Göz Sağlığı Projeleri

Göz Sağlığı Projeleri

Son güncelleme tarihi: 21.08.2019

GÖZ SAĞLIĞI PROJELERİ

Küçük operasyonlarla tedavi edilebilen göz hastalıkları özellikle ihtiyaç sahibi bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Dünyada 100 milyonu katarakt hastası olmak üzere 285 milyon görme bozukluğu çeken insan bulunmaktadır. Önlenebilir veya tedavi edilebilir görme bozukluklarının, maddi ve teknik yetersizlikler sebebiyle uygun yöntemlerle tedavi edilememesi her yıl binlerce kişinin görme yetisini tamamen kaybetmesine yol açabilmektedir.

Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerle tetiklenen katarakt, ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini beklemektedir.

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, 2006 yılından bu yana Afganistan, Çeçenistan (RF), Kamerun, Kenya, Kongo DC, Lübnan, Mali, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda ve Yemen olmak üzere 15 farklı ülkede göz hastalıkları alanında sağlık kampları gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda bugüne kadar toplamda 106 bin 74 göz muayenesi, 15 bin 470 katarakt ameliyatı gerçekleştirilmiş ve 39 bin 932 gözlük dağıtımı yapılmıştır.

Program kapsamında sunulan tedavi hizmetlerinin yanı sıra, cerrahi göz üniteleri kurulumu ve yerel sağlık personelinin eğitimi gibi faaliyetler ile yerel sağlık kapasitesi de güçlendirilmektedir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Milyonlarca katarakt hastası eğer tedavi edilmezse görmekten mahrum kalabilir. Yapacağınız bağışlarla ihtiyaç sahibi bölgelerde katarakt hastalarının gözlerinin açılmasına vesile olabilirsiniz.