Arakan Krizi

Arakan Krizi

NELER OLUYOR?

Uzun yıllardır süren Myanmar Krizi, Ağustos sonu itibariyle yeniden şiddetlenmiştir. Myanmar’ın bir bölgesi olan ve Rohingya Müslümanları’nın yaşadığı Arakan’da ölü sayısının 400 kişiyi geçtiği ve bunların çoğunun çocuk yaşta olduğu belirtilmektedir. Ayrıca UNICEF toplamda 1400’ü aşkın çocuğun da yetim kaldığını belirtti. BirleşmişMilletler’in raporuna göre 400 binden fazla Arakanlının şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e girdiği tahmin edilmektedir. Bu rakamın %60’ı ise çocuktur. Göç akımındaki hız ve büyüklük nedeniyle bölgede acil ihtiyaçlara cevap verme noktasında sıkıntılar da yaşanmaktadır.

ISCG raporuna göre Bangladeş’te geçici olarak kurulan resmi mülteci kamplarında 145 bin kişi ikamet etmektedir; 88 bin kişinin ise bölgede bulunan yerel toplulukların yanına sığınmış durumda olduğu ifade edilmektedir. Buna ek olarak, 196 bin kişinin rastgele kurulmuş altı ayrı bölgeye yerleştikleri belirtilmektedir. Ortak ihtiyaç değerlendirmesine göre, beş geçici yerleşim yerinde ve kendiliğinden oluşan yeni alanlarda yaşayan 128 bin Arakanlının % 67’si kadınlardan oluşurken toplam rakamın yaklaşık yüzde 60’ının çocuk yaşta olduğu bildirilmektedir. Bu rakamların %9’unu bir yaşından daha küçük bebekler oluşturmakta, %23’ü ise beş yaşından küçük çocukları kapsamaktadır. Geriye kalan % 28 de 6-18 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır.

Sığınma bölgesinde mültecilerin bir kısmı kendilerine kulübe yapmaya çalışırken yaşadıkları olaylardan dolayı travma, yorgunluk, hastalık ve açlık çeken pek çok insan açık havada yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Bölgeye 6 günde 60 km yol yürüdükten sonra ulaşabilen insanların yiyecek, su ve barınak ihtiyaçlarının olduğu belirtilmektedir.

Arakan’dan Bangladeş’e veya başka ülkelere göç etmek durumunda olan on binlerce insan hâlâ sınırda bekleyişlerini sürdürmektedirler. Göç etmeyi başaranlar ise en büyüğü Kutupalong olan çeşitli mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşamaya çalışmaktadırlar.

 

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, bölgede sağlık hizmeti desteği için çalışmalarını sürdürmektedir. Zor şartlarda altında ulaşılan bölgeye sağlık yardımı götürme faaliyetlerini devam ettiren Yeryüzü Doktorları, bölgedeki diğer yardım kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek acil ihtiyaçları giderme çabalarına hâlâ devam etmektedir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük değişimlere vesile olabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.