Anne Çocuk Sağlığı

Anne Çocuk Sağlığı

Neler Oluyor?

Yeryüzünde her gün 830 kadın doğum öncesi, sırası veya sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmekte. Bu durumun başlıca sebeplerini doğum sonrası şiddetli kanama, enfeksiyonlar ve gebelik sırasındaki yüksek tansiyon oluşturmakta.

Öte yandan, gebelik öncesi ve gebelik döneminde annelerin yetersiz beslenmesi nedeniyle, her yıl 20 milyon bebek normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelmekte. Normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelen bu bebekler, normal sayılabilecek ağırlıktaki bebeklere oranla 20 kat daha fazla ölüm riski taşımakta.

Tüm bu çarpıcı verilerle birlikte, dünya genelinde her gün 7 bin civarı bebek ölü olarak doğmakta; doğum sırasında oluşan komplikasyonlar, erken doğum, zatürre ve doğumsal anomaliler sebebiyle ise ortalama 0-2 yaş arası 7 bin 500 bebek ve 2-5 yaş arası 8 bin 500 çocuk hayatını kaybetmekte.

Oysa gelişmiş ülkelerin sahip olduğu teknoloji ve imkânlar ile gerekli müdahaleler ve uygulamalar yapılabilse, dünyadaki anne ve bebek ölümlerinin çoğu önlenebilir.

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Yeryüzü Doktorları, yukarıdaki problemlerin çokça gözlendiği az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere anne ve çocuk sağlığının iyileştirilmesi, 5 yaş altı ölüm oranının azaltılması vb. amaçlarla hamilelik dönemindeki kadınların rutin kontrollerinin yapılması, doğum yapmış ve emziren annelerin sağlık kontrollerinin yapılması, çocukların aşılanması gibi uygulamaları içeren projeler yürütmekte. Bu projeler kapsamında, genellikle mevcut hastane ve kliniklerde veya yeni klinikler açarak doktor, hemşire, ebe ve toplum sağlığı çalışanı vb. istihdamı ile ilaç ve ekipman desteği sağlanmakta, anne ve çocuklara temel sağlık hizmetleri vermektedir.

Nijer Koria Haoussa Anne Çocuk ve Bes. Sağ. Merkezi

Nijer’de yaşayan her 100 bin kadından 550’si doğum öncesinde, sırasında veya sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Ayrıca, ülkede her bin çocuktan 95’i, 5 yaşını görememekte ve bu ölümlerin çoğu yetersiz beslenme, doğum sonrası oluşan enfeksiyonlar ve zatürre ile ilişkilendirilmektedir.

Yeryüzü Doktorları, Nijer’de yaşanan tüm bu sıkıntılı durumları göz önünde bulundurarak 2012 yılında mevcut bir klinikte iyileştirme yaparak verilen hizmetlere destek sağlamaya başlamıştır. Ülke merkezinde 15 ay boyunca devam eden bu hizmet kapsamında toplam 935 anne, doğum öncesi kontrole alınmış ve 184 doğum gerçekleştirilmiştir. Ayrıca merkezde 12 bin 160’ı çocuk olmak üzere 18 bin 499 kişiye birinci basamak sağlık hizmeti kapsamında muayeneler yapılmıştır.

Kongo DC Anne ve Çocuk Sağ. Merkezleri

Kongo DC’de her 100 bin kadından 693’ü doğum öncesinde, sırasında ve sonrasında oluşan komplikasyonlar nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

Yeryüzü Doktorları bu kapsamda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Katanga eyaleti Lubumbashi bölgesi şehir merkezindeki Hewa Bora Hastanesi ile kırsal kesimlerinde bulunan Gambela, Mose, Kamina, Lumata, Lualaba, Ngoy-mani, ve Malemba kliniklerini 2005 yılından 2015 yılına kadar desteklemiştir. Hewa Bora hastanesi ile Lumata ve Lualaba kliniklerinde fiziki ve teknik altyapıda iyileştirmeler yapılmış olup, tüm kliniklerde ayda ortalama 600-800 arası muayene ve 50-100 arası doğum gerçekleştirilmiştir.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Yeryüzü’ndeki tüm bebekler iyilikle doğsun, sağlıkla büyüsün diye bağışlarınızla destek olabilirsiniz.