Anne Çocuk Sağlığı

Anne Çocuk Sağlığı

Son güncelleme tarihi: 9.01.2020

Neler Oluyor?

Yeryüzünde her gün 830 kadın doğum öncesi, sırası veya sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmekte. Bu durumun başlıca sebepleri doğum sonrası şiddetli kanama, enfeksiyonlar ve gebelik sırasındaki yüksek tansiyondan oluşmaktadır.

Öte yandan, gebelik öncesi ve gebelik döneminde annelerin yetersiz beslenmesi nedeniyle, her yıl 20 milyon bebek normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelmektedir. Normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelen bu bebekler, normal sayılabilecek ağırlıktaki bebeklere oranla 20 kat daha fazla ölüm riski taşımaktadır.

Dünya genelinde 2 milyon 600 bin bebek doğduktan sonraki ilk ay içerisinde yaşamını yitirmektedir. Bu sayıya göre her gün 7 bin yenidoğan hayatını kaybetmektedir. Yenidoğan ölümleri 5 yaş altı bebek ölümlerinin %46’sını oluşturmaktadır, bu oran 2000 yılında %41’di. Tüm anne ölümlerinin %99’u gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Oysa gelişmiş ülkelerin sahip olduğu teknoloji ve imkânlar ile gerekli müdahaleler ve uygulamalar yapılabilse, dünyadaki anne ve bebek ölümlerinin çoğu önlenebilir.

Biz Ne Yapıyoruz?

Yeryüzü Doktorları, doğuma bağlı problemlerin çokça gözlemlendiği bölgelerde anne çocuk sağlığı klinikleri açmaktadır ve/veya mevcut klinikleri iyileştirmektedir. Bu kliniklerde hamilelik dönemindeki kadınların rutin kontrollerinin yapılması, sağlıklı doğumların gerçekleştirilmesi, emziren annelerin sağlık kontrollerinin yapılması, bebeklerin aşılanması, 5 yaş altı ölüm oranının azaltılması gibi sağlık hizmetler sağlamaktadır. Ayrıca hamile, doğum yapmış ve emziren annelere bebek bakımı ve üreme sağlığı ile ilgili eğitimler vermektedir.

Suriye Azez - Soran Anne Çocuk Sağlığı Kliniği

Yeryüzü Doktorları olarak, Suriye’nin nüfusu 130 bine yaklaşmış olan Azez ilinin Soran ilçesinde, doğum ve birinci basamak sağlık hizmeti sunan bir klinik açtık. Haziran 2018’de faaliyete başlayan kliniğimizde, doğum, gebe takip ve birinci basamak sağlık hizmetleri veriyoruz. Detaylı bilgi için Suriye Krizi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Somali Mogadişu Anne Çocuk Sağlığı Kliniği

Somali’nin Mogadişu şehrine 13 km uzaklıkta, 50 bin iç mültecinin yaşadığı kampın yakınında faaliyet gösteren bir kliniğimiz bulunmaktadır. Anne ve çocuklara hizmet veren kliniğimiz, Mayıs 2018’de faaliyetlerine başlamış olup çalışmalarına devam etmektedir. 

Somali Tıpta Uzmanlık Programı

TİKA, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Somali Benadir Üniversitesi iş birliği ile yürütülen program kapsamındaki eğitim projelerimizle 15 kişiye jinekoloji branşında eğitim verilmiştir.

Somali İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksekokulu

2013 yılında Somali Benadir Üniversitesi işbirliği ile lisans seviyesinde eğitim veren İbn-i Sina Sağlık Meslek Yüksekokulu açılmıştır. 71 öğrenci ile eğitime başlayan okulda, 2015-2016 yıllarında hemşirelik, ebelik, laboratuvar teknikerliği, halk sağlığı ve eczacılık bölümlerinde, toplam 185 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmiştir. Bu eğitimler sonucunda ebelik ve hemşirelik bölümlerinden 2014 yılında 31, 2015 yılında 22, 2016 yılında 26 öğrenci olmak üzere toplam 79 öğrenci mezun olmuştur.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Doğum Klinikleri

2014-2015 yılında kırsal kesimlerde bulunan Hewa Bora, Gambela, Mose, Kamina, Lumata, Lualaba, Ngoy-mani ve Malemba isimli klinikleri desteklenerek 2 bin 45 doğum ve 16 bin 150 muayene gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Hewa Bora Hastanesi ile Lumata ve Lualaba kliniklerinde fiziki ve teknik altyapıda iyileştirmeler yapılarak, iki klinikte de solar sistemli kuyu açılmasına, kliniğin enerjisinin bu sistem ile sağlanmasına katkıda bulunulmuştur.

Somali Şifa Hastanesi

2012-2015 yıllarında hizmet verdiğimiz Somali Şifa Hastanesi’nde toplam 1.344 doğum gerçekleştirilmiştir.

Nijer Koria Haoussa Anne Çocuk ve Beslenme Sağlığı Merkezi

Sağlık hizmetlerine erişimin yetersiz olduğu Nijer’de, 2012 yılında mevcut bir klinikte iyileştirme yapılmıştır ve verilen hizmetlere destek sağlamaya başlanmıştır. Ülke merkezinde 15 ay boyunca devam eden bu hizmet kapsamında, toplam 935 anne doğum öncesi kontrole alınarak, 184 doğum gerçekleştirilmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Siz de bağışlarınızla dilerseniz bir doğum operasyonunu karşılayabilir ya da gebe takibi yapılmasına destekte bulunabilirsiniz.

Bir gebenin aylık takibi 170 TL

Bir doğum bedeli 700 TL’dir.