbirliği ile destek verilmiştir.

Pakistan Sel Felaketi (2015)

Muson iklimine bağlı olarak temmuz ayının ortasında başlayıp ağustos ayının sonuna kadar devam eden Muson yağmurları, 2015 yılında Kuzey Pakistan’da etkili olmuş ve bölgeyi sel altında bırakmıştır. Binlerce insan evlerini kaybetmiş, tarım arazileri kullanılamaz hale gelmiştir. Hayber-Pahtunhva eyaletindeki Çitral şehri sellerden en kötü etkilenen bölge olmuştur. Çitral’in altyapısı ve tarım alanları büyük zarar görmüştür. Yeryüzü Doktorları, sel felaketinden etkilenen 1 milyonu aşkın insana destek olmak için 15-23 Eylül 2015 tarihleri arasında afet acil ekibiyle bölgeye gitmiştir. Selin en yoğun yaşandığı Çitral şehrinde, Rsheen Gol ve Rayeen bölgelerinde afet acil yardım çalışması yürütmüştür. Ülkenin en yoksul bölgelerinden biri olarak bilinen Çitral şehrinde 500 aileye, içerisinde un, şeker, yağ, çay gibi temel gıda ihtiyaçlarının yanında deterjan, temizlik kiti, sabun, cibinlik gibi hijyen malzemeleri de içinde barındıran Yaşam Destek Paketi dağıtılmıştır.

Endonezya Tsunami Felaketi (2018)

Endonezya’da, 22 Aralık 2018’de Anak Krakatau Yanardağı’nın faaliyete geçmesi sonucu oluşan lavlar nedeniyle tsunami felaketi meydana gelmiştir. Felaketin ardından 430’dan fazla kişi yaşamını yitirmiş, 15 bini aşkın insanın yaşadığı meskenler ise kullanılamaz hale gelmiştir. Yeryüzü Doktorları, 28-30 Aralık 2018 tarihleri arasında afet acil ekibiyle Banten eyaletinde, tsunamiden etkilenen afetzedelere ulaşarak 5 farklı bölgede yüzlerce muayene ile ilaç desteği sağlamıştır. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra ihtiyaç sahibi ailelere yönelik deterjan, bebek bezi, havlu, diş fırçası, diş macunu, şampuan, sabun, vücut ısıtıcı yağ, ped gibi ürünlerden oluşan hijyen kitleri de dağıtılmıştır.

Elazığ Depremi (2020)

24 Ocak 2020’de meydana gelen ve merkez üssü Elazığ-Sivrice olan deprem sonrası bölge halkının yaralarını sarmak için yola çıkan Yeryüzü Doktorları, aynı gece bölgeye ulaşarak ihtiyaç analizi ve psikolojik ilk yardım çalışmalarına başlamıştır.

Bireysel danışmanlık, grup farkındalık arttırma eğitimi, çocuk dostu alan aktiviteleri gibi faaliyetlerin yanı sıra tercüme desteği sağlamış; hijyen kiti, bebek maması ve muhtelif ihtiyaçların dağıtımını da gerçekleştirmiştir.

 

SAVAŞ VE KRİZ DURUMLARI

 

Sudan Darfur Krizi (2005)

Sudan’ın Çad sınırına yakın Batı Darfur eyaletinde yaşanan olaylardan dolayı 2,5 milyondan fazla insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Bölgedeki El-Geneina kenti Hastanesi’nde sağlık hizmeti sunarak bir göz ünitesi kuran Yeryüzü Doktorları, Sudan halkına kompleks farklı alanları içeren cerrahi sağlık hizmetleri de vermiştir.

Sri Lanka Çatışmaları (2007)

Sri Lanka’daki çatışmalar sırasında yaklaşık 300 binden fazla kişi yerinden edilmiş ve 700 binden fazla kişi ise yaşamını yitirmiştir. On yıllar süren çatışmalardan sonra kaynaklar tüketilmiş ve alt yapı tahrip edilmiştir. Uzun süren şiddet, insani yardıma olan gereksinimi artırmıştır ancak çalışanların can güvenliği sorunu nedeniyle, pek çok uluslararası yardım kuruluşu Sri Lanka’daki operasyonlarına son vermek zorunda kalmıştır. Yeryüzü Doktorları ise ihtiyaç sahiplerine ilaç ve yeterli sağlık hizmeti sağlamak üzere Sri Lanka’da 2 sağlık merkezi açmış olup sağlık desteğinde bulunmuştur.

Pakistan SWAT Krizi (2009)

Pakistan’ın Swat Vadisi bölgesinde yaşanan iç çatışmalarda evlerini terk etmek zorunda kalan 3 milyon insan için yardım hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları; 6 kişilik yardım ekibi, bir ambulans ve bir gezici klinik aracıyla bölgedeki Mardan kampında, 6 ay boyunca günde 100 mülteci hastaya acil tıbbi yardım hizmeti sağlamıştır.

 

Siz Ne Yapabilirsiniz?

 

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük değişimlere vesile olabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.