Göz Sağlığı Projeleri

Göz Sağlığı Projeleri

GÖZ SAĞLIĞI PROJELERİ

Basit operasyonlarla tedavi edilebilen göz hastalıkları özellikle düşük gelir düzeyindeki ülkelerde önemli bir halk sorunu olarak insanların yaşam kalitesini etkilemektedir. Bu sebeple, Yeryüzü Doktorları 2006 yılından bu yana göz sağlığına yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

 Neler Oluyor?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 100 milyonu katarakt hastası olmak üzere 285 milyon görme bozukluğu çeken insan bulunmakta. %80’i önlenebilir veya tedavi edilebilir olan görme bozukluklarının uygun yöntemlerle tedavi edilememesi sebebiyle, her yıl binlerce insan görme yetisini kaybetmekte. Dünyadaki 39 milyon körlük vakasının yüzde 51’ini ise katarakt oluşturmakta.

Yaşlanma, diyabet, güneş ışığına uzun süre maruz kalma, göz yaralanması, iltihap gibi nedenlerle tetiklenen kataraktın zor olmayan bir tedavisi vardır. Özellikle ekonomik yetersizlikler nedeniyle, fiziki altyapı ve iş gücü kapasitesinin düşük olduğu bölgelerde, binlerce katarakt hastası, kendilerine uzanacak yardım elini beklemekte.

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

2006 yılından beri, dünyanın birçok ülkesinde, Türkiye’den ve dünyadan gönüllü doktorlar ve bağışçıların desteğiyle göz kampları kuran Yeryüzü Doktorları; her yıl yüzlerce muayene ve ameliyat gerçekleştirmekte. Bugüne kadar, Afganistan, Çeçenistan (RF), Kamerun, Kenya, Kongo DC, Lübnan, Moritanya, Nijer, Pakistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda ve Yemen’de toplam 12 bin 631 ameliyat gerçekleştirilen bu kamplarda, ameliyatların yanı sıra diğer göz hastalıkları da tedavi edildi, ilaç ve gözlük desteği sağlandı.

Bunlarla birlikte göz cerrahi üniteleri kurulumu, yerel sağlık personelinin eğitimi gibi kapasite arttırıcı faaliyetler ile görme sağlığı projeleri kapsamında hizmet götürülen bölgelerdeki sağlık kuruluşları desteklenerek yerel kapasitenin güçlendirilmesi hedeflenmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

“Gözlerini Aç” projemize yapacağınız bağışlarla görme bozukluğu tedavilerinin gerçekleştirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bir kişinin gözlerini açması için gerekli olan katarakt operasyonu bedeli sadece 500 TL’dir.