Yeryüzü Doktorları, bugüne kadar 50’ye yakın ülkede yüz binlerce insana ulaştı. Bunu, iyiliğe gönül veren destekçileri sayesinde başardı. 

Üyeleri, çalışanları, bağışçıları ve gönüllüleri ile çok büyük bir aile olan Yeryüzü Doktorları için, bir iyilik hareketinin olmazsa olmazı olan gönüllülük, büyük küçük demeden ihtiyaç olana koşmak; yetkinliklerini, deneyimini ve zamanını karşılıksız olarak paylaşmaktır.

İyilik ve sağlık yolunda verdiğimiz bu mücadelede, siz de hiç tahmin etmediğiniz bir şekilde birilerinin hayatına dokunabilir ve hayata tutunmalarına katkı sunabilirsiniz.

 

GÖNÜLLÜ OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Genç Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü

Neden Önemli?

Yeryüzü Doktorları binlerce gönüllü ve on binlerce bağışçının desteğiyle 16 yılını devirmiş, ulusal ve uluslararası partnerleriyle yeryüzünün 40’tan fazla ülkesinde projeler gerçekleştirmiş bir iyilik hareketi. Biz büyür ve gelişirken, insani yardım dünyası da büyüdü ve gelişti. Bu süreçte çok örneklikler oluşturduk, hem kurumlara hem bireylere. Bir yandan işlerimizi yürütürken, diğer yandan da bu iyilik hareketini daha geniş kitlelere yaymak niyetini her daim içimizde taşıdık ve bu uğurda çaba sarf ettik.

Genç gönüllülerimize bu anlamda önemli misyonlar yüklüyoruz. Bu iyilik hareketinin nesilden nesile devamının; Yeryüzü Doktorları ilke ve değerlerine inanan, elindekilerin kıymetini paylaşmakta gören, her ne yapıyorsa mayasında iyilik barındırmayı bir sorumluluk bilen genç gönüllülerin desteği ve katılımı ile sağlanacağı inancındayız.

Bu doğrultuda, yeryüzüne, insana ve iyiliğe dair farkında olduklarımızı paylaşarak genç gönüllülerimizde de bir farkındalık oluşmasını ve bu vesileyle iyilik dünyasına katılmalarını sağlamak amacıyla, siz genç gönüllülerimizi de çalışmalarımıza katılmaya çağırıyoruz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Okulunuzda bulunan Genç Yeryüzü Doktorları topluluğuna katılabilirsiniz.
 • Okulunuzda Genç Yeryüzü Doktorları topluluğu kurabilirsiniz.
 • Okulunuzda Yeryüzü Doktorları’nı tanıtmak üzere sunumlar organize edebilirsiniz.
 • İnsani yardım, kişisel gelişim vb. alanlarda eğitim, etkinlik ve projeler yapabilirsiniz.

Nasıl?

 • Gönüllü formumuzu doldurabilirsiniz.
 • Okulunuzda düzenleyeceğiniz sunumlarda kullanabileceğiniz materyallere buradan erişebilirsiniz.
 • Okulunuzda bulunan Genç Yeryüzü Doktorları iletişim bilgilerine erişmek için tıklayınız.

OFİS GÖNÜLLÜSÜ

Neden Önemli?

Yeryüzü Doktorları merkezi İstanbul Zeytinburnu’nda bulunmaktadır. Kurumsal İletişim, Program ve İdari&Mali İşler olmak üzere üç ana birim altında faaliyet gösteren merkezimizin tüm saha çalışmaları bu ofisten koordine edilmektedir. Siz de ofis gönüllüsü olarak çalışmalarımıza zaman zaman destek verebilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Uygun olan vakitlerinizde ofisimizde ihtiyaç olan alanlarda destek verebilirsiniz.
 • Projelerimiz içerisinde ilaç ve malzeme sayımı, stoklaması gibi alanlarda mesai harcayabilirsiniz.
 • Özellikle yoğun kampanya dönemlerimizde; ekibimize ofis ve de ofis dışı çalışmalarda destek sağlayabilirsiniz.
 • Ekibimize stant çalışmalarında destek olabilirsiniz.
 • İhtiyaç olması durumunda, uzmanı olduğunuz alanlarda (iletişim, mühendislik, IT destek vb.) bizlere özel destek verebilirsiniz.

Nasıl?

 • Gönüllü formumuzu doldurabilirsiniz.
 • Ofisteki ihtiyaçlar doğrultusunda ilgili meslek ve beceri gruplarındaki gönüllülerimiz ile irtibata geçilerek ofis çalışmalarımızda aktif destekleri alınmaktadır.

SAĞLIK GÖNÜLLÜSÜ

Neden Önemli?

Yeryüzü Doktorları sağlık alanında insani yardım çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. Yeryüzü’nün pek çok coğrafyasında gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda, profesyonel çalışanlarımızın koordinasyonu çerçevesinde, çeşitli sağlık meslek gruplarındaki gönüllülerimizin desteğini almaktayız. Sağlık çalışmalarımıza katılmak için sağlık gönüllümüz olabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Yurtiçi ve yurtdışı projelerimizde, projelendirme ve uygulama aşamalarında bilfiil katılım sağlayarak destek olabilirsiniz.

Nasıl?

