MANİFESTO

Hayat sabır, Nijer’de. Devayı beklemek, uzaklardan, yıllarca, suskun…

Hayat yolculuk, Arakan’da. Kilometrelerce, bilinmeze, kimliğini bırakarak geride…

Hayat ümit, Filistin’de. Dişlilerin kırılıp çarkın döneceğine…

Hayat özlem, Somali’de. Yılların alıp götürdüklerinin geri geleceği güne…

Hayat diriliş, Afganistan’da. Tekrar tekrar, ezildikçe, tükendikçe…

Hayat hapis, Yemen’de. Barışın hapsi, okyanusa açılırken, sessizce…

Hayat kayıp, Suriye’de. Sözde hayatlar eridi gitti, tekrar gömülmemek üzere…

Hayat çok ucuz yeryüzünde. Bir ilaç tutar adamı ayakta. Bana ucuz, sana ucuz bir ilaç. O ilacın adı, iyilik.

Yeryüzünde herkes aynı imkân ve şartlara sahip değil. Bazıları refah ve varlık içinde yaşarken, bazıları yokluk ve çaresizlikle mücadele ediyor. Afet, iç karışıklık, savaş, yoksulluk, açlık gibi birçok neden birilerini diğerlerine göre daha mahzun, daha yoksun edebiliyor.

Bu durumların yarattığı acı ve zorluklara gözlerini yumamayan bir grup gönüllü, 2000 yılında bir araya gelerek, her ne sebeple olursa olsun sağlık hizmetine erişimde sıkıntı çeken insanlara ulaşmak ve en temel insan haklarından biri olan bu hizmeti, din, dil, ırk, cinsiyet, coğrafya ayrımı gözetmeksizin sunmak amacıyla, Yeryüzü Doktorları’nı kurdu.

Yıllar geçti, gayretler hayallerin fevkine ulaştı. Acısıyla tatlısıyla çok şey yaşandı. Bazen basit bir tedavi ile vücuttaki tüm yaralar kalktı. Bazen açlıktan ölüme giden yoldan dönüldü. Yaşlı, kuru bir el tuttu merhameti, güveni. Bazen şefkat oldu küçük bir kız çocuğunda iyilik, bazen cesaret bir minik delikanlıda. Bazen bir ananın omzuna yaslanıldı, bazen bir babanın eli öpüldü saygıyla, sevgiyle, muhabbetle. Bazen gözler açıldı umuda. Hayata tutundu ocaklar, aileler. İyilikle, sağlıkla.

Bu yolculuk devam ediyor dostlar. Yeryüzü Doktorları, bu toprakların iyiliğini yeryüzüne yaymaya devam ediyor, sizden aldığı güçle, en iyi şekilde, inançla, azimle…

Çünkü, hayat kurtarınca güzel.