AFET ACİL DURUM PROJELERİ

Yeryüzü Doktorları deprem, sel, yangın vb. afetler ile savaş ve kriz durumlarında, öncelikli olarak gönüllü sağlık ekipleri göndererek ve ilaç-ekipman desteği sağlayarak hizmet sunar. Tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda sahra hastaneleri ve klinikler kurar, mobil sağlık hizmetleri verir, tahrip olan hastane ve kliniklerin onarımına ve işletilmesine destek olur. Kriz durumundan etkilenen sağlık altyapısına yönelik temel ihtiyaçların yeniden sağlanması için orta-uzun vadeli projeler geliştirir ve uygular.

AFETLER

Açe Depremi ve Tsunami, Endonezya (2004)

Yeryüzü Doktorları acil tıbbi yardım sağlama amacıyla 8 büyüklüğündeki depremle yıkıma uğrayan bölgede faaliyetler yürüttü. Gönüllü Sağlık Ekibimiz, bölgede çalışmaya başlayan ilk uluslararası kuruluşlardan biri oldu. Tıbbi yardıma ek olarak afetzedelere kuru gıda ve yardım malzemeleri dağıtıldı.

Muzafferabad Depremi ve Sel Felaketi, Pakistan (2005)

Pakistan’ın Muzafferabad kentinde yaşanan deprem sonrasında bölgeye ilk kalıcı sağlık merkezini ve çocuk hastanesini inşa eden Yeryüzü Doktorları, sel felaketinde de açtığı iki sağlık merkezi ve bir seyyar kadın doğum kliniğiyle afetzedelere hizmet verdi. Bölgeye 1000 çadır ve 1 ton ilaç yardımı da yapıldı.

Yogyakarta Depremi, Endonezya (2006)

Yaklaşık 800.000 nüfuslu Yogyakarta yakınlarında meydana gelen 6.2 şiddetindeki deprem sonucunda 5000’den fazla insan ölmüş, 200.000 kişi de evsiz kalmıştır. İlk ihtiyaç tespitinden sonra Yeryüzü Doktorları, acil tıbbi yardım amaçlı Gönüllü Sağlık Ekibini bölgeye gönderdi.

Van Depremi (2011)

Yeryüzü Doktorları yaşanan afetin hemen ardından gönüllüleri ile Van’a ulaşarak tıbbi arama kurtarma birimi olan Yeryüzü-SAR ile acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Kurduğu sahra hastanesi ile afet sonrası erken dönemde sağlık hizmetlerine destek olup kısa ve orta vadeli ihtiyaç tespitlerini yaparak ileriye dönük projeler hazırladı. Van Merkeze bağlı 11 köy ve 2 mezrada ‘’Van Gezici Sağlık Kliniği’’ projesiyle 6 ay süreyle birinci basamak sağlık hizmeti, aşılama ve gebe takipleri, çocuklara yönelik psiko-sosyal destek faaliyetleri yürüttü. Hijyen, ilk yardım ve ağız-diş sağlığı ile ilgili eğitimler verildi. Bu operasyonlar sırasında, tüm Türkiye’den Yeryüzü Doktorları gönüllüsü eczacılar bölgeye ilaç ve tıbbi malzeme gönderdi. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra, Dağönü ve Yeşilsu köylerine 1 aylık yiyecek temininde bulunuldu ve Dağönü köyündeki 31 ilkokul öğrencisinin okul önlükleri ve malzemeleri alındı.

 Filipinler Tayfunu (2013)

8 Kasım 2013 Cuma günü Filipinler’de başlayan Haiyan Tayfunu binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Filipinlerde tayfundan etkilenen 45 bin nüfuslu Dagami bölgesinde Yeryüzü Doktorları tarafından 25 Kasım 2013 tarihinde bir Sahra Hastanesi kuruldu. Yeryüzü Doktorları bağışçıların desteği ve Afet-Acil Durum konularında ortak projeler yürütülen Kanada menşeili Global Medic Vakfı ile beraber kurulan ve içerisinde bir de eczane olan hastanede pediatri, yara bakımı, muayene, sünnet, aşılama gibi alanlarda binden fazla afetzedeye sağlık hizmeti verdi. Filipinler’e 3 gönüllü hekim grubu gönderdi. Açtığı sahra hastanesinin yanında yer alan Resmi Sağlık Merkezi’ni de onardı.

Soma Faciası (2014)

13 Mayıs 2014’te Manisa Soma’da meydana gelen maden faciasında 301 maden çalışanı şehit oldu, 432 çocuk ise yetim kaldı. Facianın ardından özellikle çocuklarda travma durumlarının yaşanması üzerine; Yeryüzü Doktorları ile Pedagoji Derneği ile birlikte ‘Soma Çocukları için Oyun Terapisi Projesi’ni geliştirdi. Proje kapsamında bölgede bulunan bir ilkokula iki adet oyun terapi odası kuruldu, okul çevresinde yaşayan madenci ailelerine ulaşılarak görüşmeler yapıldı ve terapiye alınacak çocuklar belirlendi. Yaşları 2 ila 12 arasında değişen 20 çocuğa 18 – 26 Haziran tarihlerinde 6’şar seanslık, çocukların yaşlarına göre değişen, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi ile Kukla ve Sanat Terapisi uygulandı. Ayrıca terapiye ulaşma imkanı olmayan 100 çocuğa terapötik oyuncak seti dağıtıldı. Toplamda 7 gün içinde 18 çocuğa 108 seans uygulanan terapiden olumlu sonuçlar alındı.

Ebola Salgını (2014)

Ebola virüsü hastalığı % 25 ila %90 arası ölümcüldür. Hasta kişinin kan ve vücut salgılarına doğrudan ya da dolaylı temasla olduğu gibi, bütünlüğü bozulmuş deriyle ve hatta sebebi açıklanamasa da sağlam deriyle temas yoluyla da bulaşmaktadır. 2014 Mayıs sonunda başlayan Batı Afrika Ebola salgını, Temmuz ayında WHO tarafından 3. derecede acil durum, Ağustos ayında ise Uluslararası Sağlık Olağanüstü Hal’i ilan edilmiştir. Salgının tespit edildiği günden itibaren 9 ayrı ülkede hastalığa yakalanan kişi sayısı 20.000’in, hastalık nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 9.000’in üzerinde raporlanmıştır. Salgınla mücadelede büyük rol oynayan sağlık çalışanlarının 837’si Ebola virüsü hastalığına yakalanmış ve 490’ı hayatını kaybetmiştir. Yeryüzü Doktorları salgından en çok etkilenen ülkelerden Sierra Leone ve Liberya’daki sağlık çalışanları ve tedavi merkezlerini desteklemek, böylece hem bölgede az sayıda bulunan sağlık çalışanlarının görevlerine devam etmelerini sağlamak hem de salgınla mücadele etmek amacıyla kişisel korunma ekipmanları (PersonalProtectiveEquipment) gönderilmesi projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Sierra Leone ve Liberya Sağlık Bakanlıklarına ulaşmak üzere, koruyucu maske, izolasyon giysisi, sıçramaya karşı koruyucu maske, Tyrek maskeli elbise ve Tyrek koruyucu elbiseden oluşan toplamda 740.000 adet medikal ekipmandan oluşan yardım konteynerleri gönderildi.

Nepal Depremi (2015)

25 Nisan 2015’te Nepal’de 14.355 kişinin yaralandığı, 7365 kişinin hayatını kaybettiği 7.8 büyüklüğündeki depremde acil sağlık yardımı için harekete geçen Yeryüzü Doktorları bölgeye bir gönüllü sağlık ekibi göndererek toplamda 896 muayene ve 121 ameliyat gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra bölgeye 20.000 litre su, 1.000 paket hijyenpedi, 1.000 paket el sterilizasyonu jeli gönderildi. Nepal’in Singhati bölgesinde bulunan ve deprem etkisi ile zarar gören Singhati Hastanesi’nin rehabilitasyonuna Katar Kızılay’ı işbirliği ile destek verildi.

Pakistan Sel Felaketi (2015)

Muson iklimine bağlı olarak Temmuz ayının ortasında başlayıp Ağustos ayının sonuna kadar devam eden Muson yağmurları, bu yıl Kuzey Pakistan’da etkili oldu ve bölgeyi sel altında bıraktı. Binlerce insan evlerini kaybetti, tarım arazileri kullanılamaz hale geldi. Hayber Pahtunhva eyaletindeki Çitral şehri sellerden en kötü etkilenen bölge oldu. Çitral’in altyapısı ve tarım alanları büyük zarar gördü. Sellerden 1 milyonu aşkın insanın etkilendiği söylendi.

Yaşanan sel felaketinin ardından Yeryüzü Doktorları 15-23 Eylül 2015 tarihleri arasında afet acil ekibiyle selin en yoğun yaşandığı Çitral şehrinde, Rsheen Gol ve Rayeen bölgelerinde afet acil yardım çalışması yürüttü. Ülkenin en yoksul bölgelerinden biri olarak bilinen Çitral şehrinde; içerisinde un, şeker, yağ, çay gibi temel gıda ihtiyaçlarının yanında deterjan, temizlik kiti, sabun, cibinlik gibi hijyen malzemeleri de içinde barındıran 500 Aile Yaşam Destek Paleti dağıtıldı.

SAVAŞ VE KRİZ DURUMLARI

Sudan Darfur Krizi (2005)

Sudan’ın Çad sınırına yakın Batı Darfur eyaletinde 2,5 milyondan fazla insan evlerini terk etmeye zorlandı. Bölgedeki El-Geneina kenti Hastanesi’nde sağlık hizmeti sunarak bir göz ünitesi kuran Yeryüzü Doktorları, Sudan halkına kompleks cerrahi işlemler de içeren sağlık hizmetleri verdi.

Sri Lanka Çatışmaları (2007)

Sri Lanka’daki çatışma sırasında yaklaşık 300.000’den fazla kişi yerinden edildi ve 700.000’den fazla kişi öldürüldü. On yıllar süren çatışmalardan sonra kaynaklar tüketildi ve alt yapı tahrip edildi. Uzun süren şiddet insani yardıma olan gereksinimi artırdı ancak çalışanların can güvenlik sorunu nedeniyle pek çok uluslararası yardım kuruluşu Sri Lanka’daki operasyonlarına son vermek zorunda kaldı. Yeryüzü Doktorları ise muhtaç insanlara ilaç ve yeterli sağlık hizmeti sağlamak üzere Sri Lanka’da 2 sağlık merkezi açtı.

Pakistan SWAT Krizi (2009)

Pakistan’ın Swat Vadisi bölgesinde yaşanan iç çatışmalarda evlerini terk etmek zorunda kalan 3 milyon insan için yardım hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları; 6 kişilik yardım ekibi, bir ambulans ve bir gezici klinik aracıyla bölgede 6 ay boyunca Mardan kampında günde 100 mülteci hastaya acil tıbbi yardım hizmeti sağladı.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.