 • Gönüllü formumuzu doldurabilirsiniz.
 • Projelerimizdeki ihtiyaçlar doğrultusunda, ilgili meslek gruplarındaki gönüllülerimiz ile irtibata geçilerek saha çalışmalarımızda aktif destekleri alınmaktadır. Bu aşamada, gönüllülük taahhütnamemiz ile karşılıklı sözleşmemiz kayıt altına alınır.
 • Sağlık ekiplerimizde yer alacak gönüllüler, yurtdışı çalışmaları için çalıştıkları yerlerden almaları gereken izin süreçlerini kendileri yürütür. Derneğimiz bu süreçlerde yapabildiği kolaylaştırmayı sağlamaya çalışır.
 • Yurtdışı saha çalışmalarında yol, barınma ve beslenme giderleri tarafımızdan karşılanıyor olmakla birlikte, gönüllülerimiz kendi giderlerini karşılamayı tercih edebilirler.

SOSYAL MEDYA GÖNÜLLÜSÜ

Neden Önemli?

Sosyal medya günümüzde en çok kullanılan iletişim araçları arasındadır. Pek çok sivil toplum kuruluşu tanıtım, bilgilendirme çalışmaları yapmanın yanı sıra; kaynak geliştirme çalışmalarını da sosyal medya üzerinden yürütmektedir. Siz de sosyal medya kanalları aracılığıyla Yeryüzü Doktorları’nın bilinirliğini arttırma yönünde destekte bulunabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

 • Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek, yaptığımız paylaşımları kendi takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz.
 • Twitter’da zaman zaman gerçekleştirdiğimiz gündem oluşturma çalışmalarına destek olabilirsiniz.
 • Yeryüzü Doktorları’nı ve projelerini tanıtan özel paylaşımlar yapabilirsiniz.
 • Eğer bir sosyal medya fenomeni iseniz sosyal medya takımımıza dâhil olabilir ya da çevrenizdeki ilgili kişileri yönlendirebilirsiniz.

İrtibat: gonullu@yyd.org.tr

Nasıl?

 • Kullanıcısı olduğunuz sosyal medya platformlarından Yeryüzü Doktorları’na kolaylıkla erişebilirsiniz.
 • Sosyal medyada Yeryüzü Doktorları’na dair paylaşımlar yapmak için gerekli olan materyalleri burada
 • Sosyal medya gönüllü takımımıza katılmak için başvuru yapabilirsiniz: gonullu@yyd.org.tr

 

TANITIM / MEDYA GÖNÜLLÜSÜ

NEDEN ÖNEMLİ?

Yeryüzü Doktorları çalışmalarını büyük oranda bireysel bağışçılarının destekleri ile gerçekleştirmektedir. Her geçen yıl, gönüllüleri ve destekçilerinden aldığı güçle, daha fazla kişiye yardım ulaştırır. Sizler de daha fazla kişiye ulaşabilmemiz için tanıtım çalışmaları organize edebilirsiniz.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Bulunduğunuz sosyal çevrede (iş yeri, okul vb.) Yeryüzü Doktorları’nı anlatan bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.
Kampanya ve projelerimizin gerek basılı materyal olarak gerekse dijital ortamda yayılımını sağlayabilirsiniz.
Web site, blog ya da sosyal medya hesaplarınızda Yeryüzü Doktorları ile ilgili içerik paylaşabilirsiniz.
Basın mensubu iseniz Yeryüzü Doktorları ile ilgili içerik yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. İrtibat: basin@yyd.org.tr
Profesyonel fotoğrafçı ya da yönetmen iseniz gerek yurtiçi gerekse yurt dışında fotoğraf ve video çekiminde destek sağlayabilirsiniz. İrtibat: gonullu@yyd.org.tr

NASIL DETAYLI BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ?

Kaynak geliştirmek istediğiniz proje ile ilgili dokümanları buradan indirebilirsiniz.
Etkinliğinizin sonunda etkinlik fotoğraflarını ve hikâyenizi gonullu@yyd.org.tr adresine göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.

KAYNAK GELİŞTİRME GÖNÜLLÜSÜ

NEDEN ÖNEMLİ?

Yeryüzü Doktorları, çalışmalarını büyük oranda bireysel bağışçılarının destekleri ile hayata geçirir. Her geçen yıl, gönüllü ve destekçilerinden aldığı güçle daha fazla kişiye ulaşan Yeryüzü Doktorları; sizin düzenleyeceğiniz etkinliklerde de bağış toplayabilir, ihtiyaç sahipleri için gerçekleştirdiği projelere kaynak yaratabilir.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Etkili olduğunuz sosyal çevrede Yeryüzü Doktorları’nın desteklemek istediğiniz projesine dair bir sunum gerçekleştirip destek grubu oluşturabilirsiniz, toplu bağış gerçekleştirebilirsiniz.
Sevdiklerinizin doğum günü, yeni işe başlama, yıldönümleri gibi özel günlerinde onlar adına projelerimize bağış yapabilir; etrafınızdaki insanları da bu konuda teşvik edebilirsiniz.

Projelerimize kaynak sağlamak için kendi etkinlik fikrinizi oluşturabilirsiniz.

NASIL DETAYLI BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ?

Kaynak geliştirmek istediğiniz proje ile ilgili dokümanları buradan indirebilirsiniz.
Etkinliğinizin sonunda etkinlik fotoğraflarını ve hikâyenizi gonullu@yyd.org.tr adresine göndererek bizimle paylaşabilirsiniz.