Son güncelleme tarihi: 24.02.2020

Neler Oluyor?

Küçük operasyonlarla tedavi edilebilen göz hastalıkları özellikle ihtiyaç sahibi bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Dünyada 65 milyonu katarakt hastası olmak üzere görme bozukluğu çeken 2 milyar 200 milyon insan bulunmaktadır. Önlenebilir veya tedavi edilebilir görme bozukluklarının, maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle uygun yöntemlerle tedavi edilememesi her yıl binlerce kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilmektedir.

Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerle tetiklenen katarakt, ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini beklemektedir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları, 2006 yılından bu yana; Nijer, Kenya, Pakistan, Lübnan, Somali, Yemen, Afganistan, Moritanya, Tanzanya, Kongo DC, Sudan, Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti, Uganda, Kamerun ve Mali olmak üzere toplam 15 farklı ülkede, 125 bin 237 göz muayenesi, 17 bin 861’si katarakt olmak üzere 17 bin 896 göz ameliyatı gerçekleştirilmiş ve 43 bin 508 gözlük dağıtımı yapmıştır.

Program kapsamında sunulan tedavi hizmetlerinin yanı sıra, cerrahi göz üniteleri kurulumu ve yerel sağlık personelinin eğitimi gibi faaliyetler ile yerel sağlık kapasitesi de güçlendirilmektedir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Milyonlarca katarakt hastası eğer tedavi edilmezse görmekten mahrum kalabilir. Yapacağınız bağışlarla ihtiyaç sahibi bölgelerde katarakt hastalarının gözlerinin açılmasına vesile olabilirsiniz.