Arakan  Krizi

Arakan’da 2017 Ağustos sonu itibariyle artan bir kriz yaşanmakta; bu kriz sebebiyle yüz binlerce insan Bangladeş’e göç etmek zorunda kalmaktadır. Sürekli olarak büyüyen göçün hızı ve insan sayısının çokluğu bölgede acil ihtiyaçların karşılanması noktasında olumsuzluk teşkil etmektedir.  

 • ARAKAN KRİZİ PROJELERİ'ne BAĞIŞ YAP

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Suriye Online Bağış

  Uzun yıllardan beri süren Myanmar Krizi, Ağustos sonu itibariyle yeniden şiddetlenmiştir. Myanmar’ın bir bölgesi olan ve Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Arakan’da ölü sayısının 400 kişiyi geçtiği ve bunların çoğunun çocuk yaşta olduğu belirtilmektedir. Ayrıca UNICEF toplamda 1400’ü aşkın çocuğun da yetim kaldığını belirtmiştir. Birleşmiş Milletler’in raporuna göre ise 400 binden fazla Arakanlı’nın şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e girdiği tahmin edilmektedir. Bu rakamın da %60’ının çocuk olduğu belirtilmektedir. Göç akımındaki hız ve büyüklük nedeniyle bölgede acil ihtiyaçlara cevap verme noktasında sıkıntılar yaşanabilmektedir.

  ISCG raporuna göre Bangladeş’te geçici olarak kurulan resmi mülteci kamplarında 145 bin kişi ikamet etmektedir; 88 bin kişinin ise bölgede bulunan yerel toplulukların yanına sığınmış durumda olduğu ifade edilmektedir. Buna ek olarak, 196 bin kişinin rastgele kurulmuş altı ayrı bölgeye yerleştikleri belirtilmektedir. Ortak ihtiyaç değerlendirmesine göre, beş geçici yerleşim yerinde ve kendiliğinden oluşan yeni alanlarda yaşayan 128 bin Arakanlı'nın yüzde 67'si kadınlardan oluşurken, toplam rakamın yaklaşık yüzde 60’ının çocuk yaşta olduğu bildirilmektedir. Bu sayıların yüzde 9'unu bir yaşından daha küçük bebekler oluşturmakta, yüzde 23'ü ise beş yaşından küçük çocukları kapsamaktadır. Geriye kalan yüzde 28 de 6-18 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır.

  Sığınma bölgesinde mültecilerin bir kısmı kendilerine kulübe yapmaya çalışırken, yaşadıkları olaylardan dolayı travma, yorgunluk, hastalık ve açlık çeken pek çok insan ise açık havada yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Bölgeye 6 günde 60 km yol yürüdükten sonra ulaşabilen insanların yiyecek, su ve barınak ihtiyaçlarının olduğu belirtilmektedir.

   

  Arakan’dan hala Bangladeş’e veya başka ülkelere göç etmek durumunda olan on binlerce insan sınırda bekleyişlerini sürdürmektedirler. Göç etmeyi başaranlar ise en büyüğü Kutupalong olan çeşitli mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşamaya çalışmaktadırlar.


  Yeryüzü Doktorları Ne Yapar?

  Yeryüzü Doktorları olarak bölgede sağlık hizmeti desteği için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Siz de destek olmak isterseniz aşağıda bulunan bağış kutucuğundan dilediğiniz miktarda bağışta bulunabilirsiniz.


  Kaynaklar

  UNICEF (2017). Bangladesh: Humanitarian Situation report, Rohingya influx.

  OCHA (2017). Myanmar: Humanitarian Bulletin. 


  SİZ NE YAPABİLİRSİNİZ?

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz


 • Arakan Krizi Projeleri Bağışı

  Aşağıdaki kutucuğa bağış yapmak istediğiniz tutarı girerek Bağış Yapın tıklayıp, online olarak proje bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz

  Bu projeye yapacağınız bağış ile binlerce insanın yaşamını yitirdiği ve hayatta kalanların ise çok zor şartlar altında hayat mücadelesine devam ettiği Arakan da insani yardımlar gerçekleştirmemize destek olabilirsiniz.

  Bağışınız Güvenli Ellerde

  Gerçek İhtiyaç Sahiplerine Ulaştırıyoruz

  Desteğinizle İyileştiriyoruz