Beslenme Sağlığı 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) istatistiklerine göre dünyada halen 795 milyon açlık çeken insan bulunmaktadır. Yani dünyada her 9 insandan 1’i kronik olarak yetersiz beslenmektedir. Açlık çeken insanların 780 milyonu; yani neredeyse tamamı gelişmekte olan ülkelerde bulunmaktadır.

Açlık ve kötü beslenme yönünden en yüksek risk altında olan grubu ise çocuklar ve anneler oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre 5 yaşın altındaki her 7 çocuktan 1’i olması gereken kilonun altında bulunmakta ve her gün 16 bin çocuk 5 yaşını göremeden hayatını kaybetmektedir. Tüm çocuk ölümlerinin yaklaşık %45’i yetersiz beslenme ile ilişkilendirilmektedir.

Neler Oluyor?

Yeryüzünde her gün 830 kadın doğum öncesi, sırası veya sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmekte. Bu durumun başlıca sebeplerini doğum sonrası şiddetli kanama, enfeksiyonlar ve gebelik sırasındaki yüksek tansiyon oluşturmakta.

Öte yandan, gebelik öncesi ve gebelik döneminde annelerin yetersiz beslenmesi nedeniyle, her yıl 20 milyon bebek normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelmekte. Normal seviyenin altında bir ağırlık ile dünyaya gelen bu bebekler, normal sayılabilecek ağırlıktaki bebeklere oranla 20 kat daha fazla ölüm riski taşımakta.

Tüm bu çarpıcı verilerle birlikte, dünya genelinde her gün 7 bin civarı bebek ölü olarak doğmakta; doğum sırasında oluşan komplikasyonlar, erken doğum, zatürre ve doğumsal anomaliler sebebiyle ise ortalama 0-2 yaş arası 7 bin 500 bebek ve 2-5 yaş arası 8 bin 500 çocuk hayatını kaybetmekte.

Oysa gelişmiş ülkelerin sahip olduğu teknoloji ve imkânlar ile gerekli müdahaleler ve uygulamalar yapılabilse, dünyadaki anne ve bebek ölümlerinin çoğu önlenebilir.

Yeryüzü Doktorları Ne Yapıyor?

Beslenme sağlığı projeleri kapsamında, kuraklık, yoksulluk, iç karışıklıklar ve benzeri sebeplerle açlık problemlerinin sıkça yaşandığı bölgelerde, beslenme sağlığı merkezlerini desteklemektedir. Bu merkezlerde muayeneler yapılarak, ağır beslenme bozukluğu tespit edilen yetişkin ve çocuklar için ortalama 3-6 ay süren beslenme programları düzenlenmektedir.

Ayrıca bu merkezlerde beslenmeyle ilişkili olmasa da sağlık sorunu olan yetişkin ve çocuklara birinci basamak sağlık hizmetleri verilmekte ve hastalara ücretsiz ilaç sağlayan birer eczane de kurulmaktadır.

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), WFP (Dünya Gıda Programı) ve ilgili ülkedeki Sağlık Bakanlığı ile işbirlikleri içerisinde yürütülen bu projelerde, tıbbi mamalar UNICEF ve WFP tarafından sağlanmakta olup; personel maaşları, ilaçlar, sarflar ve idari giderler Yeryüzü Doktorları tarafından karşılanmaktadır.

Bu sistemle bugüne kadar Yemen’de 4, Somali’de 3 ve Nijer’de 1 olmak üzere 8 beslenme sağlığı merkezi açılmış olup, Somali ve Nijer’deki merkezlerde 60 bin 586 muayene ve 9 bin 800 ağır beslenme bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmekte olan Yemen’deki 4 beslenme sağlığı merkezinde ise ayda ortalama 5 bin 200 muayene ve 260 ağır beslenme bozukluğu tedavisi yapılmaktadır. Suriye Ğuta’da başlatılan beslenme sağlığı programında ise 500 anne, 0-2 yaş arası bin bebek ve 3-5 yaş arası bin çocuğun 6 ay boyunca düzenli ve dengeli beslenmesi amaçlanmıştır.

Bugüne kadar Yemen’de 4, Somali’de 3 ve Nijer’de 1 olmak üzere 8 beslenme sağlığı merkezi açılmış olup, Somali ve Nijer’deki merkezlerde 60.586 muayene ve 9800 ağır beslenme bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmiştir. Halen devam etmekte olan Yemen’deki 4 beslenme sağlığı merkezinde ise ayda ortalama 5200 muayene ve 260 ağır beslenme bozukluğu tedavisi yapılmaktadır.

Somali Hodan, Lafole ve Yaqshid Beslenme Sağlığı Merkezleri

Temmuz 2011’de Afrika’nın, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Somali, Eritre ve Cibuti ülkelerini etkisi altına alan “Afrika Boynuzu Krizi”, 13 milyon insanın beslenme, açlık vb. sıkıntılar çekmesine sebep olmuştur.

Krizin etkisiyle sadece Somali’de 4 milyon insan açlık sıkıntısı çekmiştir. Bu krizle ilişkili yaşanan sağlık problemlerinin çözümüne katkı sağlamak amacıyla 2011 ve 2012 yıllarında, Somali’nin Laffole, Hodan ve Yaqshid bölgelerinde 3 beslenme sağlığı merkezi açılmış ve bir yıl süre ile işletilmiştir. Bu merkezlerde toplam 47 bin 576 muayene yapılırken, 8 bin 112 ağır beslenme bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmiştir.

Nijer Koria Haoussa Anne Çocuk ve Bes. Sağ. Merkezi

Nijer, Birleşmiş Milletler insani gelişmişlik indeksinde son sıralarda yer almaktadır. Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre ise, Nijer’de her 100 çocuktan 15’i akut beslenme bozukluğu yaşamaktadır ve 5 yaş ve altı çocuk ölümlerinin çoğu bu hastalık nedeniyle gerçekleşmektedir.

2012 yılında yapılan ihtiyaç analizi çalışmaları sonucunda Nijer’de beslenme sağlığı konusunda çalışılmaya başlanmış olup, bu kapsamda desteklenen Koria Haoussa’daki merkezde 15 ay boyunca hizmet verilmiştir. Bu süre zarfında toplam 12 bin 160 muayene yapılmış, 1.611 çocuk ağır beslenme bozukluğu tedavisi altına alınmıştır.

Yemen Aden Beslenme Sağlığı Merkezleri

Yemen, 2015 yılında ortaya çıkan iç karışıklıkların sonucu olarak büyük bir insani kriz ile karşı karşıyadır. Dünya Gıda Programı’nın raporuna göre 27 milyon 400 bin nüfuslu Yemen’de 2 milyon 100 bini çocuk, 4 milyondan fazla insan akut beslenme yetersizliği yaşamaktadır. Çocuklarda yetersiz beslenme oranı dünyadaki en yüksek oranlardan biridir.

Özellikle yetersiz beslenme ile ilişkili sağlık problemlerinin çözümüne katkı sağlamak amacıyla, Yemen’in Aden şehrinin Al-Sheikh, Dar sad, Al-Mulla ve Al-Borika bölgelerinde, ilk etapta bir yıl yürütülmesi planlanan 4 beslenme sağlığı merkezi açılmıştır. Merkezlerde anne ve bebekler başta olmak üzere, ücretsiz beslenme sağlığı tedavisi yapılmakta ve tıbbi mamalar dağıtılmaktadır.

Suriye Ğuta Anne Çocuk Sağlığı Gıda Destek Programı

OCHA’nın 2016 yılında yayınladığı rapora göre, Suriye’de 5 buçuk milyondan fazla insan kuşatma altındaki bölgelerde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Özellikle Deir Ez-Zor, Kafraya ve Doğu Ğuta gibi şehirlerde sıkışıp kalan 590 bin kişi, acil ihtiyaç duyduğu insani yardım, tıbbi tedavi ve temel hizmetlere düzenli olarak erişememektedir. Bu bölgelerde, tahliye edilmeyi bekleyen onlarca insan savaş sırasında öldürülmüş; onlarcası ise açlıktan hayatını kaybetmiştir.

420 bin kişinin kuşatma altında yaşadığı Doğu Ğuta’da, 2017 yılı süresince, 2500 anne, bebek ve çocuğa gıda desteğinin sağlanacağı program başlatılmıştır. Ayrıca yine bu bölgede 6 ay boyunca, uzman kişilerin gözetiminde aylık periyotlarla, emziren veya hamile annelere, 0-2 yaş arası bebeklere ve 3-5 yaş arası çocuklara düzenli olarak beslenme takviyesi sağlanacaktır.

Siz Ne Yapabilirsiniz?

Küçücük bağışlarla hiç tanımadığınız insanların hayatında büyük farklar yaratabilirsiniz. Çünkü bugüne kadarki tüm yardımlar sizin iyiliğinizden alınan güçle yapıldı